Liga a 4-a, etapa a 2-a, Industria Galda de Jos – CSU Alba Iulia 1-1 (0-0) / Remiză cu goluri pe „Galda Arena”

Industria Galda de Jos şi CS Universitatea Alba Iulia au încheiat nedecis, 1-1 (0-0), în derby-ul etapei a 2-a din Liga a 4-a de fotbal a judeţului Alba, jucat duminică la prânz pe „Galda Arena”.

Oaspeţii au deschis scorul prin M. Domşa (56). Gazdele au egalat prin Căt. Ivaşcu (68).

Tot duminică la prânz s-a disputat, la Ighiu, partida dintre echipa locală Performanţa şi Spicul Daia Română. Oaspeţii au punctaj maxim după ce s-au impus cu 1-0 (1-0). Golul de 3 puncte a fost marcat de Brânză, în minutul 27. De notat că C. Dănilă (Performanţa Ighiu) a ratat un penalty, în minutul 90+2, în finalul nebun al unui meci intens.

Ighiul a contabilizat până acum două eşecuri fără gol înscris.

Iată şi celelalte rezultate de până acum:

*CS Zlatna – Viitorul Sântimbru 0-4 (0-1)

Au marcat: Al. Stan (24 – penalty), C. Oltean (51), C. Olălău (72), I. Biro (75)

Sântimbrenii au obţinut al doilea succes net în startul campionatului, neprimind niciun gol în primele două etape. Zlătnenii, în schimb, au două înfrângeri consecutive. Partida s-a disputat vineri seară, în nocturnă, pe stadionul „Minaur” din Zlatna.

*GT Sport Alba Iulia – Olimpia Aiud 0-4 (0-2)

Au marcat: G. Oltean (36, 63), S. Şimandi (39), P. Boancă (90)

Şi „olimpicii” sunt la al doilea succes categoric în startul stagiunii. Cu mulţi tineri în efectiv, aiudenii au întâlnit o formaţie şi mai tânără. Meciul s-a disputat sâmbătă la prânz pe terenul 2 al stadionului „Cetate” din Alba Iulia.

*Voinţa Stremţ – Kinder Teiuş 3-0 (1-0)

Au marcat: Epure (18), Al. Juncan (60), Rancea (74).

Stremţenii s-au impus în derby-ul local cu teiuşenii. Voinţa a obţinut prima victorie, în vreme ce Kinder Teiuş nu are până acum niciun punct şi niciun gol marcat.

*Energia Săsciori – Târnavele Tiur 6-0 (3-0)

Au marcat: Al. Andrei (14), Z. Nazarie (30, 45), B. Sava (62, 83), T. Mărginean (78).

Săsciorenii au făcut scorul etapei, care nu mai necesită alte comentarii.

*Hidromecanica Şugag – CIL Blaj 2-2 (2-1)

Au marcat: Cr. Gherman (15), Titianu (34), respectiv Voic (12), Tulea (90).

Meci spectaculos, pe parcursul căruia fiecare dintre combatante a ratat un penalty (Ov. Stancu, pentru gazde, în minutul 70, respectiv Timiş, pentru oaspeţi, în minutul 85).

*Inter Unirea – Viitorul Vama Seacă 0-0

Remiză albă la Unirea „din Curbă”. Gazdele au jucat mai mult de o repriză în inferioritate numerică, după ce Alin Gherman a fost eliminat (roşu direct) în minutul 43. Pentru formaţia din comuna Hopârta este al doilea egal consecutiv din prima parte a campionatului.

Lucian DĂRĂMUȘ

Volei Alba Blaj, în semifinalele Diviziei A1

Calificare în semifinalele Diviziei A1 pentru Volei Alba Blaj Volei Alba Blaj a câștigat seria cu Dinamo București în minimum de seturi și s-a calificat în semifinalele Diviziei A1 la volei feminin. După 3-1, la Blaj, campioana în exercițiu s-a impus cu 3-0 (28-26, 25-21, 25-21) în disputa din Capitală cu Dinamo. În primul parțial, […]