Liga 4, etapa a 29-a: Viitorul Sântimbru și-a adjudecat locul secund! Liderul CIL Blaj, un nou „set”, Energia Săsciori, eșec prin autogolul antrenorului, remiză la Unirea

Liga 4, etapa a 29-a: Viitorul Sântimbru și-a adjudecat locul secund! Liderul CIL Blaj, un nou „set”, Energia Săsciori, eșec prin autogolul antrenorului. Remiză în duelul orgoliilor la Unirea. Voința Stremț a urcat pe locul 4, iar Limbenii Limba s-a salvat de la retrogradare după succesul cu Fortuna Lunca Mureșului.

*Adu Academy Șona – CIL Blaj 3-6 (3-5)

Liderul, o nouă victorie cu un set de tenis, într-un meci spectaculos (2-0, 2-3, 3-3) până la pauză. Duble Frățilă (gazde), Șușu și Tomuța (oaspeți);

*CS Zlatna – Hidro Mecanica Șugag 4-1 (2-0)

A. Cîmpean (CS Zlatna) a ratat un penalty în minutul 74. Victorie prețioasă pentru zlătneni, care au urcat pe locul 14;

*Inter Unirea – CS Ocna Mureș 2-2 (2-2)

Confruntarea orgoliilor s-a încheiat nedecis, după ce gazdele au avut 1-0, iar oaspeții au condus cu 2-1, într-un prim act antrenant. A. Gherman (Inter) a irosit o lovitură de pedeapsă (67, șut în transversală). Dublă Brie (gazde)

*Viitorul Vama Seacă – Spicul Daia Română 2-3 (0-2)

Dăienii continuă parcursul de apreciat, cu al 6-lea joc câștigat din ultimele 7 și sunt pe poziția a patra în ierarhia returului;

*Energia Săsciori – CSM 2 Unirea Alba Iulia 0-1 (0-1)

În minutul 90+5, Bănățan (Energia) a fost eliminat, gazdele, la primul eșec intern din retur, invocând faptul că centralul D. Iviniș (Alba Iulia) le-a refuzat un penalty (Manolache, în minutul 63). „Alb-negrii” s-au impus, după 7 eșecuri la rând, prin autogolul… antrenorului gazdelor Ionuț Neag;

*Performanța Ighiu – Viitorul Sântimbru 1-3 (1-3)

Primul eșec pe teren propriu din retur pentru elevii lui Ciprian Selagea, ce veneau după 3 jocuri adjudecate. Trupa din Galtiu și-a securizat locul secund, dublă Crăciun;

*FC Lopadea Nouă – Voința Stremț 0-4 (0-1)

Stremțenii au urcat pe poziția a 4-a, depășind cu un gol Energia Săsciori, ce are același punctaj. Duble M. Cristea și A. Breaz;

*Limbenii Limba – Fortuna Lunca Mureșului 4-1 (1-0)

Trei puncte prețioase pentru gazde, care astfel s-au salvat de la retrogradare, ajungând la 5 puncte de poziția a 14-a. Vizitatorii sunt al 4-lea insucces consecutiv, cele două formații făcând schimb de locuri. Fortuna a ratat un penalty în minutul 90, prin Turzai.

Astăzi, ora 16.00, la Munchen, România – Ucraina | „Tricolorii” debutează la Euro 2024, cu albaiulianul Nicolae Stanciu căpitan

Astăzi, ora 16.00, la Munchen, România – Ucraina | „Tricolorii” debutează la Euro 2024, cu albaiulianul Nicolae Stanciu căpitan România – Ucraina, programat în a patra zi a turneului final Euro 2024, la Munchen, reprezintă debutul „tricolorilor” lui Edward Iordănescu la turneul continental. O confruntare așteptată cu interes deosebit, preconizându-se că „Allianz Fussball Arena” din […]