FOTO, LIVE-TEXT, Volei Alba-Blaj – Tauron MSK Dabrowa Gornicza 3-2 *Aventura europeană s-a încheiat, echipa din Polonia calificată în sferturile Cupei CEV

Volei Alba Blaj-Tauron MSK Dabrowa Gornicza27Aventura europeană a Volei Alba-Blaj s-a încheiat, echipa din „Mica Romă” fiind eliminată de echipa poloneză Tauron MSK Dabrowa Gornicza, din optimile de finală ale Cupei CEV.

Echipa lui Darko Zakoc a izbutit să se impună, în returul de la Sibiu, scor 3-2 (25-19, 20-25, 25-12, 20-25, 19-17), obținând o victorie de consolare, insuficientă pentru a ajunge în etapa superioară.

În tur, în Polonia, Tauron a câștigat cu 3-1, iar acum, a reușit să cucerească două seturi și implicit a acces în etapa sferturilor, unde va întâlni Galatasaray Istanbul.

*Vis european stins în setul patru

Susținută de peste 1400 de spectatori, ce au creat o atmosferă de senzație în Sala „Transilvania” din Sibiu, echipa din „Mica Romă” a încercat să săvârșească minunea, a condus cu 1-0 și 2-1 însă a pierdut al 4-lea parțial, ce a cântărit decisiv în balanța calificării. Cu un public de calibru european, ce a a făcut spectacol, afișând cartonașe tricolore și un steag imens al României, echipa lui Darko Zakoc a căutat să împingă meciul în setul de aur, dar polonezele s-au dovedit o echipă ce și-a revenit mereu din pumni.

Din postura de debutantă în întrecerile continentale, Volei Alba-Blaj a eliminat vicecampioana Elveției Volley Koniz și a fost scoasă în optimi de „sperietoarea” Tauron MKS Dabrowa Gronicza, care face a doua victimă consecutivă din România după Dinamo.

*Setul de aur 19-17

Meciul scade din importanță, calificarea s-a jucat.

Un set de consolare, început cu 4-0 de blăjence, ajungându-se la 5-3. Utla a făcut 7-4. Zarkova duce scorul la 9-7. Salaoru face 11-8, greșeală în preluare 12-8. La 13-9, time-out Tabron. Salaoru serviciu afară, time-out Volei Alba-Blaj. La 13-12 a intrat Hashimoto. Blocaj Utla și 14-12. Două mingi de meci, prima anulată. Egalitate la 14, după o altă minge controversată, al doilea time-out al gazdelor. Utla blocată 14-15, minge de meci Tauron, anulată de Utla 15-15. Intră Rodriguez, care greșește pasa, o nouă minge de meci. Zarkova o anulează. Zarkova punctează, 17-16, minge de meci, însă egalitate din nou 17-17. Serviciu în aut polonezele, 18-7, iar Blajul fructifică a 4-a minge de meci. La finele întâlnirii, Stanciu și Zarkova au primit buchete de flori pentru aniversările zilelor de naștere.

*Setul al patrulea 20-25

Calificarea rămâne pe muchie de cuțit, dacă îl câștigă Tauron se califică, dacă învinge Blajul se ajunge la setul de aur.

Polonezele fac primul punct și apoi se distanțează la 2-0. Utla e blocată 0-3. Time-out Darko Zakoc. Konieczna face 4-1. Bloc-aut și 1-5. Atac în aut Tauron 2-5, oaspetele au protestat. Staniucha face punct, Zarkova nu poate recepționa corect 2-7. Stanciu atac în aut 2-8. Serviciu afată Mancuso 3-8. Proteste poloneze la mingea de 4-8, suținând că a atins blocajul. Salaoru punctează, Stanciu nu reușește să atace 5-10. Intră Dudnic, a ieșit Stanciu. Eroare Salaoru la preluare și la 5-11, Zakoc solicită iar time-out. Mancuso punctează 13-10, intră Rodriguez. Soboolska blochează perfect 15-5, Blajul cucerește un punct, Dudnic la serviciu. La 6-16, al doilea time-out tehnic al setului. Salaoru greșește iar preluarea 6-17. Rodriguez reduce handicapul 7-17. Tot ea servește bine 9-18. Sobolska liftează 9-19, apoi serviciu în aut 10-19. Serviciu Salaoru 11-19. Punct Tauron 11-20, o altă minge la care au protestat ardelencele. Serviciu în aut 12-20. Blocaj Dudnic 13-20. Time-out Tabron. Se ajunge la 14-21. Dudnic mai câștigă un punct 15-21, Blocaj Zarkova 16-21. A treia minge a Blajului, Utla 17-21. Atac în aut și al 4-lea punct consecutiv 18-21. Blocaj Rodriguez 19-21, o revenire de senzație. Bloc-aut Taurno 19-22, apoi blocaj al polonezelor 19-23, aflate la două mingi de sferturi. Zarkova face 20-23. Minge de meci fructificată

