Rămâi conectat

Sport

LIVE VIDEO: La Gala Sportului Județean 2023, mențiuni pentru antrenori și sportivi | Vezi numele laureaților

Dan HENEGAR

Publicat

în

La Gala Sportului Județean 2023, mențiuni pentru antrenori și sportivi | Vezi numele laureaților

În cadrul Galei Sportului Județean 2023, eveniment desfășurat la Casa de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia, pe lângă premiile pentru cel mai bun sportiv și antrenor al anului, la secțiunea sporturi olimpice și sporturi neolimpice, respectiv Mihaela Blaga și Cristina Man (atletism), Andrei Irimie și Ovidiu Pănăzan (care fac obiectul altui articol), organizatorii au mai acordat o serie de distincții.

Au mai fost acordate mențiuni pentru sportivi și antrenori (cele mai multe la karate/arte marțiale și powerlifting), distincții pentru structurile sportive din județ care au avut reprezentanți în top, fiind premiați și sportivii masters. Gala Sportului Județean este organizată de CJ Alba (care asigură premierea), DJS Alba și ISJ Alba.

Aproape 300 de performeri din Alba au fost premiați în cadrul „Galei Sportului Județean 2023”, cu sume între 400 și 1200 de lei, în funcție de rezultate, suma totală alocată fiind de 128.500 de lei (net).

Citește și: FOTO: Gala Sportului Județean 2023: Mihaela Blaga (atletism) și Andrei Irimie (powerlifting) – sportivii anului, Volei Alba Blaj – cea mai bună echipă

Mențiuni sportivi (pe ramuri de sport):

*airsoft: Denis Stanciu (Airsoft Super Daddys Alba Iulia)

*atletism: Mihaela Popa și Ana Rodean (CS Unirea/ CSM Unirea), Georgiana Jid, Elena Petrescu și Maria Sicoe (toate CS Unirea), Alexandra Cristea, Larisa Ardean, Albert Zaharia (CS Unirea/ LPS Alba Iulia); Denisa Komives (CSȘ Blaj), Alin Savlovschi (CSȘ Medgidia/ AC „Mica Romă” Blaj), Iulia Mărginean și Alexandra Hudea (CSȘ Mediaș/ AC „Mica Romă”), Lucian Ștefan (CSȘ Caransebeș/ AC „Mica Romă”), George Cozma (CS: Blaj/ „Mica Romă”), Sorana Țuțu, Talida Sfârghiu, Anca Moroșanu și Marius Popa (Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia), Andrei Gafița (CSM Unirea Alba Iulia);

*arc istoric: Vlad Bantea, Mihai Florea (arc istoric/tir cu arcul), Paul Rusan, Maria Sîrbu, Iuliu Szabo, Lorand Szekely, Grigore Mărginean, Răzvan Popovici, Alexandru Sîrbu, Daniela Sîrbu, Bela Kadar (CSM Unirea);

*baschet: Ingrid Baicon Ciban, Cristina Cioara, Karina Onea, Eliza Cață, Ana Damian, Maria Nichimiș, Maia Niga, Sofia Cârja, Delia Marcuș, Mădălina Mărginean (LPS Alba Iulia);

*bridge: Marina Stegăroiu, Elena Enache, Florin Filip, Marius Ioniță, Radu Grădinariu (Bridge Club Apullum Alba Iulia);

*box: Luca Fățan (CSM Unirea/ Olimpia București);

*dans sportiv: Flavius Giosan Cimbrudean, Adelina Bonte, Robert Pitea și Diana Dicu (Life is Dance Alba Iulia), David Orzeiu, Ioana Țipțer, Lukas Orzeiu, Maya Urs, Mirel Moroșan, Maria Dobra, Paul Degan, Denisa Pașca (CSM Unirea);

*înot: Armand Enescu, Tudor Butu, Maria Vlad, Anda Opriș, Adrian Truță, Matei Ciulea, Adrian Mărginean, Nicolae Bălan (LPS Alba Iulia);

