FOTO, LIVE-TEXT, Volei Alba-Blaj – CSM Târgovişte 3-1 *Echipa din „Mica Romă”, noua campioană a României!!!

Volei Alba-Blaj a intrat astăzi în istoria sportului din Alba, echipa din „Mica Romă” câștigând titlul de campioană la volei feminin!!! Volei Alba Blaj-CSM Targoviste finala campionatului67Formația blăjeană a devenit regina României la acest capitol, reușind să se acopere de glorie. Trupa condusă de magicul Darko Zakoc a izbutit al treilea succes în finala mare, scor 3-1 (24-26, 25-17, 25-16, 25-21) și culege laurii. Un club cu numai 4 ani de existență a realizat o performanță de rezonanță. Blajul este în sărbătoare: „Uită-le, uită-le campioanele”

În Sala „Timotei Cipariu” se dispută a treia partidă contând pentru finala mare, între Volei Alba-Blaj şi CSM Târgovişte, gazdele conducând cu 2-0 la „general”.

Trupa lui Darko Zakoc joacă în faţa fanilor pentru o performanţă de Volei Alba Blaj-CSM Targoviste finala campionatului61senzaţie, anunţându-se o sală arhiplină, confruntarea fiind una cu un impact major. Un club înfiinţat în urmă cu 4 ani, ce reprezintă o urbe cu numai 20.000 de locuitori poate să scrie un moment de poveste. Fanii au fost invitaţi de organizatori să se prezinte la sala cu culorile „roşu” şi „alb”, reprezentative pentru Blaj.

Înainte de startul jocului, alte două mesaje sugestive: „Blaj –  Târgovişte, aţi făcut istorie” şi „Mulţumim Darko”

*Setul al 4-lea 25-21

Blajul simte gustul unei mari victorii și pornește lansat în cel mai important set din istoria: 4-1, 5-2, 7-3. Trupa lui Zakoc este descătușată 8-3, la primul time-out tehnic. Djerisilo face spectacol. Târgovişte nu renunţă, face 5 puncte la rând, intră Utla la gazde. Utla blochează perfect 15-12. Meciul se strânge 15-14. Eroare Utla 15-15. Oaspetele au preluat conducerea, la al doilea time-out tehnic 16-15, după o senzaţională revenire. Căderea gazdelor este speculată şi se ajunge la 16-18. Zarkova face 17-18. Egalitate la 18. Emoţiile sunt imense. Ioana Nemţanu reuşeşte să puncteze 19-18. Atac în fileu Trică, 20-18. Publicul simte momentul istoric şi face o atmosferă de zile mari. Atac în aut al oaspetelor 21-18! Punct controversat dat oaspetelor 21-19. Târgovişte revine 21-20. Minge dată Blajului 22-20. Trei mingi pentru un campionat. Ivanof 23-20 din blocaj! Punct BLAJUL 24-20! Mai sunt 3 mingi de meci!

*Setul al treilea 25-16

CSM Târgovişte a condus cu 3-1, dar Salaoru a redus diferenţa. Ricker a servit afară 3-4. Punctează Bianca Moldovan. Atac în afara terenului a oaspetelor şi 5-5. Se merge cap la cap până la 7-7. Punct din serviciu al oaspetelor, ce conduc cu 8-7 la primul time-out tehnic. Blajul întoarce scorul, după trei puncte consecutive 10-8, Nesic a cerut time-out. Iar egalitate, la 10. Blajul revine la timonă și s-a desprins 14-11. La al doilea time-out tehnic este 16-13. Sala este în delir, gazdele conduc cu 21-14 și se îndreaptă spre câștigarea setului! Ivanof face 22-15, îu uralele fanilor. Se ajunge la 24-16 se fructifica prima minge de set

