Liga 1 debutează cu două derby-uri: ASA Tg. Mureş – Dinamo şi Steaua – Petrolul! S-a stabilit ţintarul turului

Astăzi, la sediul LPF, a avut loc tragerea la sorți a programului pentru noului sezon din Liga 1. Noul sezon din Liga 1 începe în forță, în 11 iulie, cu două meciuri tari în prima etapă: ASA Tg.Mureș – Dinamo și Steaua – Petrolul.
În a doua rundă, campioana, ce-l are pe ex-uniristul Nicusor Stanciu în efectiv va juca împotriva celor de la Pandurii, iar în etapa a treia, Steaua va primi vizita celor de la CFR Cluj, iar ASA va evolua contra celor de la Concordia. În această vară, Fabian Himcinschi a ajuns la Dinamo şi poate debuta în derby-ul primei runde, împotriva vicecampioanei conduse de Dan Petrescu. De asemenea, Bucurică şi Fl. Ilie au o deplasare dificilă la Giurgiu, contra echipei prezente în preliminariile Europa League.

*Unirişti în elită

Pentru prima dată în istoria Ligii, campionatul va fi format din 14 echipe, urmând să aibă sistem play-off şi play-out, primele şase clasate urmând să se bată la titlu, în timp ce celelalte opt vor să evite ultimele două poziţii care asigură retrogradarea. Noutăţile sunt ACS Poli Timişoara şi FC Voluntari, cele două nou-promovate, în timp ce Petrolul şi CFR Cluj vor pleca cu o penalizare de şase puncte, din cauza neîndeplinirii criteriilor financiare din dosarul de licenţiere, în speţă a datoriilor acumulate. Cele două cluburi au contestat, însă, decizia la TAS.
Derby-ul Steaua – Dinamo se va disputa în etapa a cincea, pe 8-9 august.

ELIT

Etapa 1 (11 iulie)

ASA Târgu Mureş – Dinamo
Astra Giurgiu – Concordia Chiajna
CSU Craiova – FC Botoşani
Viitorul – CFR Cluj
ACS Poli Timişoara – Pandurii Târgu Jiu
Steaua – Petrolul Ploieşti
FC Voluntari – CSMS Iaşi

Etapa 2 (18 iulie)

  • Concordia Chiajna – CSMS Iaşi
  • Petrolul – FC Voluntari
  • Pandurii – Steaua Bucureşti
  • CFR Cluj – ACS Poli Timişoara
  • FC Botoşani – Viitorul Constanţa
  • Dinamo – CSU Craiova
  • Astra Giurgiu – ASA Târgu Mureş

Etapa 3 (25 iulie)

ADEZIUNE PLUS ALBA
  • ASA Târgu Mureş – Concordia Chiajna
  • CSU Craiova – Astra Giurgiu
  • Viitorul Constanţa – Dinamo Bucureşti
  • ACS Poli Timişoara – FC Botoşani
  • Steaua Bucureşti – CFR Cluj
  • FC Voluntari – Pandurii
  • CSMS Iaşi – Petrolul

Etapa 4 (1 august)

  • Concordia Chiajna – Petrolul
  • Pandurii – CSMS Iaşi
  • CFR Cluj – FC Voluntari
  • FC Botoşani – Steaua Bucureşti
  • Dinamo – ACS Poli Timişoara
  • Astra Giurgiu – Viitorul Constanţa
  • ASA Târgu Mureş – CSU Craiova

Etapa 5 (8 august)

  • CSU Craiova – Concordia Chiajna
  • Viitorul Constanţa – ASA Târgu Mureş
  • ACS Poli Timişoara – Astra Giurgiu
  • Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti
  • FC Voluntari – FC Botoşani
  • CSMS Iaşi – CFR Cluj
  • Petrolul – Pandurii

Etapa 6 (12 august)

  • Chiajna – Pandurii
  • CFR Cluj – Petrolul
  • FC Botoşani – CSMS Iaşi
  • Dinamo – FC Voluntari
  • Astra Giurgiu – Steaua Bucureşti
  • ASA Târgu Mureş – ACS Poli Timişoara
  • CSU Craiova – Viitorul

