Rămâi conectat

Sport

Totul se decide în ultima etapă la Ighiu!

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

FC Cugir – Dalia Sport Daia Română 1-1 (0-1)
lSpectatori 85 lLa juniori 1-4 lArbitri I. Domşa (Aiud) – penibil, Cr. Man, V. Dărămuş (ambii Alba Iulia) – bine lObservator T. Horvath (Alba Iulia) lJucătorul meciului Benga (Dalia Sport) lMarcatori: Marcu (53)/ Pienariu (37).
FC Cugir: Romaniuc – D. Barta, Al. Marin (75, M. Simina), Avram, Tăban, Marcu/ cpt, Blaga, Duţă, Gruian, Bulgaru, A. Micu (67, Dogăroiu). Antrenor Alexandru Simu.
Dalia Sport: Ad. Cibu – Bişboacă, V. Scheau, S. Cibu, A. Chira, A. Cibu, Ghenescu, Pienariu, Mihalache, I. Stoia, Benga. Antrenor Paul Ciucă.
Centralul aiudean s-a umplut de ridicol, la două minute de la reluare părăsind terenul pentru că şi-a uitat la vestiare cartonaşele!!! În plus, a avut o contribuţie decisivă la reuşita egalizatoare a cugirenilor (fault la portar în careul mic), deşi rezultatul înregistrat este unul echitabil.
Ioan MĂRGINEAN
Europa Alba Iulia – Viitorul Unirea 7-1 (5-1)
lSpectatori 25 lLa juniori 6-0 lArbitri V. Costin (Alba Iulia), C. Schiau, Ş. Schiau (ambii Sebeş) – foarte bine lObservator I. Moldovan (Aiud) lJucătorul meciului Haiduc (Europa) lMarcatori: M. Cristea (8), Haiduc (15, 18, 37, 48), Samoilă (23), H. Marian (82)/ Cimpoieşu (40). H. Marian (Europa) a ratat un penalty în minutul 41.
Europa: Lasc (46, R. Cotoară) – Lupşan, H. Marian, Sg. Oara (46, Al. Damian), Circov, Samoilă, Rada, A. Miclea (46, I. Gherman), M. Cristea, M. Bratu, Haiduc (55, G. Jurcă). Antrenor Mihai Manea.
Viitorul Unirea: Clipici – R. Damian, Cimpoieşu, Bulgăr, G. Şandru (75, Nicoară), G. Nemeş, Rostaş, Iuga, Cr. Popa, Fl. Miclea, N. Popa. Antrenor prof Romeo Arinar.                                      Constantin IANCU
Arieşul Apuseni Baia de Arieş – Rapid CFR Teiuş 5-0 (2-0)
lSpectatori 150 lLa juniori 2-6 lArbitri C. Aron, A. Benke (ambii Alba Iulia), C. Ştefan (Cugir) – foarte bine lObservator V. Lup (Aiud) lJucătorul meciului Fl. Marin (Arieşul Apuseni) lMarcatori: Praţa (10, 52), Petaca (60), Oaidă (70), Ţibaică (75).
Arieşul Apuseni: Tutuian – Fl. Marin, Stoina, Colda, Cioropar (65, Oaidă), Oct. Popa (75, Ţâr), Petaca, Praţa, Ţibaică, R. David, Andreş (65, Voicu). Antrenor Marius Dup.
Rapid CFR Teiuş: M. Crişan – Cerghedean, Ov. Crişan, I. Popa, C. Crişan, Dâscă, F. Baba, Trifa, D. Goangă, D. Costea, Al. Crişan (75, Gânţa). Antrenor Octavian Rusu.                                      Vasile RUSU
CS Ocna Mureş – Metalul Aiud 0-0
lSpectatori 150 lLa juniori 3-2 lArbitri Fl. Potora (Turda), Al. Vodă, A. Mutu (ambii Alba Iulia) – bine lObservator I. Mărginean (Alba Iulia) lJucătorul meciului Odvos (CS Ocna Mureş), M. Moga (Metalul Aiud).
CS Ocna Mureş: Ţiboc – Belea, Raţiu, Szasz, Ad. Morar, M. Bartha, G. Cotoară, Pereat/ cpt, Odvoş, Ad. Râşniţă, Taşcă. Antrenor Grigore Domşa.
Metalul: Ranca – Ferencz, G. Szekely, Căt. Barbu, Andrei Costan (87, Naghi), Haţegan, Aurelian Costan, M. Moga/ cpt, Birk (74, R. Andone), O. Oltean (52, Bălan), Duminică (16, Şes). Antrenor Radu Andone.                                                                              Florin BAD
Mureşul Oarda de Jos – Viitorul Sântimbru 0-7 (0-1)
lSpectatori 70 lLa juniori 0-2 lArbitri Val. Drăgan, M. Domşa, Căt. Bregar (Aiud) – bine lObservator L. Neagu (Teiuş) lJucătorul meciului Pisoiu (Viitorul Sântimbru) lMarcatori: Puşcaş (2), Ruscă (46), Pisoiu (56, 62, 63), Aldea (77), Bratima (81).
Mureşul Oarda: Ţăran – Orian, Feşteu, Ov. Moldovan, F. Barbu, C. Bogdan, Ad. Bâldea, Ad. Păcurar, Niculuţ, Ad. Roman, C. David. Antrenor Alexandru Şipoş.
Viitorul Sântimbru: Conţiu – Aldea, E. Hălălae, Cătălina, C. Hălălae, Puşcaş, Seliuc (86, Ienei), Ruscă, I. Creţiu (61, Al. David), Pisoiu, Bratima. Antrenor Ştefan Fogoroşi.                           Dorian HENEGAR
Performanţa Alba Iulia – Cuprirom Abrud 5-0 (3-0)
lSpectatori 350 lLa juniori 4-1 lArbitri M. Litean (Ocna Mureş), D. Popa (Aiud), A. Suciu (Ocna Mureş) – foarte bine lObservator Aug. Damian (Blaj) lJucătorul meciului Truţă, C. Dănilă (ambii Performanţa) lMarcatori: Dumitru (17), C. Dănilă (33, 76, penalty), Truţă (41), I. Cristea (74).
Performanţa: Boldi – Soporan, C. Oltean, Ov. Turuş, Cioară, Truţă, D. Dănilă (60, I. Cristea), S. Turuş/ cpt, Dumitru (67, Hada), C. Dănilă (79, Haneş), Fântănă (46, Barbu). Antrenor Sorin Mărginean.
Cuprirom: Solcan – C. Stan/ cpt, M. Paşca, Nicola (46, N. Petre), A. Damian, Corpade, A. Paşca, D. Nemeş, Popoviciu (74, Sularea), R. Cioară, Vădan. Antrenor Constantin Moldovan.              Neluţu ŢÂRĂU
Olimpia Aiud – Recolta Galda de Jos 3-0 (0-0)
lSpectatori 150 lLa juniori 4-5 lArbitri D. Monea (Cluj Napoca), A. Damian (Turda), R. Doncuţ (Alba Iulia) – foarte bine lObservator Gh. Petca (Alba Iulia) lJucătorul meciului Felindean, Gâlea (Olimpia) lMarcatori: Coltor (48), Felindean (56), Gâlea (74).
Olimpia: Hagiu – M. Groza, Oct. Lazea, Ţon, Gatea, Hetea (82, D. Sasu), Gâlea/ cpt, Bradea, Felindean (75, C. Popa), Coltor, R. Bălan (79, M. Radu). Antrenor Cristian Biro.
Recolta: Leba – D. Chira, Ad. Todea/ cpt, G. Aldea, F. Creţiu, Puha, Salcă (57, D. Nistor), Ad. Maxim, Cr. Voica, C. Lazea, Vitez. Antrenor Marcel Giorgiu.
Duel între doi fraţi, Octavian Lazea, fatele mai mic al lui Cosmin, aflaţi în tabere adverse.                                               Nicolae SASU
Perla Jidvei – CSO Cugir 0-3 (la „masa verde”)
CLASAMENT
1. PERFORMANŢA        28        22        2    4        86-29    68    +26
2. CSO Cugir                28        19        8    1        89-28    65    +23
3. Europa A. Iulia            28        20        4    4        73-18    64    +22
4. Viitorul Sântimbru         28        14        5    9        70-42    47    +5
5. FC Cugir                28        13        7    8        87-44    46    +4
6. Dalia Sport Daia            28        12        8    8        45-35    44    +2
7. CS Ocna Mureş            28        13        5    10        54-45    44    +2
8. Metalul Aiud                28        13        4    11        43-56    43    +1
9. Cuprirom Abrud            28        11        5    12        46-52    38    -4
10. Rapid Teiuş            28        9        5    14        52-64    32    -10
11. Viitorul Unirea            28        9        5    14        60-80    32    -10
12. Mureşul Oarda            28        9        4    15        36-62    31    -11
13. Arieşul Apuseni        28        9        3    16        56-81    30    -12
14. Olimpia Aiud            28        8        3    17        39-59    27    -15
15. Recolta Galda            28        5        2    21        21-85    17    -25
*Perla Jidvei a fost exclusă din campionat pentru două neprezentări
Etapa a 29-a: lsâmbătă, 28 mai, ora 18.00: CSO Cugir – Cuprirom Abrud (în tur, 4-2), Mureşul Oarda de Jos – Performanţa Alba Iulia (0-2), Recolta Galda de Jos – Europa Alba Iulia (0-5), Viitorul Unirea – FC Cugir (1-9); lduminică, 29 mai, ora 11.30: Viitorul Sântimbru – Olimpia Aiud (3-2), Rapid CFR Teiuş – CS Ocna Mureş (2-3); ora 18.00, Dalia Sport Daia Română – Arieşul Apuseni Baia de Arieş (0-1), Metalul Aiud – Perla Jidvei 3-0 (la „masa verde”).


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Publicitate

Știri recente din categoria Sport

Sport

Volei Alba Blaj, asalt la trofeu în Final Four-ul Cupei României | În semifinală, duel cu eterna rivală CSM Târgoviște

Dan HENEGAR

Publicat

în

Pentru Volei Alba Blaj urmează Final Four-ul Cupei României, la Mioveni, miza fiind cucerirea celui de-al doilea trofeu național ca importanță. Conform programului stabilit de FRV, în semifinale se vor întâlni Volei Alba Blaj  și CSM Trgoviște (sâmbătă, ora 16.00), respectiv Rapid București – Dinamo București (sâmbătă, ora 19.00). Învingătoarele din cele două dispute se […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Secțiune Articole Similare

Articole Similare

Copyright © 2004 - 2024 Ziarul Unirea