Phoenix Galaţi – CSU Alba Iulia 78-74 *Trupa lui Popov a pierdut după 11 succese consecutive

După 11 victorii consecutive, în Campionat, Cupă şi CEWL, CSU Alba Iulia s-a predat în Moldova, unde Phoenix Galaţi CSU Alba Iulia-CSM Satu Mare Cupa Romaniei18a reuşit să producă bomba etapei în faţa ăuternicei trupe conduse de către Miroslav Popov. Gălăţencele s-au impus cu 78-74 (20-15, 14-18, 21-15, 23-26) , iar CSU Alba Iulia a debutat în returul Ligii Naţionale de Baschet Feminin cu stângul.

Meciul de la Galaţi a fsot unul extrem de disputat, însă CSU Alba Iulia a fugit mai tot timpul după egalare, pe care a reuşit-o abia în cel de al 3-lea sfert, însă nu a izbutit să preia conducerea partidei. În primul sfert Galaţiul s-a impus cu 20-15, însă albaiuliencele au reuşit să recupereze din diferenţă, iar la pauză scorul era de 34-33 pentru gazde. CSU a început bine cel de al 3-lea sfert, însă în cele din urmă baschetbalistele moldovence au câştigat şi cea de a 3-a repriză, iar cu 10 minute înainte de final Phoenix conducea cu 55-48. Elevele lui Popov au început excelent ultimul sfert şi au fost foarte aproape să treacă în avantaj, însă atacul echipei nu a prins o zi bună şi le-a permis gălăţencelor să îşi păstreze avantajul. În cele din urmă Phoenix Galaţi a trecut de CSU Alba Iulia cu 78-74. CSU Alba Iulia va juca următoarea partidă la Braşov.

Au punctat: Valencia McFarland – 18 puncte, Alexandra Uiuiu – 15, Wumi Agunbiade – 17,  Jessica Kuster –  14, Milica Deura – 5,  L’Oreal Price –  5.