AUR - Alegeri Locale 2024

Stadion „Cetate” lSpectatori 800 lArbitri Ed. Constantinescu (Craiova) – slab, F. Damaschin (Timişoara), I. Ciocănea (Sibiu) – bine, rezervă A. Vărzan (Reşiţa) lObservatori G. Macavei (Deva), V. Ilie (Bucureşti) lAvertismente: G. Petcuţ (84)/ Pascariu (68), A. Ignea (72) lMARCATOR: G. Petcuţ (61).
FC UNIREA: Pascal/ cpt – Potopea, Y. Camara, Bumbac, Bucurică – Bălu, M. Oprea, G. Petcuţ, C. Cornea – S. Mureşan, Pecarov (87, Cl. Oara), rezerve Lasc – Schuller, M. Pistol, D. Militaru, Ciofu, I. Grozav. Antrenor Stelian Gherman.
UTA ARAD: Smaranda – I. Bălan (89, Calvin), Pascariu/ cpt, Pocuca, G. Siminic – A. Ignea – J. Nicolae (64, Capătă), Purece, Hidişan, Nădăban (77, F. Gâlcă) – Drăghici, rezerve Amadio – Suslak, A. Gligor, Cl. Drăgan. Antrenor Roland Nagy.
l1-0, MIN. 61: după o combinaţie cu C. Cornea, G. PETCUŢ pătrunde perpendicular pe poartă, fentează trei adversari şi după o acţiune individuală deosebită finalizează cu un şut pe jos de la 15 metri.

„Bătrâna Doamnă” a fost răpusă ieri pe „Cetate”! Invincibilă de 6 luni în jocurile externe, UTA a părăsit învinsă Alba Iulia. N-a fost Pecarov, n-a fost Bumbac, a ieşit în schimb la rampă fostul junior arădean George Petcuţ, care în minutul 61 a marcat unicul gol după o splendidă acţiune personală. „Alb-negrii” au avut parte de un meci încins, cu oportunităţi la ambele buturi, dar finalmente amfitrionii au trecut meritat şi de dificilul obstacol. Trupa lui Gherman este pe val, a depăşit toate aşteptările şi se regăseşte în apropierea podiumului, după o serie remarcabilă. UTA a încercat în ultima jumătate de oră să restabilească egalitatea, dar reduta a rezistat, cu o defensivă salutară, ce s-a clătinat în câteva rânduri, dar nu s-a predat.
lDouă penaltyuri refuzate!
A fost un meci în care fiecare echipă merita un penalty, amfitrionii în minutul 16, când S. Mureşan a fost ţinut în careu de G. Siminic, după bara lui Pecarov, respectiv în minutul 82, când şutul lui Drăghici a fost oprit cu mâna de Y. Camara. În ultima situaţie, arădenii au fost foarte aproape de egalare, Hidişan a tras în M. Oprea, iar ulterior Capătă a reluat pe lângă, pentru ca în final, pe contraatac, albaiulienii să zvâcnească periculos la acţiunile lui G. Petcuţ (90, o prestaţie la superlativ) şi Cl. Oara (90+1). FC Unirea continuă să uimească şi a ajuns pe locul al 4-lea, după 8 etape, cu 14 puncte. Cu două victorii consecutive şi fără gol primit, din nou căpitanul Adrian Pascal – magistral, Alba face senzaţie în seria vestică, etapa viitoare urmând să joace sâmbătă, la Baia Mare.

Liga 4: Adu Academy Șona (iarăși „manita” Macarie), CS Ocna Mureș și Voința Stremț – victorii nete! ”Lanterna roșie” s-a predat rapid la Galtiu!

Liga 4, etapa a 28-a: Adu Academy Șona, CS Ocna Mureș și Voința Stremț – victorii nete! Ionuț Macarie – iarăși „manita”, FC Lopadea Nouă, ”lanterna roșie” s-a predat rapid la Galtiu! CIL Blaj – Energia Săsciori 3-1 (2-1) Campioana stagiunii a reușit o nouă victorie, în derby-ul rundei, revenind de la 0-1 contra revelației […]