*judo: Alexandru Sibișan (CS Unirea/ CSM Pitești), Georgiana Lațiu (LPS Alba Iulia/CS Unirea), Paul Mircea (LPS Alba Iulia), Alina Făcăeru, Lorena Lisandru și Alexandru Nistor (Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*karate-arte marțiale: Denisa Mincea, Diana Șurcă, Daria Furdui, Mihai Zamfir, Sonia Rad, Elisea Stoica, Alexandru Martin, Ștefania Popescu, Andei Florescu și Eric Odveremean (Karate Forever Alba Iulia), Eliza Lebădă, Jessica Țîr, Andra Oarfă, Mădălina Miclea, Ariana Sută și Iulia Ciucă (CSM Unirea Alba Iulia), Tania Mboh, Eduard Motora, Mara Pripon, Cătălin Pripon, Mihail Lombrea, Mălina Colda, Anamaria Radu, Alexandru Golgoț, Jason Mc Laughlin, Adriana Mărgăian, Antonio Drăgoiu, Ioana Balea, Sebastian Selage, Ioan Bădău, George Pleșa, Elias Mihețiu, Gavril Vasiu, Oana Cenușă, Alexandra Bonte, Mihai Mateiu, Denis Mihețiu, Ciprian Gligor, Mihai Rîșteiu, Diana Rîșteiu, Anamaria Roșu, David Balea, Maria Drăgoiu, Miruna Narița, Constantin Plic, Raul Rîșteiu, Teodora Crișan, Adriana Toader și Sebastian Sicoe (CSC Bistra), Robert Ungureanu, Iulia Truță, Eric Orban, Antonia Fodor, Daria Filimon, Alexandru Ispas, Raluca Jurgiu și Paul Pop (Metalurgistul Cugir), Antonia Barbum Darius Moloca, Alisa Toplicean, Erica Toplicean și Naomi Bande (Dojokan Activ Aiud);

*kickboxing: Tudor Popa, Robert Truță, Ioan Mirca și Alex Balica (Revolution Academy Alba Iulia);

*orientare: Bogya Tamas și Radu Milea (CS Unirea),

*pescuit sportiv: Sorin Scheuleac, Dan Suhoveschi, Dorel Frenț, Alexandru Captiu, Nicolae Sibișan, Călin Câmpean și Adrian Sabău (CS Cetate Alba Iulia);

*polo: Amalia Novăcean, Mariia Dvorzehtska, Chelsea Vrânceanu, Maria Talianu, Iana Palamarciuc, Gabriela Ilie, Sara Mihai, Alessia Dăian, Maria Sularea, Derina Tiron, Alina Fiodorov, Ilinca Bucur, Nadin Tiron, Victoria Borodachi, Alexandra Idriceanu, Karina Pâclișan, Adriana Negruțiu, Larisa Jorja, Teodora Udrea, Maya Șoaită, Flavia Șoaită, Diana Tanislav și Iulia Roman (CSM Unirea Alba Iulia);

*powerlifting: Paul Bejenariu, Maria Burduf, Silviu Popșa, Sorin Cazacu, David Mureșan, Cătălin Buciuman, Bogdan Pașca, Andreea Vasilescu, George Arion, Adrian Tudor, Alexandra Zamfirescu și Anna Szoverfi (CS Universitar Alba Iulia), Alexandra Cazacu, Virgina Mârza, Daniel Ordean, Bianca Todorescu, Vlad Trif, Alexandru Cazacu, Teodora Cojocaru, Stephan Zielinski, Cătălin Hangan, Adelin Meszaros (CS Unirea), Avram-Călin Androne și Iuliana Tileagă (Zamolxis Alba Iulia);

*șah: Radu Țâmpea și David Cordea (CSM Unirea Alba Iulia), Iulia Ștefan (Metalurgistul Cugir/CSȘ Timișoara);

*taekwondo: Miruna Boloage (CSM Unirea/ Revolution Academy), Mario Muntea și Luca Cetean (CSM Unirea), Mario Galea, Roxana Dobârtă, Vasile Popa, Karina Vas, Karina Creț, Andrei Graba, Alecsandru Fara și Eduardo Cetean (CS Unirea);

*tenis: Brândușa Dumitru (TC Sun Alba Iulia);

*volei: Noemi Moldovan, Ana Pop, Andreea Mărginean, Antonia Mihu, Catinca Gizdavu, Miruna Barna, Antonia Oltean, Izabela Butu, Anastasia Fekete, Lara Ștefănescu, Iarina Axinte, Maia Tocaciu, Brianna Barna, Mara Mihu, Anastasia Gruiescu, Iulia Mărginean, Amira Săbăduș, Teodora Comănici, Nadia Nemeș și Teodora Nicoară (Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj).

