FOTO: Gala Sportului Județean 2019 a recompensat performanța! Mențiuni pentru sportivi și antrenori, cei mai buni performeri pe ramuri de sport

Gala Sportului Judeţean 2019 a tras cortina peste sportul din Alba în acest final de an, unul preolimpic, în care reprezentanţii judeţului au încercat să se afirme în competițiile interne și internaționale la care au participat.

Astfel, rezultatele naţionale şi cele internaţionale au fost recompensate la toate nivelurile, fiind premiaţi antrenori, sportivi, cluburi, pe diverse ramuri sportive etc. Dacă cei doi laureaţi ai anului 2019, Laura Alexia Bogdan (judo) – sporturi olimpice și Alexandru Catarambă (powerlifting) – sporturi neolimpice, ambii legitimați la CS Unirea Alba Iulia, fac obiectul unui articol separat, în cele ce urmează vă prezentăm şi alte premii acordate de către organizatori, Consiliul Judeţean Alba şi DJST Alba, suma totală acordată în acest an cifrându-se la peste 82.000 de lei.

Citește și: LIVE VIDEO/ FOTO: Gala Sportului Județean 2019 – Laura Alexia Bogdan (judo) și Alexandru Catarambă (poverlifting), ambii CS Unirea Alba Iulia, sportivii anului în județ, Volei Alba Blaj – cea mai bună echipă

În continuare vă prezentăm premiile acordate în cadrul Galei Sporturilor 2019:

menţiuni sportivilor:

*atletism: Mihaela Acatrinei (CS Unirea Alba Iulia), Georgiana Jid (LPS Alba Iulia / CS Unirea Alba Iulia), Mihaela Blaga (CSS Blaj), Alin Petric (CSS Blaj), Florentina Iuşco (studentă la Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, legitimată la CNS Cetate Deva), Denisa Bota (Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*baschet: Iulia Stoica (LPS Alba Iulia);

*box: Daniel Moldovan (CS Unirea Alba Iulia);

*bridge: Daria Ojog, Răzvan Bârluţ, Cosmin Dărămuş, Andreas Ritea, Rebeca Baghiu, Dragoş Gârneţă, Andrei Ghiuşan, Abigail Baghiu, Viorel Alexandru, Adelina Cişmaş, Daria Romcea, Ioana Oroşan, Denis Cristorian, Diana Zaharie, Coriolan Tisler şi Robert Dărămuş (toţi de la AS Bridge Club Apullum Alba Iulia);

*dans sportiv: Denisa Monica Paşca, Andrada Maria Sîrbu, Flavius Nicolae Josan şi Giulia Suardi (toţi de la CS Life Is Dance Alba Iulia);

*fotbal: echipa Universităţii “1 Decembrie 1918” Alba Iulia – vicecampioană naţională universitară (Dragoş Pop, Sergiu Stanciu, Adrian Onacă, Bogdan Gligor, Paul Joldeş, Sergiu Horeiciuc, Bogdan Ionicescu, Narcis Opriţa, Alexandru Petresc, Andrei Negrea, Andrei David, Nicolae Carnat, Alexandru Doboş, Erwin Bloj, Octavian Ionică, Marcel Olaru, Nicolae Ghişa, Vasile Ursu – antrenor, Răzvan Rusu – antrenor); echipa de fotbal femin ACS Student Sport Alba Iulia – medaliată cu bronz la Campionatul Naţional de Futsal (Nicoleta Adam, Denisa Chirilă, Ariana Iosa, Roxana Bocăniciu, Geanina Drăgan, Iulia Nuţiu, Marinela Tîrsînă, Cristina Drâmbărean, Andreea Olariu, Alexandra Pârvu, Antonia Ciulea – convocată la lotul national U19, Reghina Drăgoi, Maia Oltean, Diana Stănescu, Mădălina Mârza, Mariana Constantinescu, Raluca Modol, Cătălin Costea – antrenor, Georgiana Neghiu – antrenor-jucător)

