Volei Alba Blaj a pierdut derby-ul cu CSM Târgoviște, la Tg. Mureș, scor 2-3 (15-25, 25-19, 18-25, 25-19, 10-15), duelul dintre cele două rivale la titlu fiind tranșat la „tie break”.

Volei Alba Blaj nu şi-a revenit total după evoluţia slabă din prima manşă a finalei Cupei Challenge, pierzând, sâmbătă după amiază, la Târgu Mureş, cu 2-3 (15-25, 25-19, 18-25, 25-19, 10-15) derby-ul Diviziei A1 la volei feminin cu CSM Târgovişte. În urma acestei victorii, CSM Târgovişte şi-a consolidate primul loc în clasament, având un punct în plus faţă de blăjence şi luând, implicit, o opţiune serioasă pentru câştigarea titlului de campioană naţională. CSM Volei Alba Blaj a alternat momentele bune de joc cu căderi inexplicabile, care au contat în stabilirea rezultatului final. CSM Târgovişte a fost vioara întâi în primul set, în care s-a aflat aproape în permanenţă în avantaj. Blajul a ţinut aproape doar în prima parte a actului inaugural, în care a restabilit egalitatea în două rânduri, la 3 şi la 4. Târgoviştencele s-au distanţat de trei ori la nouă lungimi (17-8, 19-10 şi 24-15), pentru a închide primul set cu 25-15, în 24 de minute. Campioana României a avut o tresărire de orgoliu în debutul setului doi, conducând cu 4-1. Oponentele s-au apropiat ulterior până la 6-7. Diferenţa în favoarea Blajului a crescut apoi la patru puncte (12-8)., dar a fost momentul unui nou forcing al liderului din acel moment al Diviziei A1, care a egalat la 12 şi a preluat conducerea (13-12). Volei Alba Blaj a avut puterea să revină, a egalat la 13 şi apoi s-a distanţat pas cu pas, cea mai mare diferenţă fiind de şapte puncte (23-16). Setul s-a încheiat cu scorul de 25-19 în favoarea echipei din “Mica Romă”, după 26 de minute antrenante. 1-1 la seturi. Startul setului trei a fost dominat de târgoviştence, care au condus cu 5-2. Blajul a egalat la 6 şi a trecut în avantaj (9-7). Egalitatea s-a restabilit apoi (9-9), după care formaţia dâmboviţeană a trecut din nou la conducere (12-10), diferenţa crescând progesiv, la patru (15-11) şi apoi chiar la şapte puncte puncte (23-16 pentru CSM Târgovişte). Scorul final al celui de-al treilea act a fost 25-18 în favoarea echipei din Târgovişte, după 26 de minute de joc. Prima parte a setului patru a fost extrem de echilibrată. Blajul s-a distanţat la două lungimi (12-10), moment-cheie, din care campioana en titre s-a aflat în control deplin. Ecartul a ajuns la şase puncte (19-13). Scorul s-a strâns ulterior (19-16 pentru Blaj), dar s-a dovedit că nu mai era nimic de făcut din punctual de vedere al oponentelor. Volei Alba Blaj s-a impus cu 25-19, la capătul a 24 de minute de joc, trimiţând derby-ul în setul decisiv. În actul decisiv al partidei Blajul a condus cu 6-4, dar gruparea din Târgovişte a forţat şi a avut câştig de cauză cu 15-10. De remarcat revenirea în acest meci pe postul de libero a Silvijei Popović, refăcută după o accidentare. Duminică, de la ora 14.00, tot la Târgu Mureş, Volei Alba Blaj va juca în compania grupării „U” NTT Data Cluj. Volei Alba Blaj (antrenor Darko Zakoc): Ana Antonijević 5p. – Bojana Čelić-Marković 8p., Maja Aleksić 5p., Ioana Baciu 13p., Bojana Milenković 15p., Irina Malkova 9p., Silvija Popović (libero); au mai intrat Ramona Rus 1p., Jovana Kocić 12p., Reka Bleicher; Regan Hood Scott; Francesca Alupei, Ștefania Cheluță

Gruparea de lângă Turnul Chindiei a condus în permanență, fiind egalată în două rânduri și a reușit a doua victorie din tot atâtea meciuri în Divzia A1, cu același scor 3-2, împotriva rivalei, revanșându-se după eșecul din februarie din semifinalele Cupei României.

Campioana României a suferit al doilea eșec consecutiv, o înfrângere venită la numai câteva zile după scurtcircuitul de la Tg. Mureș, din primul meci al finalei Cupei Challenge, la TG. Mureș, unde a pierdut cu 0-3 (12-25, 18-25, 16-25), cu Yesilyurt Istanbul, o partidă în care reprezentanta României nu s-a regăsit.

Lucian DĂRĂMUȘ, foto: Elis IORDACHE (FRV)

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, jucătorii din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, sunt cei 5 jucători din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României Fundașul Alexandru Juncan (29 de ani), mijlocașul Bogdan Oniche (29 de ani), atacantul Alexandru Cioară (29 de ani), toți de la Industria Galda de Jos, plus portarul Sergiu Bistraie (20 de […]