Liceenii teiuşeni vizitează Penitenciarul Aiud
Luni,17 ianuarie, de la ora 9.00, 15 elevi ai Liceului Teoretic Teiuş, însoţiţi de profesori, vor efectua o vizită la Penitenciarul din Aiud, în cadrul proiectului „Învăţăm din greşeli”, demarat în noiembrie 2010 în parteneriat cu instituţia aiudeană şi Inspectoratul Şcolar Judeţean. În cadrul vizitei vor avea loc dezbateri, se vor aplica o serie de chestionare de evaluare, atât înainte, cât şi după dezbateri. La întoarcere, elevii le vor împărtăşi colegilor lor cele văzute, iar pe baza acestei experienţe de viaţă vor elabora eseuri despre viaţa în detenţie. Proiectul are ca principal scop prevenirea delincvenţei în rândul minorilor şi tinerilor şi este coordonat de prof. Gabriela Lascu. Obiectivele proiectului sunt creşterea gradului de conştientizare a tinerilor privind cauzele, condiţiile favorizante, factorii de risc şi consecinţele juridice şi sociale ale infracţiunilor, crearea unor echipe multidisciplinare formate din poliţişti, psihopedagogi, cadre didactice, părinţi, profesori de religie şi reducerea riscului de recidivă pentru minorii aflaţi în penitenciar. Grupul ţintă este reprezentat de 180 de elevi ai liceului condus de prof. Octavian Rusu şi 15 minori aflaţi în Penitenciarul Aiud, iar proiectul se va finaliza în luna iunie. (R.G.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)