FOTO, LIVE TEXT: Metalurgistul Cugir – CS Ineu, 4-2 *Victorie de moral pentru Opric şi compania

Tudor Stan

Metalurgistul Cugir-CS Ineu41Metalurgistul Cugir a învins CS Ineu cu 4-2 (1-1), goluri Iovănescu (32, 90) şi Itu (66, penalty şi 75), însă trupa lui Opric a trăit periculos confruntarea cu echipa din Arad. Meciul nu a fost deloc simplu, mai ales în primele 45 de minute. Veniţi după două eşecuri la rând, cu contracandidatele Naţional Sebiş şi Şoimii Pâncota, cugirenii au început prost şi s-au văzut conduşi din minutul 3 (Cornea), însă Iovănescu a egalat.

Tehnicianul hunedorean a făcut două modificări la pauză, în mitanul secund a ieşit la rampă Lucian Itu cu o dublă, în minutul 86, Georgiu a redus diferenţa, dar iarăşi Iovănescu  a avut ultimul cuvânt! În celalalt meci cheie al rundei, Naţional Sebiş – Şoimii Pâncota 0-2 (0-0). În consecinţă, pe primele trei locuri ale ierarhiei sunt Şoimii Pâncota 27 de puncte, Metalurgistul Cugir 26 p şi Naţional Sebiş 24 p, iar sâmbătă, Metalurgistul are o deplasare dificilă la CS Oşorhei. „Astăzi am reușit o victorie de moral. Am început din nou foarte prost partida şi am primit foarte rapid gol. Ma bucur că am reuşit să revenim în repriză secundă şi am avut 45 de minute foarte bune. Mă deranjează faptul că încasăm gol foarte uşor. Îmi doream un egal la Sebiş pentru ca vom avea o serie de meciuri foarte grele. Îmi doresc 9 puncte din următoarele 3 meciuri. Îi felicit pe băieti pentru atitudine, iar despre Iovănescu şi Itu nu mai am ce să spun pentru că sunt foarte experimentați şi îsi fac mereu datoria” a declarat Marius Opric antrenor Metalurgistul Cugir.

*min 90+2: cartonaş galben pentru Oara

*4-2 min. 90: Goool Metalurgistul Cugir! A marcat Iovănescu după o centrare şutată a lui Man!

*3-2, min. 86: Goool CS Ineu! Georgiu a înscris din interiorul careului cu un şut imparabil

*min. 80: Drăgan este schimbat cu Ghergar

*min. 78: Tătar îi lasă locul în teren lui Tomuţ, iar Negură este schimbat cu Al. Man

*3-1 min. 76: Goool Metalurgistul! Lucian Itu realizează dubla după o pasă excelentă a lui Iovănescu.

*min. 70: schimbare la oaspeţi, a ieşit Kocsis şi a intrat Vostinar

*min. 67: cartonaş galben pentru Necşulescu

*2-1, min. 67: Goool Metalurgistul! Itu a înscris dintr-un penalty scos de Cîrstean după o incursiune excelentă în flancul drept

*min. 63: Necşulescu a făcut şah-mat defensiva cugireană însă şutul său a fost respins in-extremis de către Tiut

*min. 61: tot în urma unei faze fixe, corner la poarta arădenilor, Iovănescu a reluat spre poartă însă balonul a fost respins de pe linie de către un fundaş

*min.60: după un corner executat de Itu, Oara a reluat cu capul puţin peste poarta Ineului

*min. 54: ocazie mare la poarta arădenilor, Itu a şutat din lovitură liberă însă mingea a fost deviată de un adversar în corner

*min. 49: Iovănescu a încercat să devieze în poartă un şut deviat a lui Itu însă portarul opus a fost pe fază şi a reţinut balonul

*min. 46: Opric îi schimbă la pauză pe Ianc şi Goronea în locul acestora intrând Şuteu şi Oara

A început repriza secundă!

*1-1, MIN. 32: Iovănescu a egalat cu capul, după o fază confuză

*min. 18: Tiut reţine un şut trimis din lovitură liberă de la 20 de metri de Georgiu

*min. 7: ocazie mare, Iovănescu a reluat cu capul, însă portarul advers a reţinut

*min. 4: I. Radu, accidentat a fost înlocuit de Iovănescu

*0-1, MIN. 3: după un corner, Cornea a deschis scorul, spre surpriza generală, lovitură de teatru

*Echipe de start:

Metalurgistul: Tiut – Iul. Cristea, Schuller, Potopea, A. Ianc – G. Goronea, Itu, Negură, Trăşcan – I. Radu, Cârstean; rezerve Lăncrănjan – Al. Man, Tăban, Şuteu, Şt. Radu, Cl. Oara, Iovănescu.

CS Ineu: Cioară – Tătar, Cornea, Ţoca, Talpaş, Kocsis, Francescu, Necşulescu, Georgiu, A. Drăgan, Fl. Băd; rezerve Bak – Ghergar, Voştinar, Tomuţ, Maşniţă, Iambor, Bier (oaspeţii n-au trecut un antrenor pe foaia oficială, întrucât se află în litigiu cu fostul tehnician Adrian Abrudan, deşi echipa a fost preluată de Marius Ciubăncan)

[nggallery id=1637]

Un rezultat pozitiv le-ar oferi încredere jucătorilor de sub Drăgana şi moral ridicat după perioada mai puţin fastă prin care au trecut. Primele 3 formaţii din clasament sunt despărţite de un singur punct, Naţional Sebiş şi Pâncota fiind la egalitate 24 de puncte (meci direct astăzi), iar Metalurgistul stă pe ultima treaptă a podiumului cu 23 de puncte. La fel ca şi în precedentele trei partide, Marius Opric nu se va putea folosi de Neagu (accidentat).

Echipa probabilă: Tiut – Iul. Cristea, Schuller, Potopea, Trăşcan, Oară, Negură, Itu, Şuteu, I. Radu, Cîrstean.

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, jucătorii din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, sunt cei 5 jucători din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României Fundașul Alexandru Juncan (29 de ani), mijlocașul Bogdan Oniche (29 de ani), atacantul Alexandru Cioară (29 de ani), toți de la Industria Galda de Jos, plus portarul Sergiu Bistraie (20 de […]