Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş: Festivalul de Artă Dramatică pentru Liceeni „Radu Stanca”
Festivalul de Artă Dramatică pentru Liceeni „Radu Stanca” şi-a desemnat participanţii la cea de-a IV-a ediţie, care se va desfăşura în perioada 22 – 24 noiembrie 2013. Festivalul este organizat de Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş, Primăria şi Consiliul Local Sebeş, prin Centrul Cultural „Lucian Blaga”, în parteneriat cu Teatrul de Păpuşi „Prichindel” Alba Iulia şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba.
Trupele calificate sunt: „Drama Club” Colegiul Naţional „A. T. Laurian” Botoşani (coordonator Mirela Nistor), „Birlic” – Colegiul Naţional „Nicu Gane” şi Asociaţia Culturală Fălticeni (prof. Gheorghe Dascălu, pr. prof. Liviu Mihăilă), „Protha” – Liceul Teoretic „Ioan Slavici” Panciu (Cătălin Sfârloagă), „Skop” Liceul Teoretic „C. A. Rosetti” Bucureşti (Matei Stoian), „ArtAtac” Şcoala Populară de Arte şi Meserii „Ilie Micu” Sibiu (Johanna Adam), „Colb” – Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş (prof. Tereza Cândea). Spectacolele înscrise în concurs sunt: „La lilieci” – adaptare după opera lui Marin Sorescu, „Karagiale reloaded”, „Prinţesa şi porcarul”, de D. Solomon, „Declaraţiune” – adaptare după T. Muşatescu, „Pisica verde”, de E. Wilk şi „Boul şi viţeii”, adaptare după Ion Băieşu.
Juriul este format din profesionişti de excepţie: actorul Radu Gheorghe – preşedinte, actriţa Amalia Pop – Teatrul de Păpuşi „Prichindel” şi criticul de teatru şi film – Rareş Tileagă. Spectacolele din concurs se vor derula în 22 noiembrie, del a ora 18.00 şi în 23 noiembrie, de la ora 16.00, la Centrul Cultural „Lucian Blaga”. Accesul publicului este gratuit, a declarat prof. Tereza Cândea, directorul festivalului. Participanţii la festival vor putea viziona spectacolul extraordinar ce va fi susţinut duminică, 24 noiembrie, de la ora 16.00, de maestrul Radu Gheorghe.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)