*golf: Daniel Morar, Florin Vinersar şi Claudia Popa (toţi de la Asociația „Clubul de Golf” prof. Paul Tomița Pianu de Jos);

*haltere: Ionuţ Năstase (CS Unirea Alba Iulia);

*înot: Alexandru Buda, Alexandru Comşa, Armand Enescu, Lukas Stâncel, Ayan Gheorghiu, Robert Simon, Albert Marc, Robert Kriszbai, Cătălin Şuşman, Cristian Luca, Alecsandra Sârb, Miruna Hîrceagă, Elena Sârb, Iasmina Zayadna (toţi de la LPS Alba Iulia);

*judo: Tudor Grădinariu (LPS Alba Iulia), Răzvan Mircea (LPS Alba Iulia), Alexandru Sibişan (CS Unirea Alba Iulia), Denisa Sava (Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia), Adrian Sorin Grecu (Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*arte marţiale: Alexandru Martin, Roxana Călugăru, Mădălina Prunaru, Elvis Glăvan, Giulia Luţă, Georgian Csortan, Ariana Sută şi Aramis Ghinea (toţi de la CS Champions/Karate Forever Alba Iulia), Marian Ştefan Codrea, Mihai Iachim, Rareş Zincă, Robert Ungureanu, Cătălin Mortură, Ianis Rotaru, Ştefania Teodor, Mara Roman, Erika Fânaru, Daria Filimon, Mara Ilaş şi Irina Codrea (toţi de la CSO Cugir), Raluca Crăciun, Alexandra Luca şi Ana Fumigel (toţi de la CS Dojokan Activ Aiud), Alexandru Boloage şi Eduardo Cetean (ambii de la Club Revolution Academy Alba Iulia), Alin Moldovan (Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*orientare: Tamas Bogya (CS Unirea Alba Iulia);

*pescuit sportiv: Cătălin Schirger, Iulian Hosu, Claudiu Lupşan, Marcel Azoică. Marian Daniel Mincă şi Ioan Sorin Căpitănescu (CS Cetate Alba Iulia);

*polo: Elisabeta Cămărăşan, Adelina Pătraşcu, Ana Maria Cristea, Kincso Toth, Oana Gherman, Alexia Cristea, Karina Albu, Amalia Novăceanu, Mădălina Pintea, Valeria Serluceanu, Regina Golovenco, Maria Svidchi, Anastasia Sandrac, Elena Tatarli, Ana Bogdan, Doroftea Vârtosu, Ovidiu Pocol – antrenor (toţi de la CSM Unirea Alba Iulia);

*powerlifting: Andrei Irimie, Andrei Cioflică, Alexandru Cazacu, Laurenţiu Avram, Cătălin Buciuman şi Daniel Turuş (toţi de la CS Unirea Alba Iulia), Daniel Bălăiţă, Mihai Oltean, Horia Frigător, Ioan Răzvan Dragomir, Alexandru Moiseanu, Andrei Şerban Şuţu şi Mădălina Bălăiţă (toţi de la CS Powerlifting Galda), Mihail Septimiu Pinca (CS “Mica Romă” Blaj), Octavian Varga (CS Powerlifting Stremţ), Călin Androne, Mihai Sufleţel, Mihai Popa, Mălina Floca, Alexandru Balog, Dennis Paştiu, Carlos Tat, Darius Balog, Mihai Toacsăn, Radu Crişan, Darius Feşteu, Cristina Paştiu, Iulia Dicu şi Dumitru Adrian (toţi de la CS Zamolxis Alba Iulia), Răzvan Galaţă şi Paul Bejenariu (CS Zeus Powerlifting Mihalţ);

*şah: George Ileană (Colegiul Naţional “Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia);