Etapa 7 (15 august)

  • Viitorul – Concordia Chiajna
  • ACS Poli Timişoara – CSU Craiova
  • Steaua Bucureşti – ASA Târgu Mureş
  • FC Voluntari – Astra Giurgiu
  • CSMS Iaşi – Dinamo
  • Petrolul – FC Botoşani
  • Pandurii – CFR Cluj

Etapa 8 (22 august)

  • Concordia Chiajna – CFR Cluj
  • FC Botoşani – Pandurii
  • Dinamo – Petrolul
  • Astra Giurgiu – CSMS Iaşi
  • ASA Târgu Mureş – FC Voluntari
  • CSU Craiova – Steaua Bucureşti
  • Viitorul – ACS Poli Timişoara

Etapa 9 (29 august)

  • ACS Poli Timişoara – Concordia Chiajna
  • Steaua Bucureşti – Viitorul
  • FC Voluntari – CSU Craiova
  • CSMS Iaşi – ASA Târgu Mureş
  • Petrolul – Astra Giurgiu
  • Pandurii – Dinamo
  • CFR Cluj – FC Botoşani

Etapa 10 (12 septembrie)

  • Concordia Chiajna – FC Botoşani
  • Dinamo Bucureşti – CFR Cluj
  • Astra Giurgiu -Pandurii Târgu Jiu
  • ASA Târgu Mureş – Petrolul Ploieşti
  • CS U Craiova – CSMS Iaşi
  • Viitorul – FC Voluntari
  • ACS Poli Timişoara – Steaua Bucureşti

Etapa 11 (19 septembrie)

  • Steaua Bucureşti – Concordia Chiajna
  • FC Voluntari – ACS Poli Timişoara
  • CSMS Iaşi – Viitorul
  • Petrolul Ploieşti – CS U Craiova
  • Pandurii Târgu Jiu – ASA Târgu Mureş
  • CFR Cluj – Astra Giurgiu
  • FC Botoşani – Dinamo Bucureşti

 

Etapa 12 (26 septembrie)

  • Concordia Chiajna – Dinamo Bucureşti
  • Astra Giurgiu – FC Botoşani
  • ASA Târgu Mureş – CFR Cluj
  • CS U Craiova – Pandurii Târgu Jiu
  • Viitorul – Petrolul Ploieşti
  • ACS Poli Timişoara – CSMS Iaşi
  • Steaua Bucureşti – FC Voluntari

 

Etapa 13 (3 octombrie)

  • FC Voluntari – Concordia Chiajna
  • CSMS Iaşi – Steaua Bucureşti
  • Petrolul Ploieşti – ACS Poli Timişoara
  • Pandurii Târgu Jiu – Viitorul
  • CFR Cluj – CS U Craiova
  • FC Botoşani – ASA Târgu Mureş
  • Dinamo Bucureşti – Astra Giurgiu

 sursa: Prosport

Dan HENEGAR

Te-ar putea interesa și:

Industria Galda de Jos – șanse minime de a primi finanțare de la consilierii locali în acest an | Divizionara terță, foarte aproape de abandonul competițional, după aproape 7 ani!

Se prefigurează o iarnă amară pentru Industria Galda de Jos! Conform unor informații neoficiale deocamdată, aleșii locali nu intenționează să… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Volei Alba Blaj – Medicina Tg. Mureș 3-0 | Campioana, a 15-a victorie consecutivă

Pentru campioana Volei Alba Blaj, disputa cu Medicina Tg. Mureș, din cadrul turneului de la Pitești, a fost o simplă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

După un an 2020 în “alb” și “negru”, Daniel Nicula vrea să plece de la Gaz Metan Mediaș pentru a juca mai mult

Pentru Daniel Nicula, puștiul minune crescut la Așezământul Social “Sf. Ghelasie” din Stremț, anul 2020 a fost unul cu lumini… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro