Titluri naţionale la orientare pentru Andreea Dănilă şi Tamaş Bogya (CS Unirea Alba Iulia)

Redactia Ziarului Unirea

La sfârşitul săptămânii trecute s-au desfăşurat, la Baia Mare, finalele Campionatelor Naţionale de Orientare Mountain Bike, competiţie la startul căreia s-au aflat şi doi sportivi ai Secţiei de Orientare de la CS Unirea Alba Iulia, Andreea Dănilă şi Tamaş Bogya (dublă legitimare cu Voinţa Cluj), aceştia luând startul în întrecerea seniorilor. Cele 3 probe au fost dominate, la fel ca şi anul trecut, de către cei doi sportivi unirişti, fiecare dintre aceştia reuşind să câştige câte două dintre ele şi să se claseze pe podium în cea de a treia. Astfel, Andreea Dănilă a cucerit două titluri naţionale şi două medalii de aur în probele de sprint şi lungă distanţă şi a obţinut medalia de bronz în proba de medie distanţă. Tamaş Bogya a reuşit să se impună în probele de medie distanţă şi lungă distanţă, intrând în posesia medaliei de argint în proba de sprint. „Rezultatele obţinute erau oarecum previzibile având în vedere valoarea demonstrată în ultimii ani de către aceştia. A fost de fapt şi ultima competiţie oficială pentru sportivii Secţiei de Orientare care şi-au făcut treaba pe deplin şi în acest an”, a declarat Gabriel Marius Anghel, director CS Unirea. (H.D.M.)

Volei Alba Blaj, în semifinalele Diviziei A1

Calificare în semifinalele Diviziei A1 pentru Volei Alba Blaj Volei Alba Blaj a câștigat seria cu Dinamo București în minimum de meciuri și s-a calificat în semifinalele Diviziei A1 la volei feminin. După 3-1, la Blaj, campioana în exercițiu s-a impus cu 3-0 (28-26, 25-21, 25-21) în disputa din Capitală cu Dinamo. În primul parțial, […]