*schi – snowboard: Cezar Motoc şi Timea Kis (de la CSS Blaj), Andrei David, Adriana Suciu, Bogdan Bogdan şi Alexandra Toma (de la Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia); *tenis de câmp: David Manu (TC Sun Alba Iulia);

*volei: echipa CSȘ Blaj – vicecampioană naţională la categoria speranţe (Gabriel Bărbat, Antonio Jidveian, Cristian Greff, Robert Rus, Iustin Nicoară, David Răzăilă, Robert Polgar, Răzvan Oltean, Octavian Orian, Sebastian Roşianu, Alexandru Man – antrenor), Tudor Balu şi Cristian Bălău (CSȘ Blaj / ACS Atomic Blaj) – vicecampioni naţionali la volei pe plajă).

Mențiuni antrenori:

*atletism: Cristina Man (CSS Blaj / Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia); Alexe Nicolae (Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*baschet: George Lăncrănjan şi Valentin Urian (ambii de la LPS Alba Iulia);

*bridge: Monica Gârneaţă şi Marius Oroşan (ambii de la AS Bridge Club Apullum Alba Iulia);

*atletism/arte marţiale: Sorin Şimon (Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*schi/snowboard: Gabriel Petrovici (Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*box: Nicolae Paștiu (CS Unirea);

*dans sportiv: Ionuț Ionescu și Bianca Ionescu (CS Life Is Dance Alba Iulia);

*golf: Nicolae Ursu (Asociația “Clubul de Golf” prof. Paul Tomița Pianu de Jos);

*haltere/ powerlifting: Ioan Frățilă (LPS/CS Unirea/CS Zamolxis Alba Iulia, Haltere);

*înot: Daniela Bob (LPS Alba Iulia), Nicolae Bob (LPS Alba Iulia), Laura Todică (LPS Alba Iulia);

*judo: Ștefan Toma Ștefan (LPS Alba Iulia), Cristian Dinu (CS Unirea Alba Iulia), Alin Dinu (CS Unirea Alba);

*karate-arte marțiale: Nicolae Crăciun (CS Dojokan Activ Aiud), Simion Ioan Băluță (CS Champions/Karate Forever Alba Iulia, Karate-Arte marțiale), Vasile Pricob (CSO Cugir), Alin Moldovan (Club Revolution Academy Alba Iulia);

*powerlifting: Iacob Cleja (CS Powerlifting Stremț), Daniel Bălăiță (CS Powerlifting Galda), Darius Lupaşcu (CS Zeus Powerlifting Mihalţ), Mircea Nanu (CS „Mica Romă” Blaj), Andrei Cioflică (CS Zamolxis Alba Iulia),

*șah: Dorin Ispas (Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia);

*schi: Tiberiu Tanţoş (CSȘ Blaj), Călin Gligor (CSȘ Blaj);

*tenis de câmp: Gheorghe Radu (TC Sun Alba Iulia), Mircea Socaciu (TC Sun Alba Iulia);

*volei: Nicolae Dan Balu Nicolae (ACS Atomic Blaj).

La secţiunea “sportivi masters” au fost premiaţi următorii: *atletism: Ilie Cioca, Emilia Guşat, Emil Sufleţel şi Margareta Sufleţel (toţi de la CS Unirea Alba Iulia), Vasile Hârjoc, Gheorghe Hăprian, Daniel Scrob şi Dan Stoian (toţi de la CSO Cugir), Aurelian Zegrean (CS “Mica Romă” Blaj); *culturism: Mihaela Mih-Dehelean (CS Unirea Alba Iulia); *golf: Viorel Coman, Radu Codrin, Cristian Biţoană, Anca Codrin, Dana Aldea (toţi de la Asociația „Clubul de Golf” prof. Paul Tomița Pianu de Jos) *orientare: Paul Brabiescu Călinescu şi Cosmin Anghel (CS Unirea Alba Iulia).

