Rămâi conectat
Alba Music and Film Festival 2022

Sport

Liga a 5-a, etapa a 22-a: Unirea Cergău a intrat în cărţile promovării în Seria 1

Dan HENEGAR

Publicat

în

Zilele Municipiului Sebeș - 2022

Surprize majore în Seria 1, unde CIL Blaj (liderul la al doilea eşec consecutiv) şi AS Pănade primele două clasate au capotat, iar Unirea Cergău intră în calculele promovării. În rest, FC Miceşti şi Colorado Şpring aşteaptă accederea matematică în eşalonul superior, Seria a 3-a fiind una în care sde marchează la foc automat. Rezultate:

*Seria 1: Partizanii Sînmiclăuş – Perla Jidvei 3-0 (la „masa verde”), CIL Blaj – Vitorul II Sântimbru 0-3, Tineretul Şona – Unirea Cergău 0-4, Dacia Mihalţ – AS Crăciunelu de Jos 0-3, Viitorul Biia – Langentahl Valea Lungă 9-1, Spicul Bucerdea – AS Pănade 4-2, Avântul Sâncel – Gaz Metan Valea Lungă 1-2.

În clasament: 1. CIL BLAJ 54 (69-26), 2. AS Pănade 51 (66-26), 3. Unirea Cergău 50 (69-28), 4. Viitorul II Sântimbru 44 (57-24), 5. Gaz Metan Valea Lungă 36 (36-28).

Elit - Gustul Desăvârșit

Etapa viitoare (sâmbătă, 24 mai, ora 18.00): Perla Jidvei – CIL Blaj 0-3, Viitorul Sântimbru II – Spicul Bucerdea, Dacia Mihalţ – Viitorul Biia, AS Crăciunelu – AS Pănade, Langentahl Valea Lungă – Avântul Sâncel, Gaz Metan Valea Lungă – Tineretul Şona, Unirea Cergău – Partizanii Sînmiclăuş.

*Seria a 2-a: Voinţa Beldiu – Mureşul Gâmbaş 1-5, Fortuna Lunca Mureşului – ACS Băgău 3-2, Progresul Fărău – Viitorul Unirea 3-6, Sportul Livezile – Şoimii Ciumbrud 1-3, Voinţa Stremţ – Naţional Rădeşti 5-1, AS Războieni Cetate – FC Miceşti 2-4, FC Lopadea Nouă – Decebal Cricău 1-2.

În clasament: 1. FC MICEŞTI 54 (69-21), 2. Mureşul Gâmbaş 44 (42-18), 3. Decebal Cricău 42 (54-24), 4. Voinţa Beldiu 38 (55-40), 5.Voinţa Stremţ 36 (45-34).

Etapa viitoare (sâmbătă, 24 mai, ora 18.00): Viitorul Unirea – Voinţa Beldiu, Sportul Livezile – Voinţa Stremţ. Mureşul Gâmbaş – AS Războieni Cetate, Naţional Rădeşti – FC Lopadea Nouă. FC Miceşti – Fortuna Lunca Mureşului, Decebal Cricău – Progresul Fărău, Şoimii Ciumbrud – ACS Băgău.

*Seria a 3-a: Andreas Alba Iulia – Limbenii Limba 1-2, ASC Pianu – Independenţa Cut 2-0, Hidromecanica Şugag – CSO Cugir 14-4, Mureşul Săliştea – Colorado Şpring 3-11, Activ Sport Ciugud – Viitorul Răhău 2-3, Del Dodo Alba Iulia – Euro Şpring 0-1, Orient Blandiana – Viitorul Tărtăria 1-5.

În clasament: 1. COLORADO ŞPRING 63 (117-16), 2. ASC Pianu 53 (61-20), 3. Independenţa Cut 47 (64-37), 4. Hidro Şugag 44 (124-45), 5. CSO Cugir 43 (66-44).

Etapa viitoare (sâmbătă, 24 mai, ora 18.00): Euro Şpring – Andreas Alba Iulia (ora 15.30), Hidromecanica Şugag – Activ Sport Ciugud, Colorado Şpring – Del Dodo Alba Iulia, Viitorul Răhău – Orient Blandiana, CSO Cugir – Limbenii Limba, Viitorul Tărtăria – ASC Pianu, Independenţa Cut – Mureşul Săliştea.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Publicitate

Sport

În toamnă, 10 derby-uri “de Alba” în Seria 9 din Liga 3! Primul, pe “Cetate”, în 3 septembrie, CSU Alba Iulia – CS Ocna Mureș

Dan HENEGAR

Publicat

în

Zilele Municipiului Sebeș - 2022

Cu cele 4 reprezentante ale Albei în Seria 9 din Liga 3, ediția 2022/2023, în programul turului vor fi 6 derby-uri “de Alba”, primul dintre acestea, în runda secundă, pe “Cetate”, în 3 septembrie, între nou-promovata CS Universitatea Alba Iulia și CS Ocna Mureș.

