UDMR acuză noile legi ale Educației: Program național dedicat predării limbii române pentru elevii care aparțin minorităților naționale, plus tabere de limba română și schimburi de elevi
UDMR acuză noile legi ale Educației: Program național dedicat predării limbii române pentru elevii care aparțin minorităților naționale, plus tabere de limba română și schimburi de elevi
Szabó Ödön, specialist în politici educaționale al UDMR, a declarat luni că noile legi ale educației, prezentate public de ministrul Ligia Deca, includ și propuneri făcute de partidul său. Printre acestea se numără crearea unui program național dedicat predării limbii române pentru elevii care aparțin minorităților naționale, plus tabere de limba română și schimburi de elevi, potrivit unui comunicat al UDMR.
„În timpul lucrărilor pregătitoare profesionale, mai multe propuneri ale UDMR au fost acceptate. Remarcabilă printre acestea este aceea că ministerul trebuie să lanseze un program național separat pentru învățământul în limba română pentru minorități. Acesta va fi un program național care va include pregătirea de materiale auxiliare și digitale moderne, precum și organizarea de tabere de limba română și de programe de schimb de elevi”, a spus deputatul UDMR.
Szabó Ödön a mai spus că inițiatorii legii au realizat că sistemul de învățământ în limba maternă presupune mai multe costuri, de aceea sunt necesare resurse suplimentare pentru funcționarea eficientă a acestuia: „proiectul prevede că, acolo unde numărul de elevi este sub 300, va fi obligatoriu să se asigure toate fondurile necesare funcționării. Acest lucru înseamnă că avem asigurate școlile dispersate și cele mici din mediul rural”.
Poziția UDMR a fost elaborată împreună cu Asociația Pedagogică Româno-Maghiară, directorii de școli, bisericile istorice și comunitățile mici, potrivit comunicatului citat.
UDMR a definit trei obiective importante: reglementările actuale ale învățământului în limba maternă nu ar trebui să fie restrânse, transformările la nivel de sistem nu ar trebui să afecteze drepturile comunităților și ar trebui creat un sistem educațional mai flexibil și de înaltă calitate care să sprijine plasarea rapidă pe piața muncii și rămânerea în țara de origine.
„Pentru a atrage noi absolvenți de universitate în cariera didactică, legea prevede că salariul de pornire al profesorilor începe la nivelul salariului mediu, astfel încât salariul noilor profesori va crește semnificativ. Prin aceasta, dorim să consolidăm situația financiară a acelor familii tinere care aleg o carieră de profesor sau intelectual. În plus, în cazul educatoarelor de grădiniță care îndeplinesc funcții suplimentare, ministerul va plăti de acum înainte orele de limba română ca oră separată, similar profesorilor, în cazul instituțiilor de învățământ pentru minorități”, a subliniat Szabó Ödön.
Printre propunerile elaborate de RMDSZ s-a numărat și crearea unui fond de premiere a școlii, care poate fi folosit pentru a motiva acele cadre didactice care își asumă mai multe sarcini în cadrul instituției în comparație cu colegii lor. Acest fond reprezintă 2% din costul salarial al instituției.
În plus, conform noului proiect de lege, pot fi create parteneriate de tip consorțiu pentru a sprijini cooperarea între școli și instituții, ceea ce poate duce la o creștere de 25% a finanțării pentru cei care își asumă această cooperare în cadrul unui contract.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]