*Setul al treilea 25-12

La scorul de 1-1 la seturi, acest parțial poate fi decisiv în economia calificării, Blajul este obligat să-l câștige.

Punct controversat adjudecat de Tauron 1-0. Ivanof egalează. Blocaj Salaoru, Blajul conduce 2-1. Sobolska egalează. Serviciul în aut Tauron și as reușit de Salaoru. Cu noroc, Salaoru iar as din serviciu 5-2. Eroare la fileu Staniucha 6-2. Ivanof punctează 7-2. Ulta face 8-2 și este primul time-out tehnic al setului. Decizie de minge condusă la Ivanof 8-3. Blocaj Ivanof 9-3. Serviciu perfect Ivanof 10-3. Stanciu este blocată 10-4. Zarkova este iar imbatabilă la fileu 11-4. Time-out solicitat de Tauron. Utla servește excelent, urmează o greșeală de atac Blajul 13-6. Zarkova este de neoprit 14-6. Bloc-out 14-7. Zarkova lobează superb 15-7. Blocaj Ivanof și 16-7, time-out tehnic. Zarkova a servit impecabil 17-7, însă apoi servește în fileu 17-8. As norocos Tauron. Bloc-aut pentru Volei Alba Blaj, 18-10.  Serviciu în aut Tauron 19-11. Greșește și Salaoru la serviciu 19-12. Utla punctează 20-12. Tot ea este de neoprit 21-12, al doilea time-out Tabron. Stanciu continuă se joace excelent 22-12. Blocaj Zarkova 23-12. Utla blochează și ea 24-12

*Setul al doilea 20-25

Tauron începe mai bine, 2-0. Blocaj Sobolska 0-3. Bloc-aut și Tabron se distanțează la 5-1. Time-out Darko Zakoc, obligat de diferența de scor. Dudnic reduce ecartul 2-5. Konieczna atacă vilent, mingea o lovește în figură pe Salaoru, blocaj polonez și scorul devine 2-7. Time-out tehnic la 8-2 pentru poloneze. Zarkova punct pentru Blaj, servește Utla, dar Dudnic nu poate prelua Volei Alba Blaj-Tauron MSK Dabrowa Gornicza363-9. Utla e blocată 3-10. Intră Rodriguez în locul lui Hashiomoto. Tauromn continuă să dețină inițiativa 4-12. Dudnic este înlocuită de Stanciu. Utla face punct 6-13. Serviciu bun Rodriguez 7-13. Atac Adina Stanciu și 8-13, sala este în picioare. Time-out solicitat de echipa din Polonia. Blocaj Ivanof, spectatorii sunt în picioare, Blajul a luat 5 puncte consecutive!

Meciul se încinge, Blajul continuă cursa de urmărire, revenind la 12-14. Eroare Utla la fileu. Salaoru câștigă un punct 13-15. Al doilea time-out tehnic al setului vine la 16-13 pentru Tauron. Zarkova face punctul 14, iar Stanciu blochează excelent 15-17. Atmosferă de vis în sală, Utla punctează 16-18. „Luptăm și ne calificăm” este încurajarea favorită a fanilor.

Aniversata zilei, Stanciu (împlinește azi 28 de ani) are iar un atac devastator 17-18. Time-out Tauron. Atac polonez, bloc-out și 18-20. Utla face 19-20 după un lob elegant, însă se face 19-21. Serviciu în fileu al oaspetelor 20-21, dar apoi vizitatoarele ajung la 23-20. Time-out Volei Alba Blaj. Reintră Hashimoto, Salaoru e blocată 20-24!

