Volei Alba Blaj a pierdut derby-ul de la Lugoj și prima poziție în Divizia A1

Volei Alba Blaj a pierdut derby-ul cu CSM Lugoj, scor 0-3 (23-25, 21-25, 23-25), și implicit prima poziție din Divizia A1.

Formația din „Mica Romă” nu a reușit decât în anumite momente să se ridice la înălțimea unui meci decisiv pentru fotoliul de lider. După această înfrângere, campioana a coborât pe treapta a 3-a podiumului, într-un final încins de stagiune. Gruparea din Lugoj a preluat șefia, cu 48 de puncte, la egalitate cu Rapid București, în continuare fiind Volei Alba Blaj – 47 și CSM Târgoviște – 46 (oricare dintre cele 4 poate termina sezonul regular pe prima poziție). Revenind la duelul propriu-zis, acesta a fost unul echilibrat (raportul așilor, 3-2, al blocajelor 8-8), până la un punct, gazdele gestionând mai bine finalurile de set. Campioana a anulat două mingi de set în primul parțial și două mingi de meci în ultimul set, însă nu a rezistat presiunii.

Ultimul meci al sezonului regular înseamnă un alt derby cu Rapid București, duminică, 17 martie, la ora 18.00, în „Alba Blaj” Arena, una specială, împotriva legendei Darko Zakoc.

Confruntarea a durat 78 de minute, iar cele mai multe puncte le-a reușit Bogumila Biarda – 16, respectiv Yelizaveta Ruban – 14 și Aliona Martiniuc – 13

Volei Alba Blaj: Katarina Jović – 11 puncte, Lora Kitipova – unu, Jovana Kocić – 9, Bogumila Biarda – 16, Drussyla Costa – 3, Nneka Onyejekwe – 9, Paula Partnoi (libero); au mai intrat Iarina Axinte – unu, Isidora Kockarević – două, Iman Isanović, Britt Rampelberg (l), nu a intrat Raisa Ioan. Antrenor Stevan Ljubičic

Viitorul Sântimbru a urcat pe locul secund în Liga 4, după etapa a 24-a. Spicul Daia a scorul etapei cu CSM Unirea Alba Iulia, golgheterul Greapcă, hat-trick pentru Energia *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0) Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei și este foarte aproape să devină campioana celui de-al 4-lea […]