Participaţi gratuit la cursurile organizate de Camera de Comerţ Alba
La Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Alba a avut loc ieri seminarul de informare şi promovare a proiectului „Dezvoltarea culturii antreprenoriale în judeţele Caraş Severin, Alba şi Vâlcea”. La eveniment au luat parte reprezentanţi ai mai multor firme din judeţ, iar din partea organizatorilor au participat Ioan Arghiuş, manager de proiect şi Marius Felea, asistent proiect. Proiectul este finanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013, Axa Prioritară 3 – Creşterea adaptabilităţii lucrătorilor şi a întreprinderilor. Aşa cum a precizat Ioan Arghiuş, proiectul contribuie la creşterea abilităţilor persoanelor în materializarea ideilor de afaceri prin: dezvoltrea culturii antreprenoriale şi manageriale în rândul întreprinzătorilor; facilitarea accesului întreprinzătorilor la finanţări bancare şi la fonduri europene şi guvernamentale destinate sectorului IMM; promovarea şi transmiterea la nivelul întreprinzătorilor a exemplelor de bune practici şi a ideilor de succes de la nivel internaţional; dezvoltarea unei reţele de cooperare între întreprinderi. Valoarea proiectului depăşeşte 9 milioane de lei, fără TVA, urmând a se derula pe o perioadă de 36 de luni, de la 1 ianuarie 2011, la 31 decembrie 2013. Parteneri ai proiectului sunt: CCIA Caraş Severin, CCIA Alba, CCIA Vâlcea, SC B’ART Consulting SRL Oraviţa, Asociaţia Tradition Group Bucerdea Vinoasă, INFOR Consorzio Interaziendale Per La Formazione Italia şi SAA Scuola di Amministrazione Aziendale Italia. În cadrul proiectului care va demara peste aproape două săptămâni se va ţine seama de o serie de indicatori: vor fi pregătiţi pentru iniţierea în afaceri 200 de cursanţi, din care 60 femei; vor lua parte la acţiuni de dezvoltare a competenţelor manageriale 270 de persoane; 200 de persoane vor participa la cursuri de formare continuă; ponderea beneficiarilor de cursuri care vor iniţia noi afaceri – 15 la sută (din cei 200 de cursanţi); ponderea beneficiarilor de cursuri de formare certificaţi în domeniul competenţelor antreprenoriale – 75 la sută; ponderea beneficiarilor de cursuri care îşi dezvoltă afacerile şi creează noi locuri de muncă – 25 la sută; grupul ţintă este format din: întreprinzători – administratori sau asociaţi ai unei societăţi. Cei care doresc să ia parte la aceste cursuri încă se mai pot înscrie la Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Alba; ei trebuie să ştie că nu vor plăti nimic pentru cursuri, se va deconta şi transportul, cursanţii vor primi o masă şi au posibilitatea de a merge în vizită în Italia, pentru a vedea cum funcţionează o afacere de succes acolo. Asta pentru că antreprenoriatul nu se învaţă la şcoală, se trăieşte! Cei care doresc să devină antreprenori adevăraţi sunt aşteptaţi să se înscrie la CCIA Alba, tel. 0258/811.772, pentru a participa la cursuri (82 de ore/persoană), iar apoi să fie selectaţi pentru a-şi duce mai departe visul; ei vor cunoaşte secretele unor afaceri de succes din Italia.
Adriana DURIGĂ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)