Mâine, ora 19.00, în “Alba Blaj” Arena, Volei Alba Blaj – Prometey Dnipro, în grupele Ligii Campionilor
Mâine, miercuri, 29 noiembrie, de la ora 19.00, în “Alba Blaj” Arena, se dispută întâlnirea dintre Volei Alba Blaj și Prometey Dnipro, contând pentru etapa a 3-a a grupei E din Liga Campionilor (transmis pe TVR 3).
La a doua partidă consecutivă în fața fanilor în competiția stelară, campioana României, clasată pe poziția secundă, cu 4 puncte, este favorită în confruntarea cu reprezentanta Ucrainei, grupare care a pierdut ambele întâlniri disputate în minimum de seturi (în Franța și respectiv la Mioveni, cu LKS Lodz). Cele două competitoare s-au duelat și în ediția precedentă a întrecerii continentale, tot în grupe, la începutul acestui an, cu victorii realizate de formația din “Mica Romă” (3-0, în Cehia și 3-1, la Tg. Mureș). Cu acest prilej, în distribuția gazdelor va debuta coordonatoarea Lora Kitipova, transferată recent. La fel ca în precedenta dispută europeană de pe teren propriu, pierdută la mare luptă, 2-3 cu Volero Le Cannet, când de partea cealaltă a fileului s-a aflat Victoriia Russu, și în această confruntare, printre oponente se va regăsi Bojana Milenković, fostă echipieră a Blajului în ediția precedentă.
“Ne dorim să jucăm cel mai bun volei posibil și avem avantajul că evoluăm acasă. Lora Kitipova, o jucătoare experimentată, de calitate, știe ce înseamnă clubul din Blaj. În continuare avem un program dificil, iar după luna ianuarie ne dorim să atingem vârful de formă. Este o echipă nouă, tânără, avem oscilații, au fost partide în care nu am evoluat foarte bine, dar sunt mulțumit cum crește echipa”, a spus antrenorul Stevan Ljubičić.
Având un program extrem de încărcat, fiind angrenată pe 3 fronturi, Volei Alba Blaj se bate pentru calificarea în faza meciurilor eliminatorii din Liga Campionilor și este favorită în confruntarea cu Prometey Dnipro. În precedentele întâlniri, echipa din Alba a învins în Polonia, pe LKS Commercecon Lodz (3-1), trecând un hop major, și a pierdut disputa de pe teren propriu cu Volero Le Cannet (primul meci în grupele Ligii Campionilor în noua sală polivalentă), acum două săptămâni, returul fiind programat în Franța, marți, 5 decembrie. Un succes cu 3-0 sau 3-1 ar aduce gazdelor 3 puncte scontate în ierarhie și un avantaj față de contracandidata din Polonia în disputa pentru locul secund. Din fiecare dintre cele 5 grupe, prima clasată merge direct în ”sferturi”, a doua în playoff, iar a treia în playoff sau Cupa CEV. Ultima clasată este eliminată din întrecerile europene ale sezonului.
foto: Volei Alba Blaj
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)