În Cupa României, astăzi, ACS Fotbal Comuna Recea – Metalurgistul Cugir | Gruparea de sub Drăgana, miza pe juniori

metalurgistul-cugir-cs-iernut-54La debutul în întrecerea „KO”, gruparea de sub Drăgana are parte de o deplasare istovitoare (270 de kilometri) şi va evolua în fieful liderului Seria a 5-a, ACS Fotbal Comuna Recea având maximum de puncte după 180 de minute.

Cu un lot modificat din temelii în pauza competiţională, metalurgiştii consideră prioritar campionatul şi în cupă au deplasat în Maramureş un efectiv format din juniorii republicani, cărora li se alătură de la prima formaţie D. Popescu, Iovănescu, Marinoiu, Torişte, M. Udrea, efectivul urmând a fi condus de Cosmin Şuvaina, antrenorul formaţiei juvenile.

Gazdele, pregătite de Romulus Buia, au eliminat pe rând pe Viitorul Ulmeni (3-0) şi Someşul Oar (12-0), ambele în deplasare şi cu siguranţă că vor un drum cât mai lung în competiţie.„Pentru noi prioritar este campionatul. Nu suntem dinainte învinşi, dar folosim acest joc drept un prilej potrivit pentru a vedea la lucru jucătorii ce au evoluat mai puţin”, a spus Călin Moldovan

Metalurgistul Cugir – Industria Galda 2-2 (0-1), în derby „de Alba” | „Lanterna roșie”, remiză dar și retrogradare matematică

Metalurgistul Cugir remizează în derby „de Alba” cu Industria Galda de Jos, scor 2-2 (0-1), după o confruntare spectaculoasă în care vizitatorii au condus la pauză, „roș-albaștrii” au întors scorul, dar Frențiu, în prelungiri (90+3) a restabilit egalitatea. O remiză venită după 6 înfrângeri la rând pentru ultima clasată, una cu gust amar, întrucât la […]