Medalii la Naţionalele de haltere pentru cadeţi
Finalele Campionatului Naţional de haltere pentru cadeţi, competiţie găzduită în acest an la Constanţa, cu un record de participare, peste 200 concurenţi, a adus şase medalii de bronz în contul delegaţiei albaiuliene, compusă de 20 de sportivi conduşi de antrenorul Ioan Frăţilă. Astfel, Daniel Ordean (categoria +94 kilograme, CS Unirea Alba Iulia) a cucerit trei medalii de bronz, la fel ca şi Carmen Pârva (categoria +69 kilograme, LPS Alba Iulia), ultima fiind campioana europeană la powerlifting juniori. „Este o schimbare de generaţie la nivelul clubului şi sunt convins că anul viitor jumătate din actualii halterofili vor cuceri medalii naţionale”, a declarat Ioan Frăţilă.
Rezultate notabile au mai realizat Vlad Popa (LPS Alba Iulia) – trei locuri 4 la categoria +94 kg, Dan Turuş (LPS Alba Iulia) – trei locuri 5 la cat. +94 kg, Marius Die (CS Unirea Alba Iulia) – trei locuri 5 la cat. 77 kg, Diana Şilinca (CU Unirea Alba Iulia) – trei locuri 5 la cat. 53 kg, bine prezentându-se şi Bogdan Ioica şi Tiberiu Tamaş, ambii CS Unirea Alba Iulia, la categoria 62 kilograme. Viitoarea competiţie naţională este programată peste trei săptămâni la Botoşani, finalele la juniori 1. „Suntem în grafic cu obiectivele propuse la cadeţi, întrucât nu au fost prevăzute calificări şi nu aveam un reper al performanţelor celorlalţi concurenţi”, a conchis Ioan Frăţilă. ”Ţin să mulţumesc Consiliului Judeţean Alba şi Primăriei municipiului Alba Iulia pentru sprijinul financiar acordat în acest an. Acest sprijin ne dă posibilitatea de a mări numărul de sportivi şi astfel o să crească în timp şi şansele să descoperim adevărate vârfuri sportive”, a precizat Radu Nicula, directorul CS Unirea Alba Iulia. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)