PSD Alba - Alegeri Locale 2024

În Cupa României, FC Avrig – Unirea Alba Iulia 0-1 (0-0) | În prelungiri, Petruse a marcat golul calificării pentru „alb-negri”!

AUR - Alegeri Locale 2024

Întâiul meci oficial al noii stagiuni a însemnat pentru Unirea Alba Iulia o calificare dramatică, 1-0 (0-0), în  confruntarea externă cu FC Avrig, o altă divizionară terță, golul fiind marcat în ultimele secvențe de juniorul Petruse, nou-intrat, la debut în distribuția lui Bicheși.

Uniriștii s-au impus cu scorul de 1-0 (0-0), gol marcat de juniorul Petruse (90+3), șut cu stângul din careu, sub transversală, la o pasă primită de la Davidaș, adversarii fiind în inferioritate, prin eliminarea lui I. Bărculeț (85).

Vizitatorii au controlat confruntarea, deși au avut în față un adversar tenace, care însă s-a apropiat arareori de buturile lui Sporea. În schimb, în contul „alb-negrilor” s-au adunat oportunitățile irosite de Selagea, Davidaș – două, Tat sau Cl. Oara. Abia intrat în teren, în locul lui Tat, accidentat la eliminarea lui I. Bărculeț, Darius Petruse (ex-Performanța Ighiu) a evitat, prin reușita sa din minutul 90+3, prelungirile.

*Bicheși: „Echipa este în creștere”

„Echipa este în creștere, am obținut o victorie meritată, chiar dacă în minutul 90+3, dar și muncită, împotriva unui oponent bine organizat„, a spus Adrian Bicheși. Cele două formații se înfruntă sâmbătă, 18 august, într-o ultimă repetiție amicală, la Alba Iulia, de la ora 11.00, asta dacă nu cumva la tragerea la sorți de vineri, nu se vor întâlni în prima rundă din Liga a 3-a.

Dacă pentru “alb-negri” este un debut în competiție, întrucât FC Avrig a acces în faza secundă a Cupei României, după prelungiri, 2-0 în derby-ul local cu Viitorul Șelimbăr.

Uniriștii s-au înțeles cu Industria Galda pentru transferului lui S. Mureșan, împrumutând unul  dintre juniorii Boboia sau Adam.

Unirea Alba Iulia: Sporea – F. Morar (90+4, Goguța), Potopea, I. Grozav, Ad. Matei – Al. Giurgiu – P. Păcurar, Selagea, Tat (85, Petruse), Davidaș – Cl. Oara; rezerve Căt. Suciu, Scrob, Cr. Păcurar, An. David, Bîrdea. Antrenori Adrian Bicheși, Marcel Rusu și Raul Oargă

Arbitri: Cr. Anghelina (Câmpulung), R. Popa (Craiova), Ad. Păunescu (Tîrgoviște)

Uniriștii pot utiliza în acest joc majoritatea transferurilor estivale: Sporea, Potopea, Cl. Oara, Cl. Marcu (Performanța Ighiu), P. Păcurar (liber de contract), T. Mărginean (Sportul Petrești), R. Ivan (Sporting Pitești), S. Mureșan (în această săptămână s-a rezolvat situația cu Industria Galda), urmând să absenteze Vitinha (în recuperare),

Liga 4 | Scorul campionatului, la Blaj: Daniel Tătar, antrenor, dar și… jucător

Liga 4 | Scorul campionatului, la Blaj Virtual campioană a Ligii 4 din Alba, CIL Blaj a mai stabilit un record stagional: scorul campionatului. Partida CIL Blaj – CS Zlatna, uvertura rundei a 26-a, s-a încheiat cu scorul de 13-0 (5-0) în favoarea amfitrionilor, vineri seară, pe Stadionul „CIL-Veza”. Șușu a marcat patru goluri, iar […]