Volei Alba Blaj, campioana României, s-a calificat în finala Diviziei A1, după victoria obținută în Sala “Giulești”, scor 3-1 (25-20, 26-24, 22-25, 25-19), în al doilea meci al semifinalei cu Rapid București.

În ultimul act, oponenta va fi învingătoarea din dubla CSM Lugoj – CSM Târgoviște. În acest moment scorul este egal, 1-1, iar meciul decisiv are loc în 22 aprilie, la Târgoviște, în fieful vicecampioanei

Jocul a fost la discreția deținătoarei titlului, care a controlat ostilitățile (în setul secund, gazdele au reușit să egaleze la 17 și apoi la 24, anulând 4 mingi de set), dar au avut și emoții, profitând de faptul că “vișiniile” nu au avut ridicătoare (iarăși libero-ul Mihaela Albu utilizată pe respectivul post) la fel ca în precedentul duel, cel din Sala “Timotei Cipariu”, adjudecat în minimum de seturi de ardelence (tot fără Victoriia Russu, Kaitlyn Hord – indisponibile).

Într-o partidă care a durat 114 minute, cele mai multe puncte le-au strâns Dajana Bošković – 23, Gergana Dimitrova – 16, Bojana Milenković – 14, Jovana Kocić – 12, respectiv Ailama Cese Montalvo – 22 și Ioana Baciu – 21, În al treilea set, Rapidul și-a ridicat nivelul și a condus prima dată la diferențe substanțiale, cu 12-9, 14-10, 16-13, 21-17, 24-19, reușind să-și adjudece parțialul.

Adversara formației din “Mica Romă” va fi învingătoarea dintre CSM Lugoj și CSM Târgoviște (aseară s-a disputat al doilea joc, câștigat de vizitatoare, scor 3-0, scorul fiind egal, 1-1). Finala este prevăzută în 29 și 30 aprilie (două jocuri acasă), 3 și 4 mai (două jocuri afară) și 7 mai (meciul 5, dacă este cazul, acasă). “Mândria Albei” se va bate pentru adjudecarea celui de-al 7-lea titlu național (primul a fost adjudecat în 2015), dar și pentru realizarea unui nou event național (calificată în Final Four-ul Cupei României, din 13-14 mai, la Pitești).

.

Adversara formației din “Mica Romă” va fi învingătoarea dintre CSM Lugoj și CSM Târgoviște (în această seară se dispută al doilea joc, bănățencele având 1-0). Finala este prevăzută în 29 și 30 aprilie (două jocuri acasă), 3 și 4 mai (două jocuri afară) și 7 mai (meciul 5, dacă este cazul, acasă).

“Mândria Albei” se va bate pentru adjudecarea celui de-al 7-lea titlu național (primul a fost adjudecat în 2015), dar și pentru realizarea unui nou event național (calificată în Final Four-ul Cupei României, din 13-14 mai, la Pitești).

Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova –  16 puncte, Slađana Mirković – 7, Bojana Milenković – 14, Jovana Kocić – 12, Raisa Ioan – 3, Dajana Bošković – 23, Andra Cojocaru (libero); au mai intrat Andreea Ispas (l), Georgiana Faleș, Andrea Kossanyiová; Iarina Axinte, Jovana Cirković. Antrenor Stevan Ljubičić

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]