Liga a IV-a, etapa a 23-a *La Blaj şi Ocna Mureş, meciuri cu implicaţii la ambii poli

Muresul Vintu de Jos-ASC Pianu48Şi după etapa intermediară, necunoscutele se păstrează în Liga a IV-a, la ambii poli ai ierarhiei. Primele două clasate continuă marşul spre Liga a 3-a, Performanţa având 10 succese la rând, în vreme ce Mureşul Vinţu a bifat a 5-a victorie consecutivă.

În runda a 23-a, pretendentele la promovare au întâlniri externe, cu formaţii din subsol, aflate în cursa pentru evitarea retrogradării. Astfel, elevii lui Mihai Manea joacă la Ocna Mureş, împotriva penultimei clasate, ce a pierdut cu 0-8 la Ighiu, iar liderul se deplasează la Blaj, pentru un joc dificil contra formaţiei de pe poziţia a 13-a.

Program: *sâmbătă, 25 aprilie, ora 17.00: FC Miceşti – Euro Şpring (în tur, 2-2), CS Ocna Mureş – Mureşul Vinţu (0-3), ASC Pianu – Şurianu Sebeş (0-5), Cuprirom Abrud – CSO Cugir (4-2); *duminică, 26 aprilie, ora 11.30: CIL Blaj – Performanţa Ighiu (1-9), Rapid CFR Teiuş – Olimpia Aiud (2-7); ora 16.00: Inter Ciugud – Dalia Sport Daia Română (2-1); ora 17.00: Viitorul Sântimbru – Energia Săsciori (1-2).

CSM Unirea Alba Iulia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Național Under 19 după victoria cu LPS Satu Mare, scor 1-0 (1-0), obținută în inferioritate numerică. Pe terenul secund al Stadionului „Cetate” elevii lui George Țălnar s-au impus la limită, gol D. Nistor (36), fotbalist revenit după o accidentare de durată. În același […]