*Primul set 25-19

Atac Saloru 1-0. Blocaj perfect Utla 2-0. Salaoru de neoprit 3-0, start perfect! Ivanof blochează excelent 4-0 și antrenorul oaspetelor cere time-out! Hashimoto as 5-0. Primul punct reușit de Tauron prin Sobolska. Atac în aut și 6-1. Dudnic blocată 6-3. Replică bună a polonezelor care se apropie la 6-4, dar urmează un serviciu în fileu. Bloc-aut și punct pentru Tauron. La 8-5 pentru Blaj este primul time-out tehnic.

Mancuo face 8-6, dar Dudnic atacă devastator, 9-6. Serviciu remarcabil al aceleiași jucătoare și 10-6, iar Zarkova blochează perfect 11-6. Salaoru mai aduce un punct 12-6. Lob perfect al oaspetelor ce ajung la 13-8. Utla însă atacă decisiv 14-8. Salaoru face 15-9. Punct disputat câștigat de Tauron. Utla nu poate fi blocat și la al doilea time-out tehnic scorul este 16-11. Marina Utla mai punctează încă o dată, time-out al oaspetelor. Blajul ajunge la 19-11, servește Ivanof. Trei puncte consecutive Tauron 20-14. Blocaj polonez și se ajunge la 20-15. Zarkova e atentă la fileu 21-16. Bloc-aut la atacul lui Dudnic 22-17. Serviciu în fileu Dudnic și apoi un alt punct al polonezelor 22-19. Salaoru face 23-19. Cinci mingi de set, punct Salaoru!

[nggallery id=2797]

Echipele de start

Volei Alba Blaj: Salaoru, Dudnic, Hashimoto, Medved, Utla, Zarkova, Ivanof

Tauron: Staniucha-Szczurek, Konieczna, Dziekiewicz, Mancuso, Strasz, Sobolska, Urban

*Loturile celor două formații

Volei Alba Blaj: 1. Adina Stanciu, 2. Adina Salaoru (cpt), 3. Adriana Dudnic, 5. Naoko Hashimoto, 6. Katija Medved (libero), 7. Martina Utla, 10. Natalia Matseichyk, 12. Tsvetelina Zarkova, 13. Jaqueline Rodriguez de Sousa, 15. Ramona Rus, 17. Roxana Ivanof (lipsește Ioana Nemțanu – accidentată)

Tauron MKS: 1. Kararzyna Urban (libero), 2. Joanna Staniucha-Szczurek, 3. Aleksandra Liniarska, 5. Bozena Wylezek, 6. Eleonora Dziekiewicz, 7. Gina Mancuso, 11. Krystyna Strasz (libero), 11. Natalia Pierkarczyk, 13. Marta Lukaszewska, 14. Tamara Kaliszuk, 15. Dominica Sobolska

*Tricolor din cartonașe

În tribuna a doua a sălii „Transilvania” spectatorii au alcătuit din cartoane, o coregrafie fi prezentată la stratul jocului. Respectivele cartoane au pe o parte tricolorul, iar pe cealaltă stema clubului Volei Alba-Blaj. În tribune sunt acum peste 1400 de spectatori, printre care și echipa de handbal feminin HC Alba Sebeș.

După eşecul din Polonia, scor 1-3 (22-25, 16-25, 25-19, 22-25), o întâlnire în ansamblu echilibrată, elevele lui Darko Zakoc sunt obligate să se impună cu cu 3-0 sau 3-1 şi apoi să câştige setul de aur. Volei Alba-Blaj poate elimina formația poloneză, care în turul precedent a trecut de Dinamo Bucureşti (dublă victorie, 3-1 în deplasare şi 3-2), o altă reprezentantă a României, dar nu are voie să piardă mai mult de un set în returul de la Sibiu, iar acela să nu fie setul de aur!

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă O nouă etapă în eșalonul terț, un nou derby „de Alba”, la Galda de Jos, între Industria și CSM Unirea Alba Iulia. Metalurgistul Cugir joacă în fața fanilor cu […]