Bogdan Petric, oficial Metalurgistul Cugir, gest superb de fair play: “Vă rugăm: Nu lăsați Unirea Alba Iulia să moară!
Dușmănia exacerbată dintre Cugir și Alba Iulia, ce a cunoscut episoade fotbalistice încrâncenate în anii ’90, când ambele grupări activau în Divizia B, este amintire. Războaiele dintre cele două formații, meciurile ce inflamau spiritele în cele două orașe, au fost înlocuite în 2021 cu un rar gest de fair play.
La finele disputei de sub Drăgana, câștigată de amfitrioni cu scorul de 2-0 (2-0), goluri reușite de Ciprian Selagea și Ionuț Grozav, fotbaliști formați în Cetatea Marii Uniri, oficialii “roș-albaștrilor” au dat dovadă de civilizație prin Bogdan Petric, managerul sportiv al grupării cugirene.
Astfel, în loc să jubileze că a învins o echipă rivală (al 4-lea joc direct consecutiv adjudecat), să se bucure pentru că o echipă adversă are probleme, oficialul Metalurgistului a ținut să tragă un semnal de alarmă în privința Unirii Alba Iulia, echipă ce suferă din punct de vedere financiar, dar și sportiv, aflându-se în cel mai critic moment al ultimului deceniu.
Mesajul postat pe pagina oficială AFC Metalurgistul Cugir 1939 vorbește de la sine și reprezintă în primul rând o formă de respect. “Astăzi adversari, în afara terenului colegi și prieteni, vrem să îi felicităm pe pentru că în ciuda greutăților, meci de meci intră și joacă cu sufletul pentru a duce tradiția fotbalului albaiulian mai departe. E atât de greu să construiești ceva frumos, însă atât de ușor să distrugi, astfel că de la Cugir, vă rugăm: Nu lăsați Unirea să moară! Istoria trebuie să meargă mai departe!”, este mesajul postat pe rețelele de socializare. De altfel, din pricina crizei Unirii Alba Iulia, în efectivul condus de Lucian Itu sunt în prezent 4 foști echipieri ai “alb-negrilor”: I. Grozav, P. Păcurar, Vitinha și Selagea. Apăsată de problemele pecuniare, gruparea din “Cealaltă Capitală” mizează pe un efectiv întinerit forțat și este ultima în ierarhia Seriei a 9-a cu doar 4 puncte.
La urma urmei, într-o lume nebună, normalitatea devine o excepție și tocmai de aceea apelul venit din Cugir dinspre rivala sportivă a Unirii Alba Iulia merită privit în adevărata sa amplitudine. Felicitări pentru atitudine!
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși Sâmbătă, la Galtiu, ora 17.30, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Citește și: Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania […]
FOTO: Antonia Morcan (Under 11) și Ioana Bogdan (Under 13), echipierele Student Sport Alba Iulia, convocate la loturile naționale ale României
Antonia Morcan (Under 11) și Ioana Bogdan (Under 13), echipierele Student Sport Alba Iulia, convocate la loturile naționale ale României Vești excelente pentru echipa feminină de fotbal Student Sport Alba Iulia, care are în această perioadă două jucătoare la diverse acțiuni ale reprezentativei României. Citește și: Roxana Păcurar, antrenoare la Student Sport Alba Iulia, grupele […]
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia”
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia” Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF), întrunit miercuri, 24 iunie 2026, a luat o decizie care lasă o rază de speranță pentru […]








