FOTO, LIVE-TEXT, Volei Alba-Blaj – Dinamo 1-3, în sferturile Cupei României, la volei feminin

Volei Alba Blaj - Dinamo9Volei Alba Blaj întâlneşte astăzi, în Sala „Timotei Cipariu” pe Dinamo Bucureşti, în manşa tur a Cupei României la volei feminin, sferturi de finală.

*Setul al patrulea 12-25

Dinamo începe tare şi punctează de trei ori consecutiv în debutul setului al patrulea, scor 0-3, Branko Gajic cere time-out. Punct Volei Alba Blaj 1-3. După un punct prelungit, Dinamo stabileşte scorul de 1-4. Servici prost pentru oaspete, 2-4. Bloc-aut, Blaj-Dinamo 2-5. Dinamovistele reuşesc să puncteze rapid de două ori, scor 2-7. Blăjencele reuşesc cu greu să facă faţă atacurilor vicecampioanelor care duc scorul la 2-8. Punct Dinamo, 2-9 în „Mica Romă”. Volei Alba Blaj punctează după ceva timp după un atac greşit al oaspetelor, scor 3-9. Greşeală la serviciu pentru gazde 3-10. Dinamo blochează toate mingile la fileu, 3-11. Gazdele s-au pierdut, 3-12, time-out cerut de Gajic. Vali Rusu punctează, 4-12. Bloc-aut, 4-13 pentru Dinamo. Adina Salaoru punctează pentru 5-13. Scorul se schimbă rapid 6-14 la Blaj. Gazdele nu reuşesc să le oprească pe vizitatoare, scor 6-15. Dublă pentru Dinamo, scor 7-15, galeria cântă. Dinamo punctează, scor 7-16, time-out pentru cele două echipe. Punct pentru Dinamo, 7-17. Din nou minge în blocaj a gazdelor, 7-18 pentru Dinamo. După un punct disputat, Volei Alba Blaj punctează, 8-18. Dinamo se distanţează la 11 puncte, scor 8-19. Karakasheva serveşte la 22-9. Dinamo e distanţată categoric 24-10. Salaoru mai reduce diferenţa la 12-14

*Setul al treilea 16-25

Setul porneşte iar echilibrat: 2-2. Serviciu as Marcovici şi e 2-4. La 2-5 Branko Gajic a solicitat time out. Roxana Ivanov a făcut 5-6, dar blocajul lui Dinamo e puternic, 5-7. Ivanov blochează bine şi scorul devine 6-9. Volei Alba Blaj punctează prin Luminiţa Trombiţas însă dinamovstele reuşesc în scurt timp să facă 3 puncte, scorul este 7-12. Oaspetele profită de lipsa de concentrare din tabăra Blajului şi punctează pentru 7-13, Gajic cere time-out. Collar puncteză pentru 8-13. Dinamovistele trag în aut, 9-13. Blajul serveşte prost iar vicecampioanele punctează pentru 9-14. Bucureştencele reuşesc două puncte consecutive, scorul în Sala „Timotei Cipariu” fiind 9-16. Blocajul funcţionează perfect pentru vizitatoare, 9-17. Dinamo traversează o perioadă bună, punctând de 5 ori consecutiv, scor 9-18. Punct pentru Volei Alba Blaj, 10-18. Dinamo punctează pentru 10-19. Punct pentru Volei Alba Blaj, 12-21. Vizitatoarele punctează la foc continuu 13-22. Dinamo se apropie de setul al doilea, scor 14-23. Blajul este acum la servit şi punct senzaţional, 15-23 în „Mica  Romă”. 15-24 pentru Dinamo. Blajul prelungeşte suspansul, scor 16-24. Set Dinamo, 16-25.

