FOTO, LIVE-TEXT: Metalurgistul Cugir – Gloria Lunca Teuz Cermei 2-3 (1-1) | Capătă a stricat vacanța sub Drăgana, prima înfrângere acasă a „roș-albaștrilor”!

Metalurgistul Cugir a încheiat încheie turul eșalonului terț, de Sf. Andrei, cu un eșec pe „Arena CSO”, cu Gloria Lunca Teuz Cermei, scor 2-3 (1-1), prima înfrângere în fața fanilor din prima parte a campionatului.

Gruparea de sub Drăgana a pierdut puncte prețioase în lupta la vârf, în acest duel pentru locul al treilea, după cea mai modestă evoluție stagională. O prestație slabă a „roș-albaștrilor”, ce au făcut un al doilea act de coșmar, vârful advers Alexandru Capătă reușind să puncteze în două rânduri, prifitând de găurile din defensiva adversă. Coșmarul arădean continuă pentru Alba, conjudețenele nereușind să câștige niciunul din cele 16 jocuri directe.

*Călin Moldovan: „Dezamăgire mare!”

„Am început practic cu handicap, de la 0-1, a nu știu câta oară în acest sezon. Am revenit în joc și pe tabelă, am egalat, am făcut o primă repriză bună, un moment cheie fiind acea ratare în finalul reprizei, prin Necșulescu. Am continuat la fel și în startul actului secund, dar după primirea celui de-al doilea gol am căzut din punct de vedere mental. Este o dezamăgire mare după acest joc, în care adversarii s-au adaptat mai bine la terenul înghețetat„, a declarat antrenorul Călin Moldovan.

*Radu Anca: „Am fost echipa mai bună, un tur neașteptat pentru noi”

O victorie meritată, nu se pune în discuție acest lucru. Am fost echipa mai bună, scorul putea fi mai mare, noi profitând de spațiile oferite de adversar. Puteam să mai marcăm, dar mă bucur că am terminat turul cu o victorie, că băieții s-au mobilizat după acel egal din prelungirile jocului cu Unirea. Știam ce joacă adversarul, căruia i-a lipsit Itu. A fost un tur neașteptat de bun pentru noi, după ce în vară am schimbat 14 jucători. La Arad tot timpul au fost jucători buni, ce merită să evolueze mai sus și mă bucură faptul că la finele turului, podiumul este unul arădean„, a menționat Radu Anca.

*0-1, MIN. 2: I. TĂNASE a reluat sub bară, din 7 metri, în mod acrobatic, centrarea din corner trimisă de Vezan

*1-1, MIN. 42: NECȘULESCU a transformat un penalty obținut de Șaucă, la un duel cu N. Varga, șut plasat, pe centru

*1-2, MIN. 59: lansat de Vezan, CAPĂTĂ trimite pe lângă N. Bănică, la a treia sa ocazie în câteva minute, din 12 metri central, profitând și de eroarea lui M. Neagu

*1-3, MIN. 66: CAPĂTĂ, de la 16 metri, o execuție superbă, șut în diagonală, în dreapta lui Bănică, după un contraatac

*2-3, MIN. 88: B. LEMAC a trimis în poartă din 5 metri, la centrarea lui L. Tudor din stânga

La pauză s-a intrat cu un scor egal, 1-1. B. Lemac (48) este blocat în momentul șutului, la 12 metri, de Rogojan. N. Bănică (53) a repins, cu piciorul, șutul din unghi trimis de Capătă, iar apoi Vezan a șutat alături de la 20 de metri. A doua mare ocazie a oaspeților, după eroarea lui Șt. Radu, însă N: Bănică respinge șutul lui Capătă, de la 14 metri (56). La faza următoare, Vaștag (58) a reluat din cădere, alături. Se face 2-1 pentru vizitatori, iar M. Neagu (61) a trimis de la 22 de metri, în diagonală, pe lângă bara stângă, la semiînălțime. O nouă ocazie Caăptă (65), șut alături la colțul scurt, după o acțiune pe traseul Vezan-Vlad. B. Lemac (65) reia cu capul, însă Gârlea deviază mingea în bară, iar la faza următoare se face 3-1. Vaștag (69) a șutat peste transversală, iar Vlad (71) a trimis peste de la 20 de metri. Polgar (73) are o acțiune individuală de 50 de metri, din propria jumătate, ajunga singur cu Bănică, însă șutul său este respins de portarul cugirean! În minutul 86, Matiș a trimis din 5 metri, Bănică a respins în corner. Vlad a tras alături (88)

Oaspeții au început bine, iar în primul minut N. Bănică a respins în lateral mingea deviată de Capătă. În minutul 4, Lemac a reluat din cădere, de la 7 metri, pe lângă bara dreaptă. Dicu (13), nu reușește să împingă balonul în plasă, din 3 metri, la o minge deviată de Gârlea. Cugirul amenință buturile adverse iar B. Lemac (21) a tras alături, de la 6 metri, la centrarea lui Șaucă din dreapta. Portarul oaspeților, la o minge înaltă, se lovește de bara dreaptă, jocul fiind întrerupt câteva minute până ce Gârlea și-a revenit. Cap peste Lemac (31) la centrarea lui Vaștag din stânga. Ex-cugireanul Vezan amenință poarta adversă, însă N. Bănică reține șutul acestuia, de la 20 de metri. B. Lemac (38) a primit galben după ce l-a călcat pe Rogojan, când jocul era oprit, după un fault făcut de I. Tănase. Lovitura liberă de la 18 metri a fost trimisă de Vaștag puțin pe lângă bara stângă! Gârlea are o intervenție excelentă în minutul 45+1, la șutul lui Necșulescu din 10 metri, din unghi!

În jur de 100 de spectatori în tribune, frig, minus 4 grade, gazdele sunt în obițnuitul echipament roșu-albastru, oaspeții în roșu-alb

Echipe

Metalurgistul: N. Bănică – Dohotariu, I. Tătaru, Șt. Radu, M. Neagu (63, G. Goronea) – Șaucă, Dican, Vaștag (76, Șuteu), Dicu (63, Cercel) – Necșulescu (68, L. Tudor) – B. Lemac; rezerve Crivăț, Șuteu, Itu, Copiluși. Antrenori Călin Moldovan și Lucian Itu.

Gloria: Gârlea – Polgar, Rogojan, N. Varga, Sabău (88, Dolga) – I. Tănase, Vezan – Mager (89, Lupșe), Prună (78, Mihuța), Vlad – Capătă (80, Matiș); rezerve Stănilă, Bulza. Antrenor Radu Anca.

Averitsmente: Lemac (38), G. Goronea (89)/ I. Tănase (38), N. Varga (41), Sabău (58), Rogojan (77)

Arbitri N. Bodocan (Cluj-Napoca), Cl. Georgiu (Dej), Cr. Mureșan (Florești) Observatori C. Făniță (Timișoara), E. Gîț (Deva).

O confruntare între vecine de clasament, aflate la egalitate de puncte, 28, cu amftrionii situați pe ultima treaptă a podiumului, iar oaspeții cu un loc mai jos. Gruparea de sub Drăgana, singura din Alba aflată în “grafic”, se găsește la trei “lungimi” de fotoliul de lider și vine după două victorii, în fața sa aflându-se un oponent egalat runda trecută în prelungiri de Unirea Alba Iulia, Selegea răpind-le arădenilor satisfacția celui de-al 7 meci consecutiv câștigat.