Metalurgistul Cugir a învins CSU Alba Iulia, scor 3-2 (2-2), într-un joc de verificare „Roș-albaștrii” au înregistrat a doua victorie a iernii, iar studenții și-au găsit atacant, pe Moise

Metalurgistul Cugir a învins CSU Alba Iulia într-un joc de verificare disputat pe „Arena Cugir”, scor 3-2 (2-2), o confruntare interesantă cu răsturnări de situații (de la 1-0, la 1-2 și apoi 3-2), același rezultat înregistrându-se și în testul din vara trecută. Dacă în distribuția gazdelor s-a găsit o singură noutate în prima repriză (albaiulianul G. Gavrilă), iar Lucian Itu a improvizat în zona centrală a defensivei, în schimb universitarii au avut 3 jucători transferați recent, B. Lazăr (Farul Constanța), Târșa (Rapid Brodoc) și Moise (Axiopolis Cernavodă).

Vizitatorii, la primul amical al anului, și-au găsit atacant cu acest prilej, pe Nicolae Moise (29 de ani, ex-Axiopolis Cernavodă, a fost aproape să semneze cu Gloria Lunca Teuz Cermei). Acesta a lovit barele în două rânduri (6, 30), între acestea intercalându-se deschiderea scorului (Gh. Hăprianu, 21, scăpat singur), Tot Moise a reușit să egaleze din penalty (36), pentru ca Pîntea (39) să-i aducă în avantaj pe albaiulieni. Cu o reluare din careu, P. Păcurar (43) a restabilit echilibrul până la pauză, iar Tăban (65, „cap”) să semneze a doua victorie consecutivă a „roș-albaștrilor”, care și-au luat o „revanșă” după cele 3 insuccese din disputele oficiale din toamnă. În actul secund cele două conjudețene au testat o serie de tineri, aflați în probe.

Următoarele teste sunt sâmbăta viitoare, Unirea Ungheni – CSU Alba Iulia, respectiv Metalurgistul Cugir – ACS Mediaș.

Au fost utilizate formulele:

*Metalurgistul: Perjeriu – Tăban, Dohotariu, Vitinha, Kiraly – Șaucă, G. Gavrilă, P. Păcurar, Gh. Hăprianu – Cocan, Bura; au mai intrat R. Păcurar, Onaci (fundaș, 2006, LPS Cluj), Șuteu, A. Barbu, Selagea, Udrea, Coman, Cîrloanță, D. Crăciun (n. 2006, Viitorul Sântimbru, ex-Optimum Alba Iulia); nu au intrat Csapo, Herlea, M. Neagu. Antrenor Lucian Itu;

*CSU Alba Iulia: Gal – Kilyen, Kouadio, B. Lazăr, Val. Boldea – M. Șerban, Târșa – Bidulescu, Pîntea, Tronea – Moise; au mai evoluat S. Mathe (portar, 2004, Viitorul Cluj), Trifu, Cărăbineanu, Niakate, Bucurică, Cunțan, Gilyen, B. Minteuan, E. Vlad, Ouedraogo, Cătun (în probe); absenți Al. Șerban, Cisse, R. Popa. Antrenor Bruno Vienescu.