Liga a IV-a, etapa a 23-a, Performanţa Ighiu a revenit pe primul loc, după scorul fluviu de la Blaj, 9-0 cu CIL *”Careu” pentru Romică David, la egalitate cu Vali Drăgan în topul golgheterilor

CIL Blaj - Performanta Ighiu3Performanţa Ighiu a revenit în postura de lider al Ligii a IV-a, după succesul categoric de la Blaj, scor 9-0 (3-0), contând pentru etapa a 23-a a Ligii a IV-a

Marcatori: R. David (23, 26, 62, 69), Ov. Turuș (40), S. Turuș (59, 76), R. Morar (61, 72).

Decimată de accidentări și suspendări, CIL Blaj a aliniat numai 11 jucători, distribuție în care s-au regăsit și antrenorul principal și cel secund (Septimiu Boancăș și Alin Cioancă). Performanța mai bifează un scor fluviu, după acel 8-0 cu CS Ocna Mureș, interesant fiind și duelul de la distanță între golgheterii R. David (“careu” realizat la Blaj) și Val. Drăgan – câte 26 de goluri, secundați de S. Turuș – 24 de reușite.

[nggallery id=389]

În celălalt meci, Rapid CFR Teiuş – Olimpia Aiud 3-3 (1-1)

După 4 înfrângeri consecutive și fără gol marcat, teiușenii au reușit să cucerească, dramatic, un punct. A fost un meci incredibil și spectaculos, cu multiple schimbări de situație pe tabelă: 1-0, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 3-3, cu combatantele trecând pe rând la conducere!!!

Au punctat: N. Pop (22), Ov. Dan (74), Juncan (86)/ Val. Drăgan (40, 83), Todea (63)