Sport

HC Alba Sebeş a remizat cu HCM Rm. Vâlcea

Dan HENEGAR

Publicat

în

HC Alba Sebes28-28 (14-15) a fost scorul partidei de verificare din această seară, din Sala „Florin Fleşeriu”, dintre HC Alba Sebeş şi HCM Rm. Vâlcea (urmaşa Oltchimului în Liga Naţională). Împotriva echipei antrenată de Maria Torok Duca, golurile conjudeţenelor au fost înscrise de Bianca Bogdan – 7, Mădălina Bonea – 5, Ana Ciolan, Paula Hoha şi Adina Tamaş – 3, Simina Neag, Alexandra Oncu şi Paula Chirilă – câte două, Larisa Dobromir – unul, din lot mai făcând parte Viorica Suba, Roxana Lazăr şi Lenuţa Mormeci – portari, Cristina Andriţă şi Andreea Petre.

A fost întâiul joc de verificare după despărţirea cu năbădăi” de Octavian Achimescu şi trecerea pe banca tehnică a lui Alexandru Weber, evenimente survenite în ultima săptămână. „Suntem în perioada în care, împreună cu jucătoarele încercăm să reglăm anumite aspecte de joc. Fetele au arătat determinare şi dorinţă„, a spus Weber. Cele două echipe s-au mai întâlnit în această vară, la Rm. Vâlcea, ambele jocuri fiind adjudecate de echipa locală în faţa trupei conduse atunci de Octavian Achimescu.

*Trei victorii cu Reşiţa şi cu Karpaty Ujgorod!

Vineri, seara, HC Alba Sebeş a învins cu 34-20 (14-9) pe Universitatea Reşiţa, goluri marcate de Ciolan – 8, Dobromir – 5, Tămaş – 5, Bonea – 4, A. Petre – 4, Oncu – 3, Neag – 3, Bogdan – 1, Hoha – 1. „Am controlat jocul de la un capăt la celălalt, am marcat multe goluri pe contraatac.  Se simte o creştere”, a spus Weber.

Sâmbătă dimineaţa, gruparea din Sebeş a învins la Deva pe campioana Ucrainei, Karpaty Ujgorod, scor 31-29 (14-15), reuşite semnate de Ciolan – 11, Dobromir – 8, Chirilă – 6, Hoha –  2, Bonea – 2, Tamaş – 2. „Suntem la al treilea meci în tot atâtea zile. A fost un joc disputat, în care ambele formaţii au condus pe rând, însă din minutul 50 ne-am instalat la conducere. Pot acorda un plus apărării şi le felicit pe fete pentru aceste două victorii„, a declarat antrenorul Alexandru Weber.

HC Alba Sebeş a mai susţinut în acest weekend un alt test,după cum urmează, în Sala „Florin Fleşeriu” cu divizionara secundă Universitatea Reşiţa, o nouă victorie, 37-23 (19-10). pentru gazde au marcat Bonea – 6, A. Petre, Oncu şi Chirilă – câte 5, Ciolan, Bogdan – câte 4, Neag, Dobromir câte – 3, Hoha, Tămaş – câte unul. „Deşi s-a acumulat oboseala atâtor jocuri, echipa a avut o coportare bună în jocurile din acest week end. Demn de remarcat faqptul că în acest ultim meci au înscris toate jucătoarele aflate pe foaia de arbitraj„, a conchis Weber.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

FOTO: Nicolae Stanciu, căpitanul României, la prima victorie a „tricolorilor” sub comanda lui Gheorghe Hagi!

Dan HENEGAR

Publicat

în

Nicolae Stanciu, căpitanul României, la prima victorie a „tricolorilor” sub comanda lui Gheorghe Hagi! Albaiulianul Nicolae Stanciu a purtat banderola de căpitan al României, în partida de verificare cu Țara Galilor, 2-1 (0-0), pe „Steaua”, în prezența a peste 23.000 de spectatori Citește și: FOTO | Ce echipă a câștigat faza județeană a Cupei „Nicolae Stanciu” […]

Citește mai mult

Sport

Dragoș Militaru, antrenor CSM Unirea Alba Iulia, după decepția din barajul cu SC Popești-Leordeni: „Nu meritam mai mult, nu am avut nicio șansă, au fost mult mai buni!”

Dan HENEGAR

Publicat

în

Dragoș Militaru, antrenor CSM Unirea Alba Iulia, după decepția din barajul cu SC Popești-Leordeni: „Nu meritam mai mult, nu am avut nicio șansă, au fost mult mai buni!” CSM Unirea Alba Iulia a pierdut barajul de promovare în Liga 2, 0-2 (0-1), în deplasare cu SC Popești-Leordeni, care a realizat o promovare istorică, în premieră […]

Citește mai mult

Sport

SC Popești-Leordeni, într-un scandal imens cu promovarea în Liga 2!!! Acuzații de fals în acte, documente antedatate și o decizie de depunctare ascunsă de FRF! Ilfovenii au învins 2-0, în barajul de promovare în Liga 2, pe CSM Unirea Alba Iulia!

Dan HENEGAR

Publicat

în

SC Popești-Leordeni, scandal imens cu promovarea în Liga 2!!! Acuzații de fals în acte, documente antedatate și o decizie de depunctare ascunsă de FRF, în cazul CSL Ștefăneștii de Jos! Ilfovenii au învins 2-0, în barajul de promovare în Liga 2, pe CSM Unirea Alba Iulia! Gazeta Sporturilor a publicat un articol care aruncă în […]

Citește mai mult