Românii ar putea fi anunțați prin SMS, e-mail sau poștă cu 90 de zile înainte de expirarea documentelor care conțin date personale
Românii ar putea fi anunțați prin SMS, e-mail sau poștă cu 90 de zile înainte de expirarea documentelor care conțin date personale
Cetățenii români care dețin documente importante precum buletinul, pașaportul sau permisul de conducere vor fi notificați automat prin SMS sau email cu 90 de zile înainte de expirarea acestor documente, potrivit unui proiect de lege în curs de dezbatere.
Foarte mulți cetățeni au fost amendați pentru că nu și-au schimbat actele expirate la timp. Senatorul USR, Raoul Trifan, a introdus o inițiativă legislativă prin care statul să fie obligat să notifice cetățenii cu 90 de zile înainte de expirarea unui document care conține date personale.
Citește și: Actele românilor într-o singură aplicație, pentru a scăpa de ghişee şi hârtii în relaţia cu statul: Anunțul ministrului Digitalizării

”Instituțiile statului ar putea fi obligate să anunțe cetățenii înainte să le expire actele de identitate: cărțile de identitate, pașaportul și permisul de conducere. Potrivit proiectului de lege, inițiat de senatorul USR de Timiș Raoul Trifan, notificarea ar urma să fie făcută înainte cu 90 de zile de data expirării documentelor prin SMS sau e-mail.
„Înainte de a sancționa cetățenii pentru lipsa unor documente personale actualizate, statul ar trebui să faciliteze pe cât posibil demersurile birocratice. E cât se poate de firesc, dat fiind ritmul accelerat al vieții cotidiene, ca unii cetățeni pur și simplu să uite sau să amâne reînnoirea documentelor personale. Această lege propune un sistem de avertizare care să îi notifice pe cetățeni cu suficient timp înainte de expirarea documentelor, permițându-le să acționeze în timp util ca să evite situațiile de ieșire din legalitate”, afirmă senatorul USR Raoul Trifan.
Inițiativa legislativă prevede ca, în cazul în care autoritățile nu dispun de numărul de telefon mobil sau de adresa de e-mail a cetățeanului căruia îi expiră documentele, notificarea să poată fi realizată și prin intermediul poștei.
Va fi mai ușor și pentru stat
Transmiterea avertizărilor prin SMS și e-mail ușurează și viața cetățenilor, dar și pe cea a funcționarilor statului. Pentru cetățean devine mai simplu să-și înlocuiască, din timp, documentele care expiră, iar la ghișee s-ar putea evita cozile. Astfel, autoritățile competente vor putea să își gestioneze mai eficient resursele și să ofere servicii îmbunătățite.
Un astfel de sistem de notificare funcționează cu succes în Republica Moldova. Cetățenii primesc astfel de avertizări prin SMS, e-mail sau alte modalități, la alegere, prin intermediul platformei guvernamentale MNotify. USR consideră că astfel de modele de bună practică pot fi extinse ușor la nivel național și în România.”, arată un comunicat USR.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Prima reacție a parlamentarilor PNL din Alba după nominalizarea lui Veștea: Ce spun deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci
Prima reacție a parlamentarilor PNL din Alba după nominalizarea lui Veștea: Ce spun deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci Deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci au oferit o primă reacție după ce în această dimineață, duminică, 14 iunie, Eugen Tomac și-a depus mandatul, iar președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Adrian Veștea în […]
Rețeaua de internet dintr-un sat din Alba, vandalizată și distrusă. Primăria comunei anunță ca fapta se pedepsește cu dosar penal
Rețeaua de internet dintr-un sat din Alba, vandalizată și distrusă. Primăria comunei anunță ca fapta se pedepsește cu dosar penal Primăria comunei Șugag a anunțat, duminică, 14 iunie 2026, printr-un mesaj publicat pe o rețea de socializare că, rețeaua de internet din satul Bârsana a fost vandalizată și distrusă. Administrația din comună transmite că echipamentele, […]
VIDEO | Groaznic: Cum arată Piața Cetății după a doua zi de Alba Fest. Pahare și gunoaie lăsate pe jos
Groaznic: Cum arată Piața Cetății după a doua zi de Alba Fest. Pahare și gunoaie lăsate pe jos A doua zi de AlbaFest 2026, desfășurată în 13 iunie 2026, a adus pe scena din Piața Cetății artiști consacrați, care au oferit un spectacol de zile mari pentru publicul prezent. În același timp, mulți dintre cei […]
