Grupă dificilă pentru România în preliminariile CM 2020. Tricolorii dau piept cu Germania și coșmarul Islanda

România a aflat care îi sunt adversarele din cadrul preliminariilor Campionatului Mondia programat în Qatar, peste doi ani. Evenimentul a fost transmis online, din Zurich, fără participarea delegațiilor, în contextul pandemiei de coronavirus.

Germania vine în România în preliminariile pentru Campionatul Mondial

Grupa J: Germania, ROMÂNIA, Islanda, Macedonia de Nord, Armenia, Liechtenstein.

A început ceremonia de la Zurich. În câteva minute vom afla adversarele României. Invitat este acum Daniele de Rossi, campion mondial cu Italia în 2006.

La Zurich, cele 55 de reprezentative europene sunt împărțite acum în 6 urne valorice și sunt stabilite prin tragere la sorți, 10 grupe de câte 5 și 6 echipe. Preliminariile încep pe 24 martie 2021 și se termină pe 29 martie 2022. La CM 2022 se califică 13 selecționate din Europa.

Câștigătoarele celor 10 grupe merg direct în Qatar. Ocupantele locurilor secunde și cele mai bune două formații din Liga Națiunilor necalificate direct la CM vor intra într-o serie de două baraje pentru a stabili ultimele trei țări europene calificate.

• 28-29 martie 2022 – baraje într-o singură manșă

Metalurgistul Cugir – Avântul Reghin 2-2 (1-0), în prima rundă din play-out | Gazdele, egalate în două rânduri

Metalurgistul Cugir a remizat pe propriul teren cu Avântul Reghin, în prima rundă din play-off-ul Seriei 9 din eșalonul terț, scor 2-2 (1-0) joc în care amfitrionii au condus în două rânduri, dar au fost egalați de fiecare dată. Apărătorul gazdelor Vitinha a fost înlocuit la pauză și transportat la spital din pricina unei lovituri […]