În Cupa României, Naţional Sebiş – Performanţa Ighiu 3-2 (1-2) | Trupa lui Himcinschi continuă şirul decepţiilor, eliminare, după o nebunie de meci!

performanta-ighiu-ripensia-timisoara-50Performanţa Ighiu nu se regăseşte şi a suferit o nouă decepţie, fiind eliminată din Cupa României, după eşecul dramatic de la Sebiş, cu Naţional, scor 2-3 (2-1), în care a condus la pauză!!!

Golurile au fost marcate de A. Roman (7), M. Ion (59) şi Săulescu (66), respectiv Fetiţa (37) şi Vlădia (44).

*Adorian Himcinschi: „Regretăm eliminarea, dar este cel mai bun joc al nostru”

Regretăm, am părăsit competiţia într-un mod nemeritat. A fost cel mai bun meci al nostru, am dominat copios, am avut jocul la îndemână, am ratat o sumediene de ocazii, având şi trei bare. Am controlat întrega partidă, iar prestaţia de astăzi ne dă speranţe pentru viitor: Băieţii au demonstrat atitudine, dorinţă de reabilitare. Din păcate, câteva momente de neatenţie ne-au costat. Suntem în creştere, am jucat cu totul altceva decât în meciul cu Ripensia, iar disputele următoare vor demonstra forţa grupului nostru. Sunt convins că adevărata faţă a echipei o vom vedea în curând„, a apreciat antrenorul Adorian Himcinschi.

Vizitatorii au terminat jocul în inferioritate numerică, prin eliminarea lui F. Himcinschi (90+3) şi rămân fără succes în startul acestui sezon, având şi ghinion la Arad, unde au lovit în trei rânduri barele: Fetiţa (28), Keita (31) şi Poiană (53).

Nebunia s-a declanşat la reluare, când arădenii au punctat în două rânduri prin M. Ion (59) şi Săulescu (66) şi au preluat conducerea pe tabelă.

*Fabian Himcinschi, eliminat în prelungiri!

Trupa din Alba a căutat reabilitarea, însă a avut parte de un meci nebun, cu schimbări de scor, de la 1-0, la 1-2 şi apoi 3-2 pentru gazde. Alba se poate bucura doar de calificarea la “masa verde” a Metalurgistului Cugir în turul al 4-lea al competiţiei.

În turul al treilea al Cupei României, Naţional Sebiş – Performanţa Ighiu 3-2, după ce la pauză scorul a fost 1-2, gazdele au deschis scorul în minutul 7, prin Alin Roman. Ighienii au egalat în minutul 37 prin Fetiţa, după ce au lovit barele în două rânduri.

Oaspeţii au intrat în avantaj, punctând prin Vlădia, în min 44, ambele reuşite venind după faze fixe.

*Oaspeţii, trei bare!

Trupa din Alba caută reabilitarea, după un start ratat de sezon.

Se joacă tare la Sebiş, Făgărăşanu fiind înlocuit din motive medicale de Circov în minutul 22.

În minutul 28, Fetiţa a şutat în bară, ratând egalarea. Nici Keita, trei minute mai târziu nu a avut mai mult noroc, şutul său întâlnind bara porţii adverse.

În minutul 53, la rândul lovirii barelor se înscrie şi Poiană!

Echipe: *Naţional: Tomșa – Ciocan, Cîrstoiu, Basic, Siminic – Clej, Avramescu (13 Mihuța) – Săulescu, Roman, Iuga – M. Ion; rezerve Fişteag – Stupu, M. Rosenblum, Susan, Fuchs, Samoilă. antrenor Călin Cojocaru.

*Performanţa: Mikloş – Bold, Vlădia, Mintaş, Cornea – Poiană, Boldea – Fetiţa, Keita (68, R. David), Făgărăşanu (22, Circov) – S. Szekely (58, F. Himcinschi); rezerve Tiut – Gîţ, Cherecheş, G. Toma. Antrenor Adorian Himcinschi.

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]