Mențiuni antrenori:

*airsoft: Tudor Florea (Airsoft Super Daddys Alba Iulia);

*atletism: Gabriel Avram și Mihaela Vlas (LPS Alba Iulia/ CS Unirea), Mariana Bucerzan (CS Unirea), Ana Rodean (LPS/CSM Unirea), Gheorghe Hăprian (Metalurgistul Cugir);

*arc istoric: Arpad Ladanyi (CSM Unirea Alba Iulia);

*baschet: Valentin Urian (LPS Alba Iulia);

*bridge: Marius Oroșan (BC Apullum);

*box: Andrei Dărămuș (CSM Unirea);

*dans sportiv: Horia Preda (CSM Unirea);

*înot: Daniela Bob, Nicolae Bob și Marius Lobonțiu (LPS Alba Iulia);

*judo: Cristian Dinu (LPS Alba Iulia/ CS Unirea), Alin Dinu (CS Unirea), Vasile Ursu și Răzvan Rusu (Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*karate-arte marțiale: Nicolae Crăciun (Dojokan Activ Aiud), Alina Băluță (Karate Forever Alba Iulia), Simion Băluță (Karate Forever/ CSM Unirea), Vasile Procob (Metalurgistul Cugir), Alin Moldovan (Revolution Academy);

*orientare: Marius anghel (CS Unirea);

*polo: Ovidiu Pocol, Viorel Rus și Dorin Pocol (CSM Unirea);

*powerlifting: Ovidiu Pănăzan (CSU/CS Unirea/Zamolxis Alba Iulia);

*șah: Ovidiu Crăciun (Metalurgistul Cugir);

*taekwondo: Alin Moldovan (CSM Unirea/CS Unirea/Revolution Academy);

*tenis de câmp: Călin Moldovan (TC Sun Alba Iulia), Ionuț Brătulescu (CSM Unirea);

*volei: Raluca Rotar (Colegiul Național „Inochetie Micu Clain” Blaj).

*masters (veterani): Ilie Cioca, Teodor Țintaș, Ovidiu Virgil Hulea, Sergiu Cioca (toți CSM Unirea Alba Iulia), Endre Racz și Stelian Adrian Zaharia (CS Unirea Alba Iulia), Vasile Hârjoc, Daniel Scrob și Călin Morar (Metalurgistul Cugir), Aurelian Zăgrean (AC „Mica Romă” Blaj) – toți la atletism, Mihaela Dehelean-Mih (CS Unirea Alba Iulia) – la culturism/fitness și Marin Florin Bala (Asociația Nevăzătorilor din România, filiala Alba) – la popice.

De asemenea a fost desemnat cel mai bun sportiv pe ramură de sport în 2023 (20 de nominalizări), după cum urmează:

*airsoft: Denis Stanciu (Airsoft Super Daddys Alba Iulia); *arc istoric: Alexandru Manu (CSM Unirea Alba Iulia); *atletism: Mihaela Maria Blaga (CS Universitar Alba Iulia/ AC „Mica Romă” Blaj); *automobilism: Tudor Pop (CSM Unirea Alba Iulia); *baschet: Carla Andrea Alexandru (LPS Alba Iulia); *box: Luca Fățan (CSM Unirea Alba Iulia/ Olimpia București); *bridge: Bogdan Marina (Bridge Club Apullum Alba Iulia); *dans sportiv: perechea Bianca și Ionuț Ionescu (Life is Dance Alba Iulia/CSM Unirea Alba Iulia); *înot: Andrea-Maria Zsebe (LPS Alba Iulia); *judo: Laura Alexia Bogdan (CS Unirea Alba Iulia/CSM Cluj-Napoca); *karate-arte marțiale: Tudor Ștefan Pleșa (CSC Bistra); *kickboxing: Paul Tolas (Revolutino Academy Alba Iulia); *orientare: Ionuț Alin Zincă (CS Unirea Alba Iulia); *pescuit sportiv: Gheorghe Ghiușan (CS Cetate Alba Iulia); *polo: Dorofea Vîrtosu (CSM Unirea Alba Iulia); *powerlifting: Andrei Irimie (CS Unirea Alba Iulia); *șah: Mihnea Costachi (CSM Unirea Alba Iulia); *taekwondo: Alecsandru Boloage (CS Unirea Alba Iulia); *tenis de câmp: Miriam Bianca Bulgaru (CSM Unirea Alba Iulia); *volei: Jovana Kocic (CSM Volei Alba Blaj).


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Publicitate

Știri recente din categoria Sport

Sport

Voleiul din „Mica Romă”, la înălțime: Colegiul Național „Inochentie Micu Clain”, al doilea an consecutiv campioană la ONSS | Turneu semifinal de junioare, în „Alba Blaj” Arena

Dan HENEGAR

Publicat

în

Voleiul din „Mica Romă”, la înălțime: Colegiul Național „Inochentie Micu Clain”, al doilea an consecutiv campioană la ONSS | Turneu semifinal de junioare, în „Alba Blaj” Arena, în 18-21 aprilie Echipa de volei feminin gimnaziu a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj a câștigat turneul final de la Brăila și a devenit, pentru al doilea […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Secțiune Articole Similare

Articole Similare

Copyright © 2004 - 2024 Ziarul Unirea