Optimile Cupei României: CIL Blaj și Viitorul Sântimbru, scoruri-fluviu! Inter Unirea – calificare la penalty-uri, Energia Săsciori – parcurs perfect

Optimile Cupei României, faza județeană: CIL Blaj și Viitorul Sântimbru, scoruri-fluviu împotriva grupărilor din Liga 5! Inter Unirea – calificare la penalty-uri (cu apărătorul Viorel Rațiu între buturi, acesta apărând două lovituri de departajare), Energia Săsciori – parcurs perfect în primăvară, cu a 6-a victorie

CIL Blaj și Viitorul Sântimbru s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României, faza județeană, după ce au obținut victorii la scoruri de maidan, în deplasare, împotriva celor două reprezentante ale celui de-al 5-lea eșalin. Se remarcă și eliminarea formației Viitorul Vama Seacă, finalista ediției trecute, în disputa cu Hidro Mecanica Șugag (cele două se vor duela și sâmbătă în etapa 21-a din Liga 4). Inter Unirea este singura grupare care a acces în etapa următoare după loviturile de departajare, iar Energia Săsciori continuă parcursul fabulos din primăvară, cu 6 victorii din tot atâtea dispute!

Rezultate: *Șoimii Ciumbrud – Viitorul Sântimbru 1-13 (0-7), pentru vizitatori au înscris Brânză – 4 goluri, Sașa – 3, Cr. Ivașcu și Epure – câte două, C. Oltean și Truță – câte unul; *Adu Academy Șona – Voința Stremț 0-3 (0-1): G. Oltean (10), A. Breaz (75), Trifa (90+1). În ultimele 10 minute, la vizitatorii, ca atacant a evoluat portarul Dr. Pop; *Energia Săsciori – CS Zlatna 3-1 (0-1), au punctat Greapcă, Sava, T. Mărginean/ Adam; *Spicul Daia Română – CS Ocna Mureș 0-1 (0-0): Val. Drăgan (penalty); *Limbenii Limba – Inter Unirea 3-4 (după loviturile de departajare, 2-2 (0-1) în timpul regulamentar (pentru vizitatori au punctat antrenorul R. Andone și Sas). Între buturile oaspeților a fost Viorel Rațiu, care a parat două lovituri de la 11 metri (!); *Hidro Mecanica Șugag – Viitorul Vama Seacă 2-1 (1-1): Diaconu (33), S. Stan (75)/ S. Groza (42); *Târnavele Tiur – CIL Blaj 0-14 (0-6): Mihu (2, 26), Tomușa (22, 30, 81), Nicula (33), D. Vlad (45, 56), Brad autogol (52), Cioancă (59, 62, 65, 68) – „careu” în 10 minute, Voic (83). Astăzi, Fortuna Lunca Mureșului – Performanța Ighiu.

Sferturile de finală sunt prevăzute în 23-25 aprilie, semifinalele în intervalul 28-30 mai, iar finala în 8-9 iunie. Sezonul trecut, ultimul act s-a disputat pe “Cetate”, învingătoare fiind Industria Galda de Jos, 2-1 cu Viitorul Vama Seacă

CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar

CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]