S-au legat succesele…

Redactia Ziarului Unirea

Cu antrenorul Alexandru Weber în tribună (a ispăşit o rundă din suspendarea cu „cântec”, pe bancă au stat preşedintele Virgil Costea şi viceprimarul Adrian Bogdan), HC Alba Sebeş (locul 8, 6 puncte, 3 victorii şi tot atâtea înfrângeri) a repurtat, la limită, un succes semnificativ la Târgu Mureş, 26-25 (15-16), combatantele mergând cap la cap până în minutul 38, când vizitatoarele s-au desprins (22-19), diferenţa fiind menţinută până spre final (25-22, minutul 52). Au înscris Roxana Lopătaru – 14 goluri, Mihaela Tecariu – 5, Ana Maria Ciolan – 2, Alexandra Dodan, Paula Chirilă, Ioana Pojar, Paula Hoha şi Andreea Baltag – câte 1. Meciul cheie al stagiunii se dispută sâmbătă, 22 octombrie, la ora 11.00, când în sala „Florin Fleşeriu” din Sebeş va poposi noul lider al Seriei B din Divizia A de handbal feminin, CS Timişoara (4 victorii, o remiză şi un eşec, 9 puncte), meci contând pentru etapa a 7-a a Diviziei A. (H.D.M.)

Metalurgistul Cugir – Industria Galda 2-2 (0-1), în derby „de Alba” | „Lanterna roșie”, remiză dar și retrogradare matematică

Metalurgistul Cugir remizează în derby „de Alba” cu Industria Galda de Jos, scor 2-2 (0-1), după o confruntare spectaculoasă în care vizitatorii au condus la pauză, „roș-albaștrii” au întors scorul, dar Frențiu, în prelungiri (90+3) a restabilit egalitatea. O remiză venită după 6 înfrângeri la rând pentru ultima clasată, una cu gust amar, întrucât la […]