S-a inaugurat sediul Şcolii cu clasele I-VIII din Ampoiţa
Duminică, 17 aprilie 2011, satul Ampoiţa a fost îmbrăcat în straie de sărbătoare, datorită faptului că a avut loc inaugurarea sediul Şcolii cu clasele I-VIII din sat, şcoală a cărei modernizare a fost făcută la iniţiativa primarului comunei Meteş, Traian Ursaleş, şi care a costat 1,2 miliarde de lei vechi, bani acordaţi de Guvernul Boc, cât şi din bugetul local al Primăriei Meteş. La inaugurare au participat primarul comunei Meteş, Traian Ursaleş, viceprimarul Ştefan Irimie, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Alba, Alin Cucui şi directorul şcolii, Constantin Roman, alături de peste 300 de oameni din satele Ampoiţa şi Lunca Ampoiţei, precum şi preoţii Alexandru Barna şi Mirel Mariş care au făcut o slujbă de sfinţire a acestei frumoase şcoli. După sfinţire, şcolarii şi preşcolarii şcolii, îmbrăcaţi în haine populare şi îndrumaţi în mod exemplar de către coordonatoarea acestei şcoli, Mirabela Mariş, precum şi de către învăţătoarele Marinela Savu, Alina Bolca şi educatoarea Floricica Moga, au susţinut în incinta căminului cultural din sat un frumos recital de poezie, muzică populară şi dansuri tradiţionale din Ampoiţa.
În legătură cu acest eveniment, primarul comunei Meteş ne-a declarat: “Sunt foarte bucuros deoarece azi, în zi de mare sărbătoare, am reuşit să inaugurăm această şcoală minunată, care arată foarte frumos şi care prin mari eforturi financiare ale Primariei Meteş am reuşit să o reabilităm şi mai ales să o salvăm de la desfiinţare, din pricina numărului mic de elevi din clasele V-VIII. Mulţumesc copiilor, părinţilor şi celor patru cadre didactice: Mirabela Mariş, Marinela Savu, Floricica Moga şi Alina Bolca, pentru implicarea lor în susţinerea frumosului program artistic. În acelaşi timp am o undă de regret că celelalte cinci cadre didactice cu domiciliul în Alba Iulia, care mănâncă o pâine din această şcoală, nici măcar nu au binevoit să participe ca simpli spectatori la această sărbătoare, ceea ce îmi demonstrează încă o dată că dascălii băştinaşi din comună se implică aşa cum trebuie în sistemul educaţional, în timp ce majorităţii navetiştilor nu-i pasă deloc.” (T.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)