Nicolae Ciucă - 2024

FOTO-VIDEO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 3-2 (1-2), într-un amical spectaculos! Gazdele, a 3-a victorie, studenții – continuă căutările

Interesant joc de verificare pe “Arena Cugir”, Metalurgistul Cugir – CS Universitatea Alba Iulia, scor 3-2 (1-2), cu gazdele care au repurtat a 3-a victorie consecutivă, după ce au remontat de la 0-2, în vreme ce studenții continuă căutările în privința lotului (mulți jucători din actul secund, în probe, printre care un englez, un irlandez și un polonez).

Nou-venitul Răzvan Pîntea (22 de ani, împrumutat de la Ceahlăul Piatra Neamț) a făcut faza deschiderii scorului, pentru finalizarea lui Vasinc (13). Studenții au majorat avantajul în minutul 31, când Vasinc i-a întors serviciul lui Pîntea, ultimul marcând plasat, pentru ca peste 3 minute Udrea să transforme un penalty (faultat Șaucă de Kouadio). După pauză, pe fondul numeroaselor modificări din cele două tabere, jocul a scăzut în spectaculozitate, iar Metalurgistul a reușind să egaleze prin Dohotariu (60, la un corner).

La faza următoare, Bruno Vienescu a schimbat liniile, s-a observat imediat un decalaj valoric, iar în minutul 85 M. Domșa a înscris după pasa lui Șaucă, consemnându-se al doilea insucces în această săptămână pentru studenți. Atacantul cugirean s-a accidentat însă la genunchi, iar luni va efectua un examen RMN.

Pe de altă parte, a revenit, după o lungă indisponibilitate, Alexandru Kiraly, la primul meci din 2023, debut în “roșu-albastru” în ultimele 10 minute.

Miercuri, 2 august, cele două divizionare terțe joacă în Cupa României, Metalurgistul în deplasare cu FC Avrg, iar CSU la Galtiu cu CSM Unirea Alba Iulia.

Metalurgistul: Csapo – Androne, Vlădia, Vl. Popa (împrumutat un sezon de la Hermannstadt), Vitinha – Șaucă, Udrea, Bura, Stănilă (din Sebeș, CFR Cluj, fost și la CSM Unirea Alba Iulia în pregătire) – Cocan, Cîrloanță; după pauză au intrat Perjeriu, S. Itu, Dohotariu, Tăban, Selagea, G. Hăprianu, M. Domșa, P. Păcurar, Al. Kiraly. Nu au jucat Herlea, M. Neagu, Șuteu și Da Silva (ultimul, probleme personale)

CSU Alba Iulia: Gal – Kilyen, R. Popa, Kouadio, Bucurică – Gilyen, Al. Giurgiu, C. Anghel, Pîntea – Bidulescu, Vasinc; au mai intrat D. Maier, D. Cunțan (revenit), D. Trifu, Colcigeanu (CSA Steaua), K. Bednarek (polonez), A. Duma (CFR Cluj), Todea (CFR Cluj), Todoran, D. Cîmpean (ex-Spicul Daia), Oyanda (englez); absenți Cărăbineanu, Fofana, Sicoe (LPS Deva)

“Suntem în perioada de pregătire, cu două antrenamente pe zi, nu m-a interesat rezultatul, tocmai de aceea am împărțit lotul în două. Încă mai căutăm jucători, un junior și un mijlocaș central. În Cupa României ne propunem victoria”, a spus Lucian Itu.

Sunt mulțumit de joc, suntem în plină pregătire. Lotul încă nu e conturat, încă testăm jucători. Ne propunem în Cupa României să trecem mai departe. Imaginea clubului, seriozitatea, modul cum au comunicat cu mine m-au determinat să accept propunerea. Am vrut să fac parte dintr-un proiect serios, care poate crește, să pun umărul”, a precizat Bruno Vienescu.

Metalurgistul Cugir a spart gheața în acest sezon, cu o victorie vitală în derby „de Alba” cu CIL Blaj, scor 1-0 (1-0). De „Toamna cugireană”, sărbătoarea localității de sub Drăgana, „roș-albaștrii” au luat trei puncte vitale, marcator fiind Sebastian Itu, tocmai fiul antrenorului Lucian Itu. În primele 75 de minute, nou-promovata nu a mai repetat […]