Acesor 6 dueluri se mai adaugă până la finalul anului alte 4 dispute din retur, întrucât în acest an mai sunt prevăzute încă 6 etape din partea secundă a campionatului, șirul duelurilor “albanezelor” încheindu-se tot pe “Cetate”, în 3 decembrie, cu disputa CSM Unirea Alba Iulia – CSU Alba Iulia

Vor fi 4 runde la rând (4-7) cu meciuri între echipele din Alba, în tur ocnamureșenii susținând aceste dueluri cu cele 3 conjudețene pe terenuri străine, spre deosebire de CSU Alba Iulia, ce va avea doar meciuri pe “Cetate”.

Elit - Gustul Desăvârșit

Citește și: Programul sezonului de toamnă în Liga 3 pentru Metalurgistul Cugir, CS Ocna Mureș, CSM Unirea Alba Iulia și CSU Alba Iulia

*În tur, CSU Alba Iulia – doar acasă cu conjudețenele, iar CS Ocna Mureș doar în deplasare

Apropos de programul sezonului, CSU Alba Iulia debutează cu două jocuri interne consecutive (Viitorul Cluj și CS Ocna Mureș), iar CSM Unirea Alba Iulia are parte de două descinderi succesive (la Cluj, cu Sănătatea și Viitorul), situație în care, la un moment dat, în etapele 9-11, cele două vor susține 3 partide externe (studenții), respectiv 3 jocuri acasă (‘alb-negrii”).

Programul derby-urilor “de Alba”)

*etapa 2 (3 septembrie): CSU Alba Iulia – CS Ocna Mureș

*etapa 4 (17 septembrie): CSU Alba Iulia – Metalurgistul Cugir

*etapa 5 (24 septembrie): Metalurgistul Cugir – CS Ocna Mureș

*etapa 6 (1 octombrie): CSU Alba Iulia – CSM Unirea Alba Iulia

*etapa 7 (8 octombrie): CSM Unirea Alba Iulia – CS Ocna Mureș

*etapa 9 (22 octombrie): CSM Unirea Alba Iulia –  Metalurgistul Cugir

Retur: *etapa a 11-a (5 noiembrie): CS Ocna Mureș – CSU Alba Iulia

*etapa a 13-a (19 noiembrie): Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia

*etapa a 14-a (26 noiembrie): CS Ocna Mureș – Metalurgistul Cugir

*etapa a 15-a (3 decembrie): CSM Unirea Alba Iulia – CSU Alba Iulia


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Sport

Programul sezonului de toamnă în Liga 3 pentru Metalurgistul Cugir, CS Ocna Mureș, CSM Unirea Alba Iulia și CSU Alba Iulia

Dan HENEGAR

Publicat

în

Zilele Municipiului Sebeș - 2022

Metalurgistul Cugir, CS Ocna Mureș, CS Municipal Unirea Alba Iulia (FRF a aprobat ieri cesionarea dreptului de participare de la AFC Unirea 1924 Alba Iulia) și nou-promovata CS Universitatea Alba Iulia vor activa în ediția 2022/2023 în Seria 9 a Ligii a 3-a, cele 4 conjudețene aflându-și azi țintarul turului!

*CSU Alba Iulia debutează cu două jocuri acasă, CSM Unirea – cu două deplasări

 

Elit - Gustul Desăvârșit

*Metalurgistul Cugir:

*etapa 1 (27 august): cu Unirea Ungheni (acasă); *etapa 2 (3 septembrie): ACS Tg. Mureș (deplasare); *etapa 3 (10 septembrie): Corvinul Hunedoara (a); *etapa 4 (17 septembrie): CSU ALBA IULIA (d); *etapa 5 (24 septembrie): CS OCNA MUREȘ (a); *etapa a 6-a (1 octombrie): Avântul Reghin (d); *etapa a 7-a (8 octombrie): Viitorul Cluj (a); *etapa a 8-a (15 octombrie): Sănătatea Cluj (a); *etapa a 9-a (22 octombrie): CSM UINREA ALBA IULIA (d). Se mai dispută alte 6 jocuri din retur, în 29 octombrie, 5 noiembrie, 12 noiembrie, 19 noiembrie, 26 noiembrie și 3 decembrie.

