Volei Club Alba Blaj – CET Govora Rm Vâlcea 3-0

Redactia Ziarului Unirea

Volei Club Alba Blaj continuă marşul invincibil spre elită şi a câştigat împotriva echipei CET Govora CNMB Rm Vâlcea, neînvinsă până sâmbătă în cadrul Seriei Vest din Divizia A2 la volei feminin. Deja clasicul 3-0 (25-11, 25-15, 25-21) şi trupa lui Alexandru Man bate record după record, maximum de puncte, 5 victorii din tot atâtea posibile, fără set pierdut, într-o partidă la care a asistat şi preşedintele CJ Alba Ion Dumitrel (prezent sâmbătă seara şi la întâlnirea de baschet de la Alba Iulia). Pentru formaţia din „Mica Romă” au jucat Andreea Niţulescu (cpt), Laura Mastahac, Roxana Lupu, Valentina Rusu, Alina Covrig, Alexandra Ciontoş, Oana Duţă, mai intrând Melinda Dobeş şi Sorina Mocanu.
„Ne aşteptam la o replică dârză, noi am prins o zi mai proastă, fetele le-au privit de sus pe adversare, dar în cele din urmă cel mai important lucru este rezultatul înregistrat, emoţii având doar în setul al treilea”, a declarat antrenorul Alexandru Man. Miercuri, 9 noiembrie, CSV Alba Blaj va susţine o dublă partidă amicală cu prim divizionara „U” Cluj, iar în runda a 7-a va juca în deplasare sâmbătă, 12 noiembrie cu CSU LPS Bihorul Oradea. (H.D.M.)