CSU Alba Iulia nu a reuşit să ţină piept campioanei României la baschet feminin, CSM Târgovişte, pierzând partida, CSU Alba Iulia - CSM Targoviste28scor 61-84 (12-23, 14-25, 20-22, 15-14). În prima parte a meciului baschetbalistele antrenate de Miroslav Popov au făcut foarte multe greşeli atât în defensivă cât şi în atac, iar CSM Târgovişte a profitat de acest lucru, urmând să conducă la pauza mare cu 48-26.

Meciul a început cu câteva minute mai târziu după ce galeriile celor două echipe au făcut spectacol în Sala Universităţii. CSU a intrat în meci timid şi acest lucru a fost speculat de campioana României CSM Târgovişte care s-a impus în primul sfert cu 23-12. Nici în sfertul al doilea sportivele lui Miroslav Popov nu şi-au revenit, iar Whittington (fosta jucătoare a echipei din Alba Iulia) şi colegele sale conduceau la pauză cu 48-26. Imediat după pauza mare CSU Alba Iulia a început să conteze în ambele compartimente, însă diferenţa de scor de până la pauză şi-a spus cuvântul, iar după trei sferturi jucate Târgovişte conducea cu 70-48. În ultima parte CSU Alba Iulia a reuşit să se impună 15-14, însă scorul final a fost în favoarea campioanelor, 84-61.

Au punctat: Kuster – 18 puncte, Agunbiade – 13, Uiuiu – 7, Price – 7, McFarland – 5, Deura – 5, Toma – 2, Fodor – 2, Ardelean – 2 puncte.

[nggallery id=2430]

Înotătorii LPS Alba Iulia la Campionatele Naționale de seniori, tineret și juniori: Andrea Zsebe – 3 medalii de argint, ștafetele combinate – două medalii de bronz La Campionatul Național de seniori, tineret și juniori, înotătorii de la LPS Alba Iulia au reușit rezultate de apreciat, fiind adjudecate 5 medalii, toate în probele juniorilor II. Astfel, […]