FOTO, Performanţa Ighiu – CNS Deva 1-3 (0-1), în meci amical | Al doilea eşec al trupei lui Himcinschi, Ghiunghiuş – gol la debut!

Divizionarele terţe Performanţa Ighiu şi CNS Deva s-au întâlnit astăzi într-un meci amical, pe „Pielarul”, joc câştigat de echipa oaspete cu scorul de 3-1 (1-0).Performanta Ighiu - CNS Cetate Deva 36

După ce S. Szekely a irosit un penalty în minutul 37, apărat de Cobliş, vizitatorii au punctat în trei rânduri, prin Chelariu (42), Făgărăşanu (52) şi Ungureanu (71) – ultima reuşită după o fază spectacol.

Ighienii au redus din diferenţă prin juniorul Ghiunghiuş (75), proaspăt venit de la UTA Arad, fotbalist ce a marcat la debutul în tricoul Performanţei.

*Îngrijorare pentru Himcinschi

Formaţia din Alba a controlat ostilităţile, a avut posesia, a dominat şi-a creat ocazii, însă a suferit în faza defensivă, mai ales în zona centrală, nici flancurile nefuncţionând la parametri aşteptaţi. „Nu trebuie să intrăm în panică, din pricina acestui rezultat. Avem lacune, le-am descoperit, dar în acelaşi timp sunt şi aspecte care m-au mulţumit„, a declarat Adorian Himcinschi, după eşecul împotriva unei formaţii pe care a învins-o în tur cu 2-0.

Trupa lui Himcinschi este la al doilea eşec consecutiv în amicale, precedentul fiind 0-1 cu Mureşul Vinţu, în primul mitan Oniche văzând cartonaşul roşu (cu drept de înlocuire). Sâmbătă va fi returul acestui duel, dar la Deva.

Au evoluat formaţiile: *Performanţa: R. Bodea – Rodean, Potopea, Ov. Turuş, Cornea – Cl. Oara (a ieşit accidentat după nici 10 minute), Oniche, Buda, Circov – S. Szekely, S. Turuş; ulterior au mai intrat Al. Lazăr – B. Bărculeţ, H. Marian, Wainer, R. Moga, Bălaş, Fetiţa, Ghiunghiuş, F. Himcinschi; au lipsit din diverse motive R. David, Negură, D. Mărginean;

*CNS Cetate: Cobliş – Kelemen, Mintaş, Doda, Doboş – Vajda, Boldea, Făgărăşanu, Chelariu – Şaucă, Suciu; au mai jucat Raţ, Dosan, Lintaru, Ungureanu, Boldor, Lupu, Grunţă (au absentat Pribac şi Buzducea)

[nggallery id=1610]

În Vinerea Mare, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – victorii nete! Metalurgistul Cugir – succes după un meci nebun, Industria Galda – un nou eșec!

În Vinerea Mare, succese concludente pentru CSU Alba Iulia (în play-off) și CSM Unirea Alba Iulia (în play-out), în jocurile din eșalonul terț. Metalurgistul Cugir se impune la Reghin, după un nou meci nebun, scor 3-2 (după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată în 3 minute), iar „lanterna roșie” Industria Galda a […]