LPS Sebeș, victorie lejeră la Under 17 și eșec dramatic la Under 19, în play-off

Una caldă, alta rece în etapa a 7-a din play-off pentru reprezentantele LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș în campionatele de juniori organizate de FRF: o victorie la Under 17 și o înfrângere dramatică la Under 19

*Under 19: LPS Sebeș – LPS Tg. Mureș 3-4 (1-0), golurile gazdelor fiind înscrise de T. Fleacă (33, 50) și Nistor (66).

Un eșec neverosimil pentru formația condusă de Cosmin Groza, LPS Sebeș conducând cu 1-0, 2-0 și 3-1, însă amfitrionii au primit în 5 minute 3 goluri, după minutul 80! A fost confruntarea dintre ultimele clasate din ierarhie, LPS Sebeș înregistrând al 7-lea insucces din tot atâtea meciuri (16 puncte, golaveraj 7-37). Seria este condusă de CSM Unirea Alba Iulia cu 48 de puncte. Etapa viitoare, în 7 aprilie, este deplasare la ACS Tg. Mureș (locul secund). LPS Sebeș: Pintilie – Fălămaș, Avram, Țălnar, Roșu, Oancea, T. Fleacă, Crețu, Șerb, Buhazi, Nistor; au mai intrat G. Fleacă, Alb, Grosu.

*Under 17, LPS Sebeș – Kinder Sângeorgiu de Mureș 4-1 (2-0), au înscris Alisie (24), Todea 937), Ghițan (75), Fulea (90).

Un meci adjudecat fără emoții pentru echipa pregătită de Doru Oancea, clasată pe poziția secundă (38 de puncte, golaveraj 23-7, 5 victorii și două eșecuri în play-off), sucecs binevenit după eliminarea din Cupa României (0-1 cu CSC Șelimbăr în sferturile de finală) și înfrângerea din runda anterioară, cu liderul Gloria Bistrița. Următoarea rundă este joc extern cu ACS Tg. Mureș (locul 5). LPS Sebeș: Similie – Davel, Vintilă, Cătană, Moise, Ghitan, Crișan, Rădac, Alisie, Hudrea, Todea; au mai intrat Popoviciu, Crețu, Hațegan, A. Ursu, Fulea.

Atacantul Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos) a marcat un gol în „tricolor” la o acțiune disputată la Mogoșoaia a selecționatei de fotbal amator a României. Pe lângă vârful divizionarei terțe au mai participat Juncan (Industria Galda), și alți doi jucători din Alba Cl. Marcu (Gloria Geoagiu) și Bistraie (Șoimul Băița), absentând din motive medicale […]