*CS Ocna Mureș:

*etapa 1 (27 august): Corvinul (a); *etapa 2 (3 septembrie): CSU ALBA IULIA (d); *etapa 3 (10 septembrie): Viitorul Cluj (a); *etapa 4 (17 septembrie): Avântul Reghin (a); *etapa 5 (24 septembrie): METALURGISTUL CUGIR (d); *etapa a 6-a (1 octombrie): Sănătatea Cluj (a); *etapa a 7-a (8 octombrie): CSM UNIREA ALBA IULIA (d); *etapa a 8-a (15 octombrie): Unirea Ungheni (a) *etapa a 9-a (22 octombrie): ACS Tg. Mureș (d)

*CSM Unirea Alba Iulia:

*etapa 1 (27 august): Sănătatea Cluj (d); *etapa 2 (3 septembrie): Viitorul Cluj (d); *etapa 3 (10 septembrie): Unirea Ungheni (a); *etapa 4 (17 septembrie): ACS Tg. Mureș (d); *etapa 5 (24 septembrie): Corvinul Hunedoara (a); *etapa a 6-a (1 octombrie): CSU ALBA IULIA (d); *etapa a 7-a (8 octombrie): CS OCNA MUREȘ (a); *etapa a 8-a (15 octombrie): Avântul Reghin (d); *etapa a 9-a (22 octombrie): METALURGISTUL CUGIR (a).

*CSU Alba Iulia.

*etapa 1 (27 august): Viitorul Cluj (a); *etapa 2 (3 septembrie): CS OCNA MUREȘ (a); *etapa 3 (10 septembrie): Avântul Reghin (d); *etapa 4 (17 septembrie): METALURGISTUL CUGIR (a); *etapa 5 (24 septembrie): Sănătatea Cluj (d); *etapa a 6-a (1 octombrie): CSM UNIREA ALBA IULIA (a); *etapa a 7-a (8 octombrie): Unirea Ungheni (d); *etapa a 8-a (15 octombrie): ACS Tg. Mureș (a); *etapa a 9-a (22 octombrie): Corvinul Hunedoara (d).

Pentru al treilea sezon la rând în formatul cu 10 serii a câte echipe, Liga 3 va porni la drum în ultimul weekend din această lună, 4 conjudețene fiind la startul ediției 2022/2023. Prima fază va consta într-un sezon regular, tur-retur, cu un total de 18 etape. În a doua fază (al doilea sezon abordat în acest mod) se va disputa un play-off (primele 4 clasate, formatul tur-retur-tur), respectiv un play-out (celelale 6 echipe). În a treia fază primele două clasate în cele 10 serii vor participa la runda semifinală, cu două runde de baraje, pentru a se cunoaște cele 5 promovate.

Citește și: Liga 3, în prima etapă: CS Ocna Mureș – Corvinul, Metalurgistul Cugir – Unirea Ungheni, CSU Alba Iulia – Viitorul Cluj și Sănătatea Cluj – CSM Unirea Alba Iulia

Calendarul competițional este următorul: prima rundă – în 27 august, ultimele jocuri din 2022 fiind în 3 decembrie (etapa a 15-a). Cele trei etape rămase din sezonul regular se vor desfășura în 11, 18 și 25 martie 2023. Play-off-ul va începe în 1 aprilie și se va încheia în 20 mai (etapa a 6-a, în 3 mai este intermediară), iar play-out-ul (10 jocuri) va începe tot în 1 aprilie și se va termina în 27 mai (10 jocuri, intermediară tot în 3 mai, etapa a 6-a). Barajele semifinale sunt programate în 24/27 mai, respectiv 3/7 iunie.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Sport

Liga 3, în prima etapă: CS Ocna Mureș – Corvinul, Metalurgistul Cugir – Unirea Ungheni, CSU Alba Iulia – Viitorul Cluj și Sănătatea Cluj – CSM Unirea Alba Iulia

Dan HENEGAR

Publicat

în

Zilele Municipiului Sebeș - 2022

Cele 4 conjudețene care vor achiva în Seria 9 din Liga 3 în ediția 2022/2023 și-au aflat programul primei runde în sezonul care va debuta în 27 august.

În prima etapă în Alba vor poposi două pretendente la promovare, Corvinul Hunedoara și Unirea Ungheni, singura reprezentantă a Albei ce va evolua în dpelsare fiind CSM Unirea Alba Iulia (ce va avea două jocuri externe la rând). Nou-promovata CSU Alba Iulia va întâlni pe „Cetate” pe Viitorul Cluj, revelația sezonului trecut

Progran: CS Universitatea Alba Iulia – Viitorul Cluj, CS Ocna Mureș – Corvinul Hunedoara, Metalurgistul Cugir – Unirea Ungheni, Sănătatea Cluj – CSM Unirea Alba Iulia, Avântul Reghin – ACS Tg. Mureș

Elit - Gustul Desăvârșit

Alături de cele 4 reprezentante ale Albei, în componența seriei vor mai activa Corvinul Hunedoara (o surpriză, toată vara vehiculându-se varianta ca hunedorenii să fie repartizați în altă serie), două grupări din Cluj (Viitorul Cluj și Sănătatea Cluj) și alte 3 din Mureș (Unirea Ungheni, Avântul Reghin și ACS Tg. Mureș 1898-Marosvásárhelyi SE).


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare

Copyright © 2004 - 2022 Ziarul Unirea