*Setul al doilea 25-17

Blajul începe altfel setul secund, mult mai decis. Gazdele conduc cu 6-3, 8-4, 12-8, moment în care Nesic a solicitat time-out. Djerisilo a dus scorul la 14-9. Oaspetele pierd trena, 16-11 la al doilea time-out tehnic. Salaoru şi Djerisilo fac 18-12, al doilea time-out al oaspetelor. Nemţanu punctează, la fel şi Zarkova 20-12. Ricker serveşte afară 22-14. La 24-16 serveşte Ivanof pentru set, Irina Horeică anulează prima minge de set. Derisilo e decisivă

*Primul set 24-26

Egalitate în startul jocului, oaspetele au condus de fiecare dată cu un punct, până la 3-2. Nemţanu a atacat în fileu şi s-a ajuns la 2-5. Pe serviciul aceleiaşi jucătoare s-a ajuns la 5-7. Ivanof a adus egalitatea la 7. La primul time-out tehnic, oaspetele conduc la o diferenţă minimă 8-7. Djerisilo egalează iar, la 9. Blajul a preluat întâia oară conducerea, 10-9, la blocajul realizat de Ivanof. Time-out Nesic. Echilibrul continuă, de la 11-9, iar egalitate. Se continuă în acelaşi ritm, ajungându-se la 14-13. La al doilea time-out tehnic este avantaj pentru Blaj, 16-13. Din nou egalitate, 16-16, Darko Zakoc a cerut time-out. CSM-ul a revenit în avantaj 18-17. La 18-18, Djerisilo s-a accidentat, dar a revenit pe teren. Târgovişte conduce cu 20-19 şi apoi cu 21-19. Time-out Volei Alba-Blaj. Djerisilo egalează la 21. Sala este în picioare, la oaspete a intrat Siwka. Salaoru face 22-21. Time-out CSM Târgovişte, care întoarce scorul 22-23. Minge dramatică, salvată de Djerisilo cu piciorul, egalitate 23-23. Bloc-aut şi minge de set a oaspetelor. Ivanof egalează la 24! Djerisilo blocată, o nouă minge de set, fructificată

*Sala arhiplină: „Volei Alba-Blaj, regina voleiului românesc”

Dacă demonstraţia Gărzii Romane de la Alba Iulia nu a mai avut loc, la sugestia reprezentanţilor FRV, în schimb Sala Timotei Cipariu este plină ochi, cu o oră înaintea startului, fiind prezenţi peste 800 de spectatori. Atmosfera este una electrizantă, cu sutele de fani cântând în picioare imnul echipei locale, mândria Blajului.

Galeria Legiunea a XIII-a Gemina a afişat un mesaj sugestiv: „Respect Volei Alba Blaj”, reprezentând o persoană care se înclină şi îşi scoate pălăria. Într-un alt sector a fost poziţionat un alt mesaj: „Volei Alba-Blaj regina voleiului românesc

Volei Alba Blaj: Adina Salaoru, Tsvetelina Zarkova, Katja Medved (libero), Bojana Radulovic, Ivana Djerisilo, Roxana Ivanof, Ioana Nemţanu; Martina Utla, Jacqueline Souza, Adriana Dudnic, Adina Stanciu, Natasha Matseichyk

CSM Târgovişte: Sala Klisura (1), Lola Arslanbekova (3), Bianca Moldovan (4), Mariana Cojocaru (5), Marta Siwka (6), Gwendolyn Ricker (7), Stanic Maletic (8), Diana Calotă (9), Alexandra Trică (10), Sorina Marian (11), Irina Horeică (15), Susana Cebic (18). Echipa de start a lui Dragan Nesic: Klisura, Arslanbekova, Moldovan, Ricker, Calotă, Trică şi Cebic.

[nggallery id=395]

Atacantul Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos) a marcat un gol în „tricolor” la o acțiune disputată la Mogoșoaia a selecționatei de fotbal amator a României. Pe lângă vârful divizionarei terțe au mai participat Juncan (Industria Galda), și alți doi jucători din Alba Cl. Marcu (Gloria Geoagiu) și Bistraie (Șoimul Băița), absentând din motive medicale […]