Metalurgistul Cugir-Soimii Pancota27Metalurgistul Cugir a ratat într-un mod lamentabil orice şansă de promovare, după ce a pierdut 0-3 (0-0), derby-ul disperării cu liderul Seriei a 5-a, Şoimii Pâncota, goluri marcate de A. Mihai (51, 77) şi D. Mitu (62). Elevii lui Marius Opric erau obligaţi să învingă, dar au ratat şocant acest examen decisiv, spre deziluzia fanilor, dezamăgiţi de parcursul din play-off. Promovarea a rămas o simplă afacere arădeană, Cugirul fiind scos acum din orice calcule, iar Şoimii s-a distanţat de urmăritoare în mod decisiv. „A fost un meci în care nu ne-am regăsit. Cine nu a văzut partida ar spune <<mamă ce bătaie au luat ăştia>>. Am început meciul foarte bine, am jucat extraordinar în prima repriză, când oaspeții nu au contat, dar am căzut după pauză. Înfrângerea aparţine întregii echipe. Oricum, am realizat lucruri frumoase şi sunt mândru de parcursul echipei, să nu uităm că noi nu aveam obiectiv promovarea”, a declarat Marius Opric, antrenorul echipei Metalurgistul Cugir.

*S-au înecat la mal, cel mai drastic eşec

Elevii lui Opric au suferit cel mai drastic eşec stagional în acest joc, fiin dpentru prima dată când primesc trei goluri în acest sezon! Practic, nou-promovata de sub Drăgana s-a înecat la mal, capotând tocmai când era cel mai important.

Şoimii  a pierdut ultima dată în acest sezon, pe 8 martie la Cugir şi de atunci au bifat 13 mecuri invincibile. De partea cealaltă Metalurgistul a suferit teribil în play-off, când a strâns numai 8 puncte.

*Pahone: „O luăm de la capăt, anul viitor ţintim promovarea”

Supărat din cauza eşecului drastic, preşedintele Ciprian Pahone a ţinut însă să tragă concluzia asupra întregului sezon. „Anul acesta n-am avut obiectiv promovarea, am fost acolo sus, am visat frumos, ne-am dorit să accedem în Liga a 2-a, dar din păcate nu am reuşit. În sezonul următor, cu această experienţă acumulată, să nu uităm că suntem în postura de nou promovată, ne propunem cert să atacăm accederea în eşalonul secund„, a declarat oficialul cugirean, care a oferit  şi o explicaţie a acestei înfrângeri cu Şoimii Pâncota. „Scorul este mult prea drastic raportat la prestaţia din teren, mai ales în primul act, care în opinia mea a fost, poate, cea mai bună repriză a sezonului. Apoi am primit foarte uşor un gol imediat după pauză şi totul s-a terminat, am căzut total„, a încheiat Pahone.

În minutul 75, gazdele puteau beneficia de un penalty, la un henţ în careu al vizitatorilor.

Podiumul este următorul: Şoimii Pâncota 37 de puncte, Sebiş 32 şi Cugir 29. Naţional Sebiş joacă la Baia Mare, iar vineri, în penultima etapă este un meci de foc în Arad, Şoimii Pâncota – Naţional Sebiş, CS Ineu – Metalurgistul nemiavând nicio importanţă!

Metalurgistul: Tiut – Tăban (86, Al. Man), Şt. Radu, Potopea (73, A.Ianc), Trăşcan – Cl. Oara (67, Iovănescu), M. Neagu, Iul. Cristea, Şuteu (67, A. Câmpean) – Itu, I. Radu; rezerve Lăncrănjan – Şuvaina, T. Tothăzan.

[nggallery id=1825]

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]