*Setul al doilea 21-25

Dinamo începe tare şi conduce cu 4-1, 5-2, 7-3, 8-5. Blajul revine şi se apropie 10-12. La 13-15 serveşte Adriana Dudnic, dar se ajunge la 13-19. Salaoru aduce un punct şi serveşte Vali Rusu. Atac afară Ativi şi se reaprind speranţele 15-20. La 16-20, Dinamo cere time out. Blocaj Saloru şi 17-20. Din nou atac afară Atavi şi e 18-20, Marian Ştefan protestează în tribună. Cursă de urmărire şi gazdele ajung la 19-21. Blajul nu renunţă, se ajunge la 21-23 si serveşte Salaoru. Dinamo are două mingi de meci, 24-21

*Primul set 25-23

Serviciul afară Dinamo 1-0 şi serveşte Adina Salaoru, Marcovici aduce egalitatea. Aceeaşi Marcovici face 1-2. Este 3-3 şi serveşte Collar, punct! Atac puternic Colar şi din nou avantaj, 5-4. Serviciu excelent Dudnic, 6-4; blocaj Rusu şi 7-4. Luminiţa Trombiţas aduce un nou punct 8-6. Iar egalitate, 8-8. Saloru serveşte perfect şi se face 11-9. Collar un nou atac decisiv şi e 12-9, Dinamo solicite time out şi revine la numai un punct 11-12. Vizitatoarele preiau conducerea după 4 puncte consecutive 13-12 şi Branko a cerut time out. Blajul a redus ecartul 13-14, dar greşeală de preluare Salaoru. Dinamo se desprinde 17-13, dar Vali Rusu e atentă la fileu şi face punct pentru Volei Alba Blaj, 14-18. Dinamo Bucureşti menţine diferenţa, 14-19. Volei Alba Blaj profită de o neatenţie a dinamovistelor şi realizează 3 puncte consecutive, scor 17-19, sala este în delir. Punct pentru Volei Alba Blaj, după un trasor a lui Adina Salaoru, 18-19. Explozie în „Mica Romă”, Blajul egalează, scor 19-19. Oaspetele trag direct în fileu, iar Blajul trece la conducere, 20-19. Dinamo opreşte seria blăjencelor şi egalează 20-20. După o fază controversată şi contestată de jucătoarele gazdă, Dinamo trece în avantaj 20-21. Presiunea fanilor cade greu pe umerii vicecampioanei care se vede din nou egalată, 21-21. 21-22 după o neatenţie în tabăra Blajului. Punctele curg în sală, scor 22-22. Un punct extrem de disputat câştigat de Volei Alba Blaj prin Adina Salaoru, 23-22. 24-22 pentru Volei Alba Blaj şi prima minge de set. Dinamo revine şi fură o minge de set gazdelor 24-23. Primul set câştigat de Volei Alba Blaj, 25-23, atmosferă unică în municipiul din judeţul Alba.

*Iarăşi sala plină şi galerie ce solicită victoria

Galeria Legiunea a XIII-a Gemina a afişat un banner „Anti Dinamo”, suporterii locali scandând în repetate rânduri „Batem Dinamo”! Sala „Timotei Cipariu” este plină, cu peste 700 de spectatori prezenţi la acest joc al ambiţiilor. Galeria a mai poziţionat un banner sugestiv „Suntem alături de voi, al 7-lea jucător”. Prezentarea echipei vizitatoare este huiduită copios

Trupa lui Branko Gajic trebuie să-şi ia revanşa în compania echipei care a învins-o de două ori în sezonul regulat, cu 3-2, în „setul de aur”, după partide dramatice.

Loturile prezente:

Volei Alba Blaj: Adina Salaoru (2), Adriana Dudnic (3), Luminiţa Trombiţaş (5), Valentina Rusu (13), Milagros Colllar (15), Roxana Ivanof (17), Katija Medved (6); Adina Stanciu (1), Denisa Viloiu (4), Miroslava Kijakova (9), Ramona Rus (11), Florencia Busquets (16),

Dinamo: Diana Nenova (1), Alida Marcovici (5), Tvetlina Zarkova (6), Olga Ativi (9), Ioana Baciu (10), Maria Karakasheva (13), Nicoleta Manu (12); Liana Smarandache (7), Diana Cărbuneanu (11), Daniela Mincă (14), Mirela Corjeuţeanu (15)

[nggallery id=1189]

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]