FOTO: “Tablou de primăvară” în şcolile din comuna Meteş
Primăvara a fost primită, astăzi, așa cum se cuvine in Școlile comunei Meteș. Mărțișoarele, au vestit in toate școlile din comuna Meteș, optimismul si prețuirea față de cei care le-au confecționat: elevii si cadrele didactice din unitatile scolare: Meteș, Tăuți, Ampoița și Presaca Ampoiului.
În cadrul expozitiilor organizate in cele 4 școli din Meteș, mărţişorul “hand made”, a fost oferit fiecărei mame sau bunici invitate la evenimentul primăverii. Timp de doua saptamani, elevii si cadrele didactice, din clasele primare şi grădiniţe de la şcolile din comuna Meteş au lucrat la confecţionarea mărţişoarelor.
„Am participat cu mare drag la evenimentul “Tablou de primavara”, organizat in fiecare scoala din comuna noastra. Este al doilea an, in care Primaria se implica pentru a putea fi organizata aceasta serbare a primaverii in scoli. Ideea “martisorul” a venit ca urmare a faptului ca acesti copii minunati sunt talentati, iar munca lor poate fi apreciata, in cadrul unor evenimente organizate. Am alocat bani din buget pentru cumpărarea materialelor necesare la confecţionarea de mărţişoare şi au fost împărţite în scoli. Vreau sa transmit cu aceasta ocazie, tuturor mamelor si bunicilor din viata noastra- O primavara frumoasa!”, a declarat primarul comunei Meteş, Dan Cosmin Opruţa.
Primarul comunei Metes – Dan Cosmin Opruta, a oferit doamnelor prezente la expozitii , simbolul primaverii- Martisorul.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României