VICTORIE pentru albaiulianca Miriam Bulgaru, la calificările de la Roland Garros: A învins-o în trei seturi pe Ekaterina Makarova

Miriam Bulgaru (CSM Unirea Alba Iulia) a obținut victoria în primul tur al calificărilor puternicului turneu de tenis de la Roland Garros, fază a competiției în care a ajuns în premieră.

Sportiva din Alba Iulia a învins-o în trei seturi pe Ekaterina Makarova (Rusia).

Jucătoarea din Rusia s-a impus cu 6-1 în setul inaugural. A fost, însă, un simplu foc de paie. Miriam Bulgaru a preluat frâiele jocului și a fost irezistibilă până la finalul confruntării, consemnat după două ore și două minute de la start.

În setul secund Miriam Bulgaru a reușit trei break-uri, față de doar unul al adversarei, câștigând cu 6-3.

Setul decisiv a reprezentat un galop de sănătate pentru albaiuliancă. Aceasta l-a câștigat cu 6-2.

A fost un duel în premieră în circuitul profesionist feminin între cele două sportive.

În turul 2 al calificărilor, Miriam Bulgaru o va întâlni, miercuri, 24 mai, pe favorita 26, Kayla Day (SUA, 138 WTA).

În Vinerea Mare, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – victorii nete! Metalurgistul Cugir – succes după un meci nebun, Industria Galda – un nou eșec!

În Vinerea Mare, succese concludente pentru CSU Alba Iulia (în play-off) și CSM Unirea Alba Iulia (în play-out), în jocurile din eșalonul terț. Metalurgistul Cugir se impune la Reghin, după un nou meci nebun, scor 3-2 (după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată în 3 minute), iar „lanterna roșie” Industria Galda a […]