Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia, derby “de Alba” în Liga 3 | CSM Unirea Alba Iulia, duel pe “Cetate”, Industria, deplasare la Reghin
Runda a 4-a a eșalonului terț propune un al treilea derby “de Alba” al toamnei, vineri, de la ora 17.00, între Metalurgistul Cugir și CSU Alba Iulia. Tot mâine, Industria Galda are deplasare la Reghin, iar CSM Unirea Alba Iulia este singura conjudețeană care evoluează sâmbătă.
*Metalurgistul Cugir (locul 2, 9 puncte) – CSU Alba Iulia (locul 5, 4 puncte), mâine, ora 17.00.
Duel interesant pe “Arena Cugir”, combatantele venind după rezultate pozitive înregistrate etapa anterioară.
“Roș-albaștrii” au maximum de puncte, succesul de la Tg. Mureș din prima deplasare stagională fiind cadoul potrivit pentru aniversarea antrenorului Lucian Itu la împlinirea vârstei de 45 de ani. Albaiulienii au spart gheața la Galtiu, în confruntarea orgoliilor cu “alb-negrii”, au bifat primul succes din actualul sezon și abordează al doilea derby județean consecutiv. Gazdele au de luat o revanșă după eliminarea din Cupa României, în 9 august, la Galtiu, 3-4 după prelungiri, o partidă dramatică în care au condus cu 2-0 după prima repriză. În sezonul anterior a fost remiză albă pe “Cetate” și 1-0 pentru cugireni în retur, în toamna trecută.
*Avântul Reghin (locul 10, zero puncte) – Industria Galda (locul 8, două puncte), mâine, ora 17.00.
Confruntarea formațiilor din subsol care încă nu au cunoscut bucuria victoriei. Formația din “Orașul viorilor” nici măcar nu a înscris, în vreme ce nou-promovata bifează a doua deplasare consecutivă, după acel 1-5 drastic de la Bistrița. Din distribuția găldeană vor lipsi Căt. Suciu, Frențiu, Circov și S. Mureșan, prezenți la un turneu internațional de minifotbal în Bulgaria.
*CSM Unirea Alba Iulia (locul 4, 4 puncte) – Viitorul Cluj (locul 7, două puncte), sâmbătă, ora 17.00, pe “Cetate”.
Uniriștii au digerat greu primul insucces (1-2 la Galtiu, cu CSU Alba Iulia) și sunt obligați să nu pășească greșit (va lipsi Fl. Istrate – suspendat), mai ales că urmează o deplasare de foc, la Bistrița, în fieful formației lui Adrian Falub. Clujenii sunt conduși de Marius “Papi” Popescu, antrenorul originar din Totoi (Alba), care fusese prima opțiune a oficialilor albaiulieni în intersezon pentru banca tehnică. Din varii motive acesta nu a acceptat propunerea și în cele din urmă Stelian Gherman, fostul său coechiper de la “U” Cluj, a fost instalat antrenor principal. Tânăra garnitură a vizitatorilor a început sezonul cu două remize (1-1, surprinzător cu Gloria Bistrița; 2-2 la Galda de Jos), pierzând net etapa trecută, acasă, cu Unirea Ungheni (0-3).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]