Cei mai buni sportivi pe ramuri de sport au fost următorii:

*atletism: Ana Rodean (CS Unirea Alba Iulia); *bridge: Andra Pîrtică (AS Bridge Club Apullum Alba Iulia); *box: Andrei Vasile Dărămuş (CS Unirea Alba Iulia); *dans sportiv: Paul Ioan Degan (CS Life Is Dance Alba Iulia); *golf: Ana Maria Coman (Asociaţia „Clubul de Golf Prof. Paul Tomiţa” Pianu de Jos); *haltere: Nicu Vîlcu (CS Unirea Alba Iulia); *înot: Daria Remete Mireştean (LPS Alba Iulia); *judo: Laura Alexia Bogdan (CS Unirea Alba Iulia); *karate: Joo Sandor (CS Dojokan-Activ Aiud); *orientare: Ionuţ Alin Zincă (CS Unirea Alba Iulia); *pescuit sportiv: Alexandru Cristian Călian (CS Cetate Alba Iulia); *polo: Adelina Pătraşcu (CSM Unirea Alba Iulia); *powerlifting: Alexandru Catarambă (CS Unirea Alba Iulia); *schi: Ioan Alexandru Bordi (CSȘ Blaj); *tenis de câmp: Alexia Mărginean (TC Sun Alba Iulia); *volei: Ioana Baciu (Volei Alba Blaj).

La nominalizarea sportivilor şi antrenorilor pentru Gala Sportului 2019 au fost luate în calcul o serie de principii: Cei mai buni sportivi ai judeţului atât în ierarhia generală cât şi pe ramură de sport au fost desemnaţi ţinând seama de cea mai valoroasă performanţă înregistrată în anul 2019. Pentru departajare, în situaţie de egalitate, s-au luat în calcul toate rezultatele obţinute în anul 2019 , conform tabelei de punctaj; Desemnarea celor mai buni antrenori s-a făcut prin cumularea punctelor obţinute de către toţi sportivii pregătiţi de acelaşi antrenor; Au fost invitați, pentru a fi recompensați în cadrul Galei, sportivii medaliaţi la finalele campionatelor naţionale şi fazelor naţionale ale competiţiilor şcolare şi universitare şi sportivii componenţi ai loturilor naţionale pentru fiecare ramură de sport precum și antrenorii și profesorii acestora; În categoria sportivi masters au fost cuprinși medaliații la campionatele naționale și competițiile internaționale oficiale, la categoriile de vârstă peste 35 de ani

Cluburi sportive care au sportivi nominalizați în cadrul galei: C.S. Unirea Alba Iulia CSM Volei Alba – Blaj C.S.O. Cugir LPS Alba Iulia C.S.Ș. Blaj C.S. Dojokan Activ Aiud CS Zamolxis Alba Iulia Clubul Sportiv Municipal Unirea Alba Iulia CS Cetate Alba Iulia CS Champions/Karate Forever Alba Iulia CS LIFE IS DANCE Alba Iulia CS Powerlifting Stremț CS Zeus Powerlifting Mihalţ CS Powerlifting Galda TC Sun Alba Iulia Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia ACS Atomic Blaj Club Revolution Academy Alba Iulia AS Bridge Club Apullum Alba Iulia CS „Mica Romă” Blaj ACS Student Sport Alba Iulia Asociația „Clubul de Golf” prof. Paul Tomița Pianu de Jos Colaboratorii DJST Alba în anul 2019: Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba Inspectoratul de Jandarmi Județean Alba Poliția Locală Alba Iulia Poliția Municipiului Alba Iulia Serviciul Public Salvamont – Salvaspeo Alba Crucea Roșie Română – Filiala Alba Colegiul Național HCC Alba Iulia Colegiul Național Militar Mihai Viteazul Alba Iulia Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia SC Obiectiv Sport SRL Alba Iulia SC Alba Sport Vision SRL Alba Iulia SC Tipo-Rex SRL

Dan HENEGAR

Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Acceptă Mai mult...