Optimile Cupei României: CIL Blaj și Viitorul Sântimbru, scoruri-fluviu! Inter Unirea – calificare la penalty-uri, Energia Săsciori – parcurs perfect

Optimile Cupei României, faza județeană: CIL Blaj și Viitorul Sântimbru, scoruri-fluviu împotriva grupărilor din Liga 5! Inter Unirea – calificare la penalty-uri (cu apărătorul Viorel Rațiu între buturi, acesta apărând două lovituri de departajare), Energia Săsciori – parcurs perfect în primăvară, cu a 6-a victorie

CIL Blaj și Viitorul Sântimbru s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României, faza județeană, după ce au obținut victorii la scoruri de maidan, în deplasare, împotriva celor două reprezentante ale celui de-al 5-lea eșalin. Se remarcă și eliminarea formației Viitorul Vama Seacă, finalista ediției trecute, în disputa cu Hidro Mecanica Șugag (cele două se vor duela și sâmbătă în etapa 21-a din Liga 4). Inter Unirea este singura grupare care a acces în etapa următoare după loviturile de departajare, iar Energia Săsciori continuă parcursul fabulos din primăvară, cu 6 victorii din tot atâtea dispute!

Rezultate: *Șoimii Ciumbrud – Viitorul Sântimbru 1-13 (0-7), pentru vizitatori au înscris Brânză – 4 goluri, Sașa – 3, Cr. Ivașcu și Epure – câte două, C. Oltean și Truță – câte unul; *Adu Academy Șona – Voința Stremț 0-3 (0-1): G. Oltean (10), A. Breaz (75), Trifa (90+1). În ultimele 10 minute, la vizitatorii, ca atacant a evoluat portarul Dr. Pop; *Energia Săsciori – CS Zlatna 3-1 (0-1), au punctat Greapcă, Sava, T. Mărginean/ Adam; *Spicul Daia Română – CS Ocna Mureș 0-1 (0-0): Val. Drăgan (penalty); *Limbenii Limba – Inter Unirea 3-4 (după loviturile de departajare, 2-2 (0-1) în timpul regulamentar (pentru vizitatori au punctat antrenorul R. Andone și Sas). Între buturile oaspeților a fost Viorel Rațiu, care a parat două lovituri de la 11 metri (!); *Hidro Mecanica Șugag – Viitorul Vama Seacă 2-1 (1-1): Diaconu (33), S. Stan (75)/ S. Groza (42); *Târnavele Tiur – CIL Blaj 0-14 (0-6): Mihu (2, 26), Tomușa (22, 30, 81), Nicula (33), D. Vlad (45, 56), Brad autogol (52), Cioancă (59, 62, 65, 68) – „careu” în 10 minute, Voic (83). Astăzi, Fortuna Lunca Mureșului – Performanța Ighiu.

Sferturile de finală sunt prevăzute în 23-25 aprilie, semifinalele în intervalul 28-30 mai, iar finala în 8-9 iunie. Sezonul trecut, ultimul act s-a disputat pe “Cetate”, învingătoare fiind Industria Galda de Jos, 2-1 cu Viitorul Vama Seacă

Semifinalele Cupei României: Viitorul Sântimbru – Hidro Mecanica Șugag și Inter Unirea – Performanța Ighiu

În semifinalele Cupei României, faza județeană, Viitorul Sântimbru va întâlni Hidro Mecanica Șugag și Inter Unirea va juca cu Performanța Ighiu. La sediul AJF Alba au fost prezenți Ovidiu Hulea, Ioan Budin și Cătălin Manciulea (a lipsit reprezentantul formației Inter Unirea), tragerea la sorți a fost efectuată de Maria Ioana Marin (trezorierul AJF Alba), mai […]