Unirea Ungheni – CS Universitar Alba Iulia 2-3 (0-0), în play-off-ul eșalonului terț!!! Studenții au dat lovitura

AUR - Alegeri Locale 2024

CS Universitar Alba Iulia a dat lovitura la Ungheni, la primul joc după despărțirea de antrenorul Bruno Vienescu! Formația din Cetatea Marii Uniri a învins 3-2 (0-0), după un al doilea act de senzație, în care a revenit de la 0-1.

Interimatul asigurat de Nicolae Ghișa a adus și prima victorie din play-off, după 4 înfrângeri, împotriva unui oponent aflat pe val, ce câștigaseră precedentele 5 dispute!

În al doilea act, unul nebun, gazdele au deschis scorul imediat după pauză, prin Ov. Horșia, iar peste un minut a egalat Gilyen. A fost primul gol al studenților în play-off, după 4 meciuri, respectiv după o lungă perioadă de sterilitate de 476 de minute! Vizitatorii au întors scorul prin reușita lui Pîntea (59), un rezultat surprinzător! O revenire spectaculoasă a vizitatorilor, care au mai punctat din nou prin Niakate (75), în final reducând ecartul I. Bârstan (90+2).

Un meci de play off cu o încărcătură deosebită, în care ne-am jucat șansa noastră! Am reușit un joc aproape perfect, muncă depusă în acestă săptămână a fost răsplătită cu o victorie meritată. Mulțumesc băieților pentru implicare, dăruire și atitudine!„, a precizat Nicolae Ghișa.

Gruparea albaiuliană s-a despărțit de antrenorul Bruno Vienescu, iar interimatul va fi asigurat de tandemul Nicolae Ghișa – Raul Unchiaș până la finele campionatului, când va fi instalat Alin Minteuan. CSU este singura echipa dintre cele 40 prezente în play-off care nu a marcat și nu a luat punct în această fază a competiției.

Unirea Ungheni: P. Ganea – Ad. Horșia, A. Popa, Savin, Coza, I. Bârstan, Balint, Ov. Horșia, Piper, R. Trif, Astafei/ cpt; rezerve Lupu, D. Todoran, R. Bârstan, Becze, Suslak, I. Fulop, Ndiesse, M. Popa, Pinto. Antrenor Florentin Petre.

CSU: Gal – Kilyen/ cpt, Niakate, R. Popa, Bucurică (61, V. Boldea), Gilyen (88, Ed. Vlad), Trifu (84, M. Șerban), Târșa (84, Kouadio), Pîntea, Ouedraogo (61, B. Minteuan), Piftor; rezerve Al. Șerban, Cunțan, B. Lazăr, Bidulescu. Antrenori Nicolae Ghișa și Raul Unchiaș.

Arbitri N. Kemeneș (Baia Mare), Cr. Mureșan (Cavnic), K. Toth (Petrești) Observatori Ov. Tâlvan (Sibiu), D. Mormeci (Brașov)

Sâmbătă, CSM Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir, derby „de Alba”, la Zlatna | CSU Alba Iulia și Industria Galda, reprezentații interne

Sâmbătă, CSM Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir, derby „de Alba”, la Zlatna, CSU Alba Iulia și Industria Galda, reprezentații interne La finele unei săptămâni încărcate, cu trei jocuri pentru divizionarele terțe, sunt prevăzute întâlnirile etapei a 8-a din play-off-ul și play-out-ul Ligii 3. Toate conjudețenele evoluează sâmbătă, 11 mai, la ora 18.00, duelurile fiind […]