Ilie Cioca şi Emilia Guşat – campioni balcanici la atletism

Redactia Ziarului Unirea

Campionatul Balcanic de cros pentru atleţii veterani s-a desfăşurat în Serbia, la Belgrad, la start aliniindu-se peste 100 de competitori. Din lotul României au făcut parte şi doi sportivi albaiulieni, ambii cucerind medaliile de aur. Emilia Guşat (categoria 65-69 ani) s-a clasat pe prima poziţie în proba de 2000 de metri, iar Ilie Cioca (categoria 65-69 de ani) a terminat pe locul întâi pe distanţa de 3000 de metri. De menţionat faptul că Ilie Cioca a fost sponsorizat de Consiliul Judeţean Alba (preşedinte Ion Dumitrel) şi firma SC Cisoflad Alba Iulia (doamna Paraschiva Sover), în vederea efectuării deplasării. Următoarea întrecere dedicată veteranilor va avea loc pe 12 mai, la Piteşti, Campionatele Naţionale de atletism. (H.D.M.)