Surianu Sebes - Euro Spring 1În „Arini” s-a disputat derby-ul etapei a 10-a din Liga a 4-a, dintre Şurianu Sebeş şi Euro Şpring, partidă câștigată de gazde, scor 2-0 (0-0). După această victorie, echipa condusă de Doru Oancea a urcat pe poziția secundă a ierarhiei, depășind Euro Șpring.

Șurianu are maximum de puncte în „Arini”, din 5 meciuri, golaveraj 11-1. Euro a pierdut tempouri prețioase în lupta la vârf, după ce și etapa trecută a remizat acasă cu Dalia Sport Daia, fiind acum pe locul 4, depășită în această etapă de Șurianu și Mureșul Vințu.

Celelalte rezultate: Viitorul Sântimbru – CS Ocna Mureş 2-1 (2-1): Drăghici (8), Biro (28)/ Antonescu (20).

Dalia Sport Daia Română – Olimpia Aiud 4-1 (2-0):

Contor (7), D. Pop (14, 85), Birk (48) / Silea (46)

Energia Săsciori – Viitorul Spicul Daia Română 0-0

Inter Ciugud – AFC Unirea 1924 Alba Iulia 0-1 (0-0): Lăsconi (83)

*S-au dezlănțuit după pauză

Dacă în prima repriză am consemnat un joc echilibrat, cu o unică oportunitate, Ad. Găldean (37), la reluare, Șurianu a tranșat soarta unui meci important în 3 minute. Mai întâi, căpitanul gazdelor V. Morariu (53) a împins în plasă o minge scăpată de portarul Mihăilescu, ce a gafat nepermis. Peste alte 3 minute, Ad. Lăcătuș, scăpat frontal l-a lobat pe goalkeeperul advers și a adus bucurie în tabăra sebeșenilor.

*Suporterii din Șpring au făcut iar atmosferă

Peste 40 de suporteri vizitatori, în frunte cu primarul Daniel Rusu au fost alături de favoriți în confruntarea adevărului. Fanii au pătruns în incinta arenei cu fumigene, cântând imnul echipei Euro. Înarmați cu tobe, steaguri și petarde, aceștia au întâmpinat startul jocului cu o atmosferă de zile mari, atrăgând atenție celor peste 200 de spectatori. Însă în final jocul a fost oprit câteva minute din pricina petardelor aruncate în zona asistentului R. Mulea

Viitorul Sântimbru a urcat pe locul secund în Liga 4, după etapa a 24-a. Spicul Daia a scorul etapei cu CSM Unirea Alba Iulia, golgheterul Greapcă, hat-trick pentru Energia. *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0) Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei și este foarte aproape să devină campioana celui de-al 4-lea […]