Sport

CS Ineu – Metalurgistul Cugir 2-2 *Remiză în Zarand obţinută în inferioritate numerică

Dan HENEGAR

Publicat

în

ALBA FEST 2026

În Ţara Zarandului, în etapa a 2-a a returului eşalonului terţ, două nou-promovate, CS Ineu şi Metalurgistul Cugir s-au înfruntat într-un meci terminat cu scorul de 2-2 (1-0), după ce G. Goronea a egalat în minutul 85.

Un rezultat indiscutabil meritat şi suntem mulţumiţi de atitudinea băieţilor, în condiţiile unui arbitraj care într-o sumedenie de ocazii a greşit. De pildă la ei în careu o situaţie similară, nu s-a dictat penalty, inclusiv eliminarea lui Al. Man a fost destul de uşoară”, a spus Dan Popa, vicepreşedintele Cugirului.

*Itu a lipsit din motive medicale

Fără Itu – absent din motive medicale, vizitatorii au reuşit să remonteze în două rânduri ecartul de pe tabelă, dar această remiză au plătit-o scump, cu trei suspendaţi: Negură, I. Buta şi Al. Man. „Am revenit de fiecare dată, în condiţiile unui arbitraj execrabil. Raportat la ce a fost în teren, rezultatul se dovedeşte meritat. Remarc echipa, ne propunem să jucăm cât mai bine şi cu siguranţă ne vom mai întâlni în play-off. În privinţa lui Tiut, pot spune că aşa sunt portarii tineri, prind zile bune şi altele mai puţin bune„, a afirmat antrenorul Marius Opric. „Am pierdut două puncte mari în final şi o victorie pe care o aveam în mână. Cugirul reprezintă o echipă bună, dar dacă eram atenţi, puteam învinge„, a apreciat Adrian Abrudean, antrenorul ineuan.

*Al. Man a fost eliminat în minutul 90

Gazdele au deschis scorul prin Iambor, care a marcat din lovitură de la 11 metri, după un henţ comis în care de către fundaşul cugirean, Buta. Penalty-ul a fost acordat uşor, mingea fiind şutată în mâna lui Buta de la mai puţin de un metru. Metalurgistul Cugir a revenit pe tabelă în mintul 52, când fundaşul arădean Bilia a introdus mingea în proprie poartă, la centrarea lui Negură. În minutul 58, Ineul a replicat prin Georgiu care a marcat în poarta apărată de către Tiut. Al. Man a fost eliminat în minutul 90, pentru cumul de avertismente. Căpitan în lipsa lui Itu, Goronea a marcat în minutul 85, un gol care a consemnat un rezultat bun pentru Metalurgistul Cugir într-o deplasare deloc uşoară.

Marius Opric a mizat pe formula: Tiut – Al. Man, I. Buta, R. Ştefan (80, Iovănescu), Trăşcan – Negură, Şuvaina (61, G. Goronea), M. Neagu – Tăban,  Şuteu (70, A. Ianc) – Cîrstean (75, A. Cîmpean), rezerve Lăncrănjan, Oniga,  Ispas.

În runda următoare, trupa lui Opric va juca sub Drăgana cu codaşa Unirea Dej.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

FOTO: Pe „Cetate”, Sărbătoarea fotbalului județean 2026 | Festivitate AJF Alba: campioane, laureați, golgheteri și premii fair play

Dan HENEGAR

Publicat

în

Pe „Cetate”, Sărbătoarea fotbalului județean 2026 | Festivitate AJF Alba: campioane, laureați, golgheteri și premii fair play Pe „Cetate”, Sărbătoarea fotbalului județean 2026 | Festivitate AJF Alba: campioane, laureata, golgheteri și premii fair play, eveniment care celebrează performerii fotbalului amator din județ Citește și: Dragoș Militaru, antrenor CSM Unirea Alba Iulia, după decepția din barajul […]

Citește mai mult

Sport

Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș, baraj pentru promovarea în Liga 3 | Campioana din Alba, primul meci în deplasare, în 20 iunie

Dan HENEGAR

Publicat

în

Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș, baraj pentru promovarea în Liga 3. Primul meci în deplasare, în Mureș, sâmbătă, 20 iunie Formația din Galtiu va întâlni în barajul de promovare, 20 și 27 iunie, primul meci în deplasare, la Nazna (Sâncraiu de Mureș), reprezentanta județului Mureș, pe Academica Târgu Mureș. În lotul mureșenilor se […]

Citește mai mult

Sport

Primarul Gabriel Pleșa după ce CSM Unirea Alba Iulia a ratat promovarea în Liga 2 „Vor fi schimbări majore, deocamdată Băbuțan rămâne în club, nu pe partea sportivă”

Dan HENEGAR

Publicat

în

Primarul Gabriel Pleșa după ce divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a ratat promovarea în Liga 2: „Vor fi schimbări majore, deocamdată Băbuțan rămâne în club, nu pe partea sportivă” CSM Unirea Alba Iulia a ratat promovarea în Liga 2, pentru al doilea an consecutiv! Un nou sezon irosit a provocat o furtună în clubul […